Biden se chce zbavit odpovědnosti za Ukrajinu
Sdílet článek:
Joe Biden tentokrát pronesl „několik vět“ na adresu Ukrajiny a jejího prezidenta Volodymyra Zelenského. Zelenskyj údajně „neposlouchal“, že Rusko chystá invazi na Ukrajinu.

Šéf Bílého domu Joe Biden prohlásil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedbal v únoru na jeho varování, že se Rusko chystá napadnout Ukrajinu. Podle Bidena byla tato varování podpořená informacemi amerických tajných služeb. Zelenského mluvčí kontruje, že Amerika oslyšela prosby o preventivní sankce, které by válku nedopustily.

Ukrajinský prezident i jeho spolupracovníci kritiku Bidena odmítli. Korunu tomu všemu pak nasadila velvyslankyně USA v Kyjevě. Americká velvyslankyně v Kyjevě Bridget Brinková podle listu RBK-Ukrajina prohlásila, že celá historie s Bidenovým prohlášením nestojí za zmínku ve zpravodajství. „Rusko se snaží zničit ukrajinský národ a jeho kulturu. Spojené státy nebudou stát stranou a nedovolí, aby se to stalo. Prezident Zelenskyj a ukrajinský lid nadchli svět svou statečností a odolností, předvedli, že Rusko si nikdy nepodrobí Ukrajinu,“ uvedla diplomatka. Ujistila, že Biden si velice váží Zelenského za vůdcovství, které předvedl během války s Ruskem.

Není to tak dávno, co si Biden americkým médiím postěžoval, že je svým okolím neustále „opravován“, tj. přeloženo do normálního jazyka – Bílý dům dementuje či „upřesňuje“ Bidenovy výroky. Naposledy se tak stalo po velkohubém prohlášení Bidena o tom, že americká armáda bude bránit Tchaj-wan v případě čínské invaze. Následovalo prohlášení Bílého domu, že USA „uznávají politiku jedné Číny“, která předpokládá, že jediným reprezentantem Číny je komunistická vláda v Pekingu.

Prohlášení Bidena o Ukrajině ovšem nespadlo z „čistého nebe“. Tak, jak ruská armáda navzdory zavádějícím zprávám ukrajinské generality postupuje na východě Ukrajiny a zabírá stále větší území Ukrajiny, Bidenovo prohlášení má jediný cíl – USA za to nemohou, „my jsme je varovali a oni na to nedbali“. Stačí ale připomenout jiný výrok Bidena těsně před zahájením ruské invaze – nařídil stáhnout všechny americké vojenské poradce z Ukrajiny , protože pokud by po sobě stříleli Američané a Rusