Americký dárek k vánocům: Komise na rušení úřadů




Sdílet článek:

G. SITAŘ

„Department of Government Efficiency” neboli DOGE je název komise, která bude součástí administrativy Donalda Trumpa a jejím úkolem bude navrhovat rušení zbytečných vládních úřadů a regulací a omezení vládního plýtvání. Jaké jsou dosud zveřejněné informace o jejích plánech?

V čele komise DOGE bude stát Elon Musk a republikánský kandidát na prezidenta Vivek Ramaswamy. V rámci amerického Kongresu by měl vzniknout nový podvýbor, který bude DOGE poskytovat nutnou součinnost.

Odkaz na zdroj všech informací na konci článku.

Stačí odvaha

DOGE bude fungovat méně než dva roky a jejím posledním „činem” bude zrušení sebe sama. Termínem pro ukončení činnosti je 250. výročí založení USA, které budou v Americe oslavovat v červenci 2026.

DOGE se otevřeně inspiroval reformami, které provádí Javier Milei v Argentině, jemuž se podařilo za jeden rok eliminovat inflaci, dostat státní rozpočet poprvé po mnoha letech do plusu a propustit přes 30 tisíc úředníků. Argentinský prezident se s Donaldem Trumpem a Elonem Muskem setkal osobně v listopadu na Floridě.

Heslo argentinských reforem by podle jednoho z tamních novinářů bylo možné definovat takto: „Jděte až na hranici možností. Zrušte všechna privilegia. Není třeba desítek let k provedení reforem. Není třeba dělat ústupky při boji s korupcí. Jediné, co je třeba, je odvaha jednat.”

Oficiální plán

Donald Trump ještě před volbami oznámil svůj plán na omezení nekontrolovatelných státních institucí. Vžila se pro ně přezdívka „deep state”, něco jako „skrytá moc”. Plán Donalda Trumpa mimo jiné zahrnuje:

  • obnovení jeho exekutivního příkazu z roku 2020, jenž umožňuje propustit úředníky, kteří nerespektují nařízení prezidenta”‘;
  • zřízení „Komise pro pravdu a usmíření”, která odtajní veškeré dokumenty, jež se vztahují k cenzuře a špehování amerických občanů různými státními agenturami;
  • přebudování zpravodajských služeb tak, aby již nikdy nemohly cílit na konzervativní občany, křesťany nebo na politickou opozici;
  • ve spolupráci s Kongresem ustavení nezávislého kontrolního mechanismu s cílem zabránit tomu, aby zpravodajské agentury špehovaly vlastní občany nebo politiky;
  • přemístění části federálních úřadů mimo Washington;
  • zákaz zaměstnávání úředníků z regulačních úřadů firmami, které ty samé úřady regulují (pozn. autora: např. zaměstnávání bývalých úředníků agentury pro kontrolu léčiv farmaceutickými firmami).

Tento plán představil Donald Trump ještě před volbami.

Při propouštění vládních úředníků se nová administrativa bude moci opřít o soudní rozhodnutí staré tři roky. Vláda Joe Bidena nemilosrdně propustila všechny úředníky jmenované Donaldem Trumpem, přestože někteří z nich měli jiný typ smluv na dobu určitou. Soud jejich okamžité propuštění posvětil.

Podpora od Nejvyššího soudu

Americký Nejvyšší soud v poslední době přijal dvě přelomová rozhodnutí. V jednom z nich zrušil desetiletí platnou právní doktrínu nazývanou „Chevron”, podle které měl v minulosti sám úřad pravomoc vykládat „nejednoznačné definice” v zákonech. Doktrína Chevron dala úřadům obrovskou moc přicházet s „inovativními” výklady zákonů a vyvolala explozi různých doplňujících vyhlášek. Druhé klíčové soudní rozhodnutí vystavilo v roce 2022 stopku zelené byrokracii, která přicházela s dalekosáhlými regulacemi bez souhlasu volených zástupců lidu.

Vivek Ramaswamy upozornil, že tato dvě rozhodnutí dávají DOGE pravomoc rušit regulace a úřady, které vznikly, aniž by je posvětil Kongres, tedy lidé, kteří se zodpovídají přímo voličům.

