Alarmující propad průmyslu versus vzestup zahraničního obchodu: Co to znamená pro českou ekonomiku?
Sdílet článek:

VLADIMÍR PIKORA

Dnes byla Českým statistickým úřadem zveřejněna nová data o české ekonomice, která přinášejí smíšené zprávy. Nejzávažnějším zjištěním je pokles průmyslu o 5 %, což vyvolává obavy. Dalším znepokojivým faktorem je pokles vydání stavebních povolení o 10,2 % oproti minulému roku. Na druhé straně, oblast zahraničního obchodu přináší naději s přebytkem téměř 13 miliard Kč.

Osobně mě znepokojuje pokles průmyslu, který není izolovaným jevem, ale trendem tohoto roku, s celkovým poklesem o 0,3 %. To poukazuje na slabost naší ekonomiky. Zásadním ukazatelem je také meziroční pokles nových zakázek o 5,2 %. Statistiky naznačují, že hlavním problémem je domácí poptávka, s poklesem zahraničních objednávek o 1,5 % a domácích o 12,2 %. To ukazuje na horší ekonomickou situaci v naší zemi ve srovnání s okolními státy. Očekávám, že jakmile se zahraniční ekonomiky zotaví, pomůže to i našemu průmyslu.

Optimistický pohled by naznačoval, že bychom mohli dosáhnout nulového růstu průmyslu na konci roku, ale realisticky očekáváme mírný celoroční pokles.

Stavebnictví: Naděje na horizontu?

V oblasti stavebnictví je vidět pozitivní signál, s meziročním růstem stavební produkce o 1,7 %. Nicméně, výhled na příští rok není tak optimistický vzhledem k poklesu nových stavebních povolení o 10,2 %. Trh nemovitostí se zdá být stabilizovaný, s meziročním nárůstem zahájených staveb o 24,6 %, ale poklesem dokončených bytů o 25,9 %. To naznačuje, že developerům se vyplácí čekat na lepší tržní podmínky. Podle těchto dat to vypadá, že je trh nemovitostí na dně.

Zahraniční obchod jako zdroj optimismu

V zahraničním obchodě jsme dosáhli přebytku obchodní bilance ve výši 12,8 miliard Kč, což je velmi významné zlepšení oproti předchozímu roku. Meziroční pokles vývozu o 10,2 % a dovozu o 16,0 % je způsoben spíše poklesem cen ropy a menším objemem dovezeného zboží než zvýšením domácí produkce. Očekává se, že dovoz se v budoucnu zvýší. Efekt nižšího množství dovezené ropy a plynu zase vyskočí, abychom se dostali na průměr.

Reakce trhů a centrální banky

Trhy reagovaly na tato makroekonomická data mírným oslabením koruny, které bylo brzy následováno návratem k původním hodnotám, což naznačuje uklidnění díky pozitivním zprávám z oblasti zahraničního obchodu. Varování před měnovou krizí, které nedávno zveřejnila Nomura, se ve stínu dnešních dat zdají být dost nepřesná.

Z hlediska centrální banky by mohly být nedávné události v průmyslu argumentem pro snížení úrokových sazeb. Ekonomika se evidentně dusí. Sazby by mohly být sníženy o 25 bodů, což je v souladu s postupným přístupem České národní banky. Přestože někteří navrhují větší snížení, realistický pohled naznačuje opatrnější přístup.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 3,80 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. “Zahraniční obchod jako zdroj optimismu”

    To jako fakt? Pochvalovat si přebytek obchodní bilance, který je způsoben tím, že pokles dovozu (-16%) je vyšší než pokles vývozu (-10%)?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*