Čapí hnízdo je případ z počátků dotací z Evropských fondů v Česku. Řada velkých podniků tak využila tehdy platnou legislativu a založila malé či střední firmy tak, aby si „sáhla“ na dotace určené pro malé a střední firmy. Postup, který využil Agrofert a Andrej Babiš osobně, je více méně „standardní“. Tehdy se žádné „propojení“ neřešilo a nárok na dotaci se posuzoval podle tehdy platných pravidel.
Historie trestního stíhání Babiše a dalších osob je velmi podrobně popsána zde. V listopadu 2015 přijalo státní zastupitelství trestní oznámení na dotační podvod na základě článků o této kauze zveřejněných ve Svobodném fóru a týdeníku Euro. Oznámení začala posléze vyšetřovat policie. Dne 10. srpna 2017 obdržela poslanecká sněmovna žádost policie o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání, v němž bylo obviněno celkem 11 lidí.[7] Babiš označil obvinění za absurdní a načasování podle něj ukazovalo na snahu ovlivnit volby.[17] Sněmovna nicméně oba poslance 6. září trestnímu stíhání vydala. Situaci ovšem změnily říjnové sněmovní volby, v nichž byli oba jmenovaní znovu zvoleni a získali novou imunitu. Znovu tak 19. ledna 2018 poslanci rozhodli o vydání Babiše s Faltýnkem trestnímu stíhání.
Jak známo, všichni původně stíhání v kauze Čapí hnízdo byli státním zástupcem zproštěni obžaloby, Nejvyšší státní zástupce pak schválil zproštění u všech původně stíhaných kromě Babiše a Nagyové. Státní zástupce pak čekal s „přezkoumáním“ až na výsledek voleb do poslanecké sněmovny v roce 2021 a Babiše s Nagyovou poslal k soudu. Bylo totiž jasné, že Babiš skončí v opozici a státní žalobce už „neviděl“ jinou možnost než Babiše k soudu poslat.
Z výše uvedeného lze tedy jednoznačně souhlasit s tvrzením, že se jedná o zpolitizovaný proces. V zásadě souhlasím i s Babišovým tvrzením, že jeho obžaloba souvisí s tím, že se zapojil do politiky. Pokud by totiž byli Babiš a Nagyová shledáni vinnými, existuje logická námitka – a co ostatní tak zvané malé a střední podniky, které v letech 2007/8 dotaci získaly a byly stejně „podvodně“ založeny jako farma Čapí hnízdo. Obhajoba zde má širokou škálu možností, jak argumentovat ve prospěch obžalovaných a soud tak bude mít skutečně velmi obtížnou úlohu rozhodnout „spravedlivě“.
Zatím to vypadá tak, že voliči ANO stojí pevně za svým vůdcem a ANO podle posledních průzkumů dosahuje asi 30% podpory. Před komunálními volbami je tak ANO rozhodně v pozici favorita a vládní strany, pokud nebudou kandidovat v obcích v koalicích, to budou mít zcela jistě složité. Vláda nemá velkou podporu veřejnosti a s rozhodnutím o „zastropování“ cen energií přišla na poslední chvíli, když tak zvané celounijní řešení na energetickém summitu EU zkrachovalo. Lehce lze argumentovat tím, že jde o „předvolební úplatek“. Je jen otázkou, zda se ho vládě podaří ve volbách „prodat“.
Pokud by snad Babiš a Nagyová byli odsouzeni, zcela jistě využijí právo na odvolání. Neočekávám totiž, že by oba dva soud první instance zprostil viny. Nabil by tím munici Babišovi o zneužití trestního stíhání z politických důvodů. Pokud si ale dobře pamatuji, pak za veškeré podklady uvedené v dotaci odpovídal podle zákonů z 2007/8 právě ten nebo ta, kdo žádost podával a touto osobou byla Nagyová. Teoreticky by proto mohl soud dopadnout i tak, že odsouzena bude pouze Nagyová a Babiš zproštěn viny. Tím by ale opět soud nabil argumentaci obhájcům Babiše i Babišovi samotnému.
Nicméně, je běžnou praxí českých soudů, že se velmi často neřídí zákony, které platily v době, kdy k údajnému trestnému činu došlo a využívají se různé právní kličky jako se to stalo u procesů se solárními barony, kdy byl po několika letech od boomu s fotovoltaikami schválen výklad, jak soudit „barony“. A tento výklad opět nerespektoval zákonné normy, které platily v roce 2009/10.
Babiš tak dle mého soudu trestu neujde, jde jen o formu trestu, tj. zda soud vyhoví i podmínce nebo se spokojí s peněžitou sankcí. A nelze vyloučit naopak i to, že Babiše soud odsoudí a Nagyovou zprostí viny, protože jen „plnila Babišovy příkazy“. Uvidíme, jak tento zpolitizovaný proces dopadne, a to už možná za několik málo týdnů.
Účelovost toho trestního stíhání smrdí na hony, a proto, jak je patrno, nemá ani zásadní vliv na Babišovu podporu ze strany voličů. Chtěl bych jenom připomenout, že pokud si dobře vzpomínám, trestní stíhání bylo zahájeno a vedeno vyšetřovatelem Nevtípilem, který byl podezřelý z napojení na Rittiga (např. zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/gibs-pavel-nevtipil-vysetrovatel-kauza-capi-hnizdo-neograph_2001221230_kno) v době, kdy začínal Babiš tehdy vládnoucí ČSSD mocensky přerůstat přes hlavu (premiér Sobotka, ministr vnitra Chovanec).