Konec peněz pro neziskovky

Komise DOGE hodlá důkladně revidovat financování nevládních organizací, které od státu dostávají netransparentním způsobem významné částky z peněz daňových poplatníků. Jedná se například o neziskové organizace, které za americké peníze pomáhají ilegálním imigrantům dostat se do USA.

Druhou skupinou organizací, na kterou se hodlá komise zaměřit, jsou „neziskovky”, které stát pověřoval činnostmi, jež chtěl ukrýt před zraky veřejnosti. Příkladem může být univerzitní sdružení EIP, které fungovalo jako centrální místo, kam mohli vládní úředníci hlásit to, co se jim nelíbí a co by mělo být cenzurováno.

O úřednících

Podle nedávno zveřejněné zprávy amerického Senátu chodí pravidelně do práce pouhých 6 % státních zaměstnanců a téměř třetina zaměstnanců pracuje na plný úvazek z domova. Průměrná obsazenost vládních budov je 12 % a samotný Washington je podle zprávy „město duchů”.

Elon Musk k tomu poznamenal, že pokud se z údajů vyloučí pracovníci ostrahy a údržby, je procento lidí, kteří se dostaví do práce a pracují 40 hodin týdně, na úrovni 1 %.

Proto bude jedním z prvních požadavků nové administrativy, aby se úředníci vrátili do svých kanceláří. Joe Biden se snaží úředníky ochránit, a proto uzavřel počátkem prosince s některými odbory dohodu, podle které budou moci pracovat z domova až do roku 2029.

Marketing

Pravděpodobně nejlepším marketingem agentury DOGE je zveřejňování různých ukázek státního plýtvání na svých stránkách. O prvních desítkách případů už se lidé mohli dozvědět. Namátkou:

  • trénink diverzity a inkluze v Barmě: 45 milionů dolarů;
  • podpora najímání zástupců minorit jako učitelů do škol: 489 milionů dolarů;
  • analýza urážlivého chování mezi obézními Hispánci: 600 tisíc dolarů;
  • vliv rasismu na onemocnění mozku: 516 tisíc dolarů;
  • odhad nesprávně vyplacených plateb ve zdravotnictví v roce 2023: 100 miliard dolarů;
  • licenční poplatky za kamufláž na uniformy pro afghánskou armádu: 28 milionů dolarů;
  • nezdokumentované financování pro Ukrajinu: 1 miliarda dolarů.

Podle zástupců DOGE je to jen špička ledovce.

Transparentní postup

Veškerá činnost agentury DOGE bude transparentně publikována na webových stránkách. Lidé, kteří by pro ni měli pracovat, budou muset být opravdovými patrioty. Elon Musk práci pro agenturu na platformě X popsal takto: „Těžká práce, uděláte si mnoho nepřátel a odměna je nula. Super nabídka!”

Řada lidí již na platformě X zveřejnila svoje životopisy, mnohdy spolu s detailním návrhem reforem v oblastech, ve kterých mají osobní zkušenosti.

Post scriptum

Pozn. autora:

Domnívat se, že americké úřady jsou dramaticky horší než ty evropské nebo že v Evropě státy tolik neplýtvají, by byl obdivuhodný optimismus.

Úřad pro rušení úřadů není dárkem jen pro lidi v zemi krále Miroslava, ale i pro ty, kteří žijí v Půlnočním království s jeho nekonečnými zástupy rádců. V moderním světě není možné utajit informace o tom, co se bude dít v zemi za rybníkem, a lidé v Půlnočním království se začnou ptát: „Když to jde tam, proč by to nemohlo jít i tady a na co potřebuje země tolik rádců, kteří nic nedělají a jen si odsypávají do vlastního měšce? Proč by to nemohlo jít rychle? Co vlastně dělá tohle ministerstvo?”

Pozitivní příklady táhnou a bude stále obtížnější tvrdit, že Půlnoční království, ve kterém už se nesmí ani zpívat nesprávné písničky, je ta správná cesta vpřed.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*