… a všechno je jinak




Sdílet článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Mám před sebou dvě soudní rozhodnutí, jedno v rovině české národní, druhé v rovině mezinárodní a s mimořádným dosahem – i když pravděpodobně nebude vykonáno a zůstane jen deklarací.


Oba, svým významem nesouměřitelné, výroky jsou však součásti předlouhé řady podobných soudních rozsudků a nálezů, jak je vidíme v celém západním světě, Spojenými státy americkými a jejich Nejvyšším soudem počínaje až třeba k českému Ústavnímu soudu, který je toho názoru, že ke změněn pohlaví stačí pouze vyjádřená vůle občana – a svůj nález ještě podtrhl slovy, že chce v této problematice „katalyzovat“, tedy ovlivňovat nebo iniciovat debatu… A tedy vlastně, že chce vládnout.

Ale zpět k oběma zmiňovaným verdiktům z posledních dní. Městský soud v Praze zrušil usnesení, kterým Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky loni v květnu odvolala člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Daniela Köppla kvůli střetu zájmů; zatímco zákon jasně stanoví, že člen rady má být politicky neutrální a neangažovaný, Köppl se – a nejen okrajově, ale velmi významně, angažoval v hnutí Ano. Podstatné není, že Městský soud se vlastně nezabýval meritem věci a rozhodl na základě – údajných – formálních pochybení sněmovny. Podstatné je, že nikým nevolený soud stanul nad sněmovnou zvolenou ve všeobecných demokratických volbách, jejíž rozhodnutí může podle platné ústavy rušit jen prezident anebo Senát – a i ty může sněmovna přehlasovat, zatímco soudní rozhodnutí přehlasovat nelze… Ústava se tak mění v cár papíru.

A druhé rozhodnutí, jak říkám daleko důsažnější. Mezinárodní soudní dvůr v Haagu přidal další ke svým rozhodnutím ve válce mezi Státem Izrael a hnutím Hamás v Gaze, v nichž staví představitele obou stran v podstatě na stejnou úroveň, což je přinejmenším sporné. Soud vyzval Izrael, aby úplně zastavil bojové akce v Pásmu Gazy a ještě, kromě jiného, aby zpřístupnil toto území mezinárodním vyšetřovatelům, kteří by prozkoumali izraelské zločiny. Ano, Izrael v Gaze rozhodně nejedná v rukavičkách – ale soud nevyzval Hamás, aby propustil rukojmí – muže, ženy, děti, staré lidi, nemluvňata – které vězní od útoku na Izrael v říjnu loňského roku.

Jak by bylo možné takový soud respektovat? Jde o totální mravní propad Mezinárodního soudního dvora, který jasně deklaruje, že nehledá spravedlnost, ale slouží jen jedné straně konfliktu, totiž hnutí Hamás.

Ale hlavně: jde o součást velmi široké tendence v celém západním světě, kdy se soudní moc staví nad jakoukoli jinou vůli. Kdy se – zatím ne všeobecně, ale v mnoha konkrétních příkladech – z demokratických voleb a ve volbách vyjádřené vůle lidu stává jen divadélko a kdy stačí ovládnout několik soudců, obsadit několik soudních míst, a všechno je jinak.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. A když mezinárodní soudní dvůr v Haagu byl pouze na straně západu a kriminalizoval všechny,co mu v něčem nešli na ruku,tak to bylo v pořádku???

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*