Jak americké univerzity dělaly pro vládu špinavou práci




Sdílet článek:

S. SPURNÝ

Americká vláda ví, že cenzura je ústavně nepřípustná. Tak si najala americké univerzity, aby v jejím zastoupení říkaly sociálním sítím, co mají smazat. Zásadně šlo vždy o příspěvky konzervativních autorů. Zhruba takto by se dala shrnout kongresová zpráva z tohoto týdne.

Komise amerického Kongresu vydala 6. listopadu zprávu a cenzuře na sociálních sítích nejen v průběhu voleb. Zpráva nese název:

Využití dezinformačních pseudoexpertů a byrokratů: jak se federální vláda spojila s univerzitami na cenzuře politických prohlášení

Ve zprávě se píše:

Výběr, překlad, zkrácení, mezititulky autor.

Po volbách v roce 2016 se objevila tvrzení, že zahraniční dezinformace ovlivnily výsledek voleb, ve kterých vyhrál Donald Trump. To vyvolalo potřebu analyzovat roli sociálních médií při šíření dezinformací, která vedla ke vzniku mnoha nevládních i vládních organizací. Boj se zahraničními dezinformacemi ale velice rychle zmutoval k domácí cenzuře.

Klíčovou roli sehrála vládní agentura CISA neboli „Cybersecurity & Infrastructure Security Agency”. (pozn. autora: spadá pod americkou obdobu ministerstva vnitra) 

Dezinformační portál

Před prezidentskými volbami v roce 2020 se CISA snažila ve spolupráci se sociálními sítěmi vytvořit centralizovaný portál pro hlášení dezinformací. Ani nepředstírala, že jí jde pouze o zahraniční dezinformace, ale otevřeně hovořila o potřebě monitorovat americké občany na sociálních sítích. Následně také z popisu své činnosti vymazala přídavné jméno „zahraniční”.

Když agentuře CISA nevyšel plán na vytvoření centralizovaného portálu, přišla s myšlenkou zadat cenzuru externím organizacím. Tak vzniklo sdružení s názvem „Election Integrity Partnership” neboli sdružení pro volební integritu, ve zkratce EIP. Jednalo se o skupinu pracovníků z různých univerzit a neziskových organizací, které zaštiťovala stanfordská univerzita.

Sdružení EIP mělo fungovat jako cenzurní nástroj federální vlády. Jedno centrální místo, kam mohou vládní úředníci hlásit to, co se jim nelíbí a co by mělo být cenzurováno.

Volební dezinformace

Ve své vlastní zprávě uvádí sdružení EIP, že vzniklo s cílem obejít ústavní omezení cenzury:

Žádná vládní agentura nemá oprávnění monitorovat volební dezinformace. To se týká zejména volebních dezinformací od občanů Spojených států, neboť ty spadají pod ochranu svobody slova a zpravodajské agentury nesmí operovat na území USA. Pro vládní úředníky byla partnerem CISA, ala ta neměla k ruce žádný nástroj pro kontrolu volebních dezinformací. Po konzultacích s agenturou CISA vzniklo sdružení EIP jako koalice organizací s podobným pohledem na věc.

Sdružení EIP se ihned po svém formální ustavení v červenci 2020, několik měsíců před prezidentskými volbami, pustilo do práce. K hlášení dezinformací si pořídilo australský software Jira, který se jinak používá pro evidenci požadavků při vývoji softwaru.

Vládní úředníci a volební komisaři hlásili sdružení EIP příspěvky na sociálních sítích, které se jim nelíbily, akademici je posoudili a obratem poslali společnostem Twitter, Facebook a dalším žádost o zablokování.

Cenzura jen pro někoho

Seznam osob, jejichž příspěvky byly označeny jako dezinformace, je něco jako „kdo je kdo” mezi americkými konzervativními politiky a komentátory.

Příspěvky, které byly označeny jako dezinformace, zahrnovaly kromě politických komentářů i vtipy a satirické poznámky. Třeba ten od guvernéra Micka Huckabeeho, který si dělal legraci, že nechá volit svého zesnulého otce.

Dezinformace šířené demokratickými politiky nebo liberálními osobnostmi zůstávaly většinově bez povšimnutí.

A co to je ta dezinformace?

Rozhodnutí o tom, co je dezinformace, bylo zcela subjektivní. Sdružení EIP samo přiznává, že se nezabývá kontrolou dezinformací a že pro více než polovinu posuzovaných příspěvků ani nebylo možné najít nikoho, kdo by ověřil jejich pravdivost.

Pokyny, které sdružení EIP posílalo do Twitteru nebo Facebooku, byly konkrétní. Viz několik příkladů:

  • Guvernér Huckabee neřekl, že jeho příspěvek byl vtip. Doporučujeme označit.
  • Nebo u jiného účtu: Opakujeme naše doporučení, aby byl tento účet zablokován.
  • Nebo: Doporučujeme, aby linky k tomuto příspěvku byly označeny nebo smazány.

Pseudověda o dezinformacích není, stejně jako kdykoli v minulosti, nic jiného než politický trik proti lidem, který mají jiný názor, než je ten převládající.

Tolik kongresová zpráva.

Paralelně běží významný soudní spor, ve kterém některé státy vedené státem Missouri zažalovaly federální vládu za to, že nařizovala sociálním sítím, co mají cenzurovat. Soud již v kauze vydal předběžné opatření, kterým vládě zakázal komunikaci se sociálními sítěmi. Více zde nebo zde

Pozn. autora: Každá vládní agentura na kontrolu dezinformací, nejen v USA, musí z definice fungovat na podobném principu. Nebo si snad někdo myslí, že její místní varianta nebude blokovat názory zpochybňující zelenou ekonomickou sebevraždu?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*