Frontové zprávy, které se neobjeví na titulní straně
Sdílet článek:

SYRZDARMA

Výběr zpráv ze světového tisku z fronty východní a blízkovýchodní. O korupci a Egyptu, který je připraven obětovat miliony životů, aby se žádný uprchlík nedostal na jeho území.

Tento článek je zavádějící, neboť informace v něm uvedené jsou vybrány zcela subjektivně. Ale občan ve svobodné zemi má právo si přečíst i to, že Země je placatá, a opravdu svobodomyslné vládě to nevadí, protože je odhodlána do posledního dechu bránit právo občana číst, co chce, a má neochvějnou důvěru ve schopnosti každého člověka nakonec zjistit, kde je pravda a co si má myslet.

Člověk, který věří něčemu jen proto, že mu to řekli, je kacíř, napsal v nejslavnější obhajobě svobody slova anglický básník John Milton.

Zdroj informací na konci článku.

(1) Wall Street Journal, 1. listopadu

Předseda egyptské vlády řekl, jeho země nedopustí, aby byl palestinský problém řešen na její úkor. „Jsme připraveni obětovat miliony životů, abychom zajistili, že se nikdo nedostane na naše území.”

Pozn. redakce: To vypadá, že ty palestinské uprchlíky opravdu nechtějí. Nevadí, Evropa si je ráda vezme. 

(2) New York Times, 27. října

Obyvatelé Gazy se snaží sehnat jídlo a vodu, zatímco Hamás má bohaté zásoby

Hnutí Hamás strávilo roky budováním desítek kilometrů tunelů v pásmu Gazy, kde jsou nashromážděny zásoby prakticky všeho pro dlouhou válku. Hamás má tisíce litrů paliva, jídlo, vodu a léky.

Pozn. redakce: To je logické. Proč by se vedení země mělo starat o její civilní obyvatelstvo?

(3) Zástupce hnutí Hamás Mousa Abu Marzouk pro televizi

Novinář: „Vybudovali jste 500 kilometrů tunelů, proč jste nevybudovali žádné úkryty pro civilisty?”

Abu Marzouk: „Vybudovali jsme tunely, protože nemáme jinou možnost, jak se chránit před zabitím. Každý ví, že 75 % obyvatel v Gaze jsou uprchlíci. Jejich ochrana je odpovědností OSN.”

Pozn. redakce: Další důvod posílat tam peníze daňových poplatníků. Konečně je jasné, čí je to odpovědnost.

Informace pochází od organizace MemriTV, kterou založili izraelští občané. Překládá vysílání v arabštině. Podle kontrolorů informací si vybírá k překladu pouze výroky, které vrhají negativní světlo na muslimské prostředí. Nicméně její překlady jsou většinou přesné”.

(4) Ministr Libanonu Abdallah Bou Habib pro televizi

„Jako vláda si nemůžeme dovolit nějakou rozepři s hnutím Hizballáh, protože nechceme občanskou válku. Máme-li si vybrat mezi občanskou válkou v Libanonu a regionální válkou, volíme regionální válku. Občanská válka nikdy neskončí, ale jestli bude regionální válka, bezpečnostní rada za několik týdnů zakročí a ukončí ji.

Pozn. redakce: Zřejmě to taky budou milí kluci v tom Hizballáhu.

(5) Bílý dům, 1. listopadu

Bilý dům představil v době propalestinských demonstrací svůj plán na vypracování první komplexní strategie boje proti islamofobii. Muslimové byli podle Bílého domu příliš dlouho cílem nepřiměřeně velkého počtu nenávistných útoků.

Pozn. redakce: 11. září roku 1683 vypukla rozhodující fáze bitvy o Vídeň mezi vojsky svaté říše římské a obléhající armádou osmanské říše. Křesťanskou armádu vedl polský král Jan Sobieski. Všichni, kdo před 340 lety zachránili u bran Vídně křesťanskou civilizaci před tureckým vpádem, se musí obracet v hrobě.

(6) Politico, 25. října

Bílý dům prohrává ukrajinskou informační válku. Nyní mění hlavní body své komunikace pro veřejnost. Bílý dům začal potichu nabádat politiky z obou stran, aby prodali válečné tažení na Ukrajině jako stimul pro domácí ekonomiku.

Pozn. redakce: Co zkusit Karlovu hladovou zeď? Taky stimul, ale nebudou ubývat lidé na její stavění.

(7) Vůdce republikánů v senátu, říjen

„Žádný Američan na Ukrajině neumírá. Rozšiřujeme svoji průmyslovou základnu. Ukrajinci ničí armádu jednoho z našich největších rivalů. Mám potíže shledat na tom něco špatného.”

Pozn. redakce: Z hlediska vyššího principu mravního zdá se tato věta někde špatně. Přijde na to někdy?

(8) SkyNews, 2 listopadu

Předsedkyně italské vlády Giorgia Meloni se stala obětí ruských vtipálků, kteří na telefonu předstírali, že jsou představiteli africké unie. V rozhovoru řekla:

„Na všech stranách panuje únava z ukrajinské války, abych řekla pravdu. Problémem je najít nějakou cestu ven, která je akceptovatelná pro obě strany bez toho, aniž by bylo porušeno mezinárodní právo.”

Pozn. redakce: To potvrzuje, že než se do ukrajinského dobrodružství vrhli, měli zjevně velice dobře promyšlenou strategii pro všechny možné varianty.

(9) Time, 9. října

Novinář časopisu Time navštívil Ukrajinu a setkal se s nejvyšším politickým vedením. Prezident Zelenskyj se po návštěvě USA cítí zrazen Západem. Jeden z jeho nejbližších spolupracovníků uvedl, že Ukrajina nevyhrává, ale nikdo se to prezidentu neodváží říci. Někteří frontoví velitelé odmítají vyplnit rozkazy k útoku. Na přímý rozkaz dobýt zpět vesnici Horlivka přišla z fronty odpověď ve formě otázky: „S čím?”

Na dotaz novináře ohledně korupce odpověděl prezidentův poradce mimo záznam, že „lidé kradou, jako by zítra měl svět skončit.”

Nicméně prezident Zelenkyj nevidí jinou možnost než ve válce pokračovat.

Pozn. redakce: V zápase ego politika versus životy poddaných vítězí vždy ego. A peníze nesmrdí.

(10) New York Times, 2 listopadu

Jeden z nejvyšších velitelů ukrajinské armády poprvé uvedl, že na východní frontě panuje patová situace a žádný průlom nelze očekávat. Podle mluvčího Kremlu není situace patová a ruské jednotky budou pokračovat v postupu.

Ukrajinský generál dodal, že zbraně dodané Západem ztrácejí na efektivitě, protože ruské jednotky úspěšně ruší jejich GPS navádění a ruská armáda je obecně lepší ve vedení elektronické války.

Ani stíhačky F16, které by měly dorazit příští rok, nebudou podle generála tak přínosné jako na začátku války, neboť ruská armáda výrazně vylepšila svoji protileteckou obranu.

Pozn. redakce: Když je jiný názor trestán, končí to často antickou tragédií, protože se nikdo neodváží včas říci, že okraj propasti je blízko.

(11) NBC News, 4. listopadu

Američtí a evropští politici začali potichu jednat s Kyjevem o uzavření mírové dohody s Ruskem. Hovořilo se o tom, jaké ústupky by musela Ukrajina udělat pro ukončení války. Bílý dům ale nemá žádné indikace, že je Rusko připraveno zahájit vyjednávání.

Pozn. redakce: Aneb předem nepřipravovaný plán C.

(12) Šéf NATO, 7. září

„Prezident Putin poslal na podzim roku 2021 návrh smlouvy a žádal, aby ji NATO podepsalo. Podstatou smlouvy byl konec rozšiřování NATO. To nám poslal. To byla jeho podmínka pro to, aby nenapadl Ukrajinu. Pochopitelně jsme to nepodepsali.”

Pozn. redakce: Reálný svět se řídí od nepaměti státními zájmy a vyjednávací silou jednotlivých aktérů. Pokud to politik neví, nemá v politice co dělat.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*