Okamžitě se spekulovalo, kdo stojí za zjevnou sabotáží. Kdo mohl mít zájem na tom, aby Německo nepodlehlo Putinovu vydírání?
Bývalý polský ministr zahraničí Radek Sikorski, jenž má v evropském parlamentě na starosti euro-atlantické vztahy, třeba tweetoval: „Děkuji ti, Ameriko.“
S tím ale nesouhlasil současný premiér Polska Tadeusz Morawiecki. „Za výbuchem stojí evidentně Rusové,“ uvedl.
Putinovi se zatím (!) na válečném poli nedaří, nedokáže konsolidovat ani úspěšně bránit okupovaná území a jeho údajně částečná mobilizace vůbec neprobíhá hladce.
Většina Rusů není válkou proti svým ukrajinským bratrancům nijak nadšena a zejména mladí nezadaní muži před nástupem do vojska prchají.
Už před 21. zářím, kdy začalo povolávání do zbraně, se počet uprchlíků z Ruska odhadoval na 800 tisíc, nyní se počty prudce zvyšují. Je velmi smutné, že několik vlád včetně té naší dezertéry odmítá přijímat. Není snad výhodnější, aby byli s námi, než bojovali proti nám? Konec Nord Streamu a mobilizace naznačují novou fázi války.
V poslední době to totiž vypadá, že si Evropané s nedostatkem plynu přece jen poradí, dodávky kapalného plynu se zvyšují, Nizozemci otevřeli nový terminál, Poláci nový plynovod z Dánska a znovu se leckde uvádějí do provozu uhelné elektrárny.
Ostatně spotřebu lze také výrazně snížit a ani v nešťastném závislém Německu nemají Mnichované většinu.
Likvidace ruského plynovodu signalizuje Putinovu hrozbu, jako by říkal: „Hleďte holoubkové, co mé ponorky dokáží, máte na mořském dně tolik potrubí i internetových kabelů a všechny jsou zranitelné.“
V roce 2008 se totiž soudilo, že Rusové zničili turecké podmořské potrubí a během invaze v roce 2014 i ukrajinské internetové kabely v moři u pobřeží Krymu.
Začíná nová fáze Putinovy války, píše anglický specialista na ruskou strategii Robert Seely. Kremelští poradci už delší dobu mluví o nutnosti kompletně zlikvidovat už dnes z 50 procent poškozenou ukrajinskou infrastrukturu a nyní by se mohli zaměřit i na tu západní včetně posílení kybernetických útoků.
Věří totiž, že změkčilé západní obyvatelstvo nakonec na své demokratické vlády vyvolá dostatečný tlak.
Zatím ale nové pravicové vlády v Británii a Itálii tvrdý protiruský kurz neopustily, protože bezpečnost Evropy zajišťuje NATO s Amerikou. Zato Ukrajina je na finanční a vojenské pomoci Západu existenčně závislá a je pravděpodobné, že na ni zima dolehne s mrazivou silou.
Ruský diktátor své brance a rezervisty využije na konsolidaci okupovaného území jihovýchodní Ukrajiny. Obrana je totiž zejména na životech méně nákladnější než ofenziva, přestože k vítězství nevede. A na pomoc mu přichází „generál Zima“.
A pokud ani to nepomůže, lze očekávat i nové hrozby omezených nukleárních útoků. Na západní frontě je zatím klid, ale zároveň nejvyšší čas k přípravě.
Tomský už trochu ulietava. To si vážne myslí, že Rusi sú odhodlaní ísť do vojny s NATO?!
A to si myslíš, že se nebudou bránit? Trochu naivní ne? Pokud mám chcípnout já pro tzv blaho jiných, tak nechť chcípnou také. To platilo, platí a platit bude, na to mohou všichni vzít jed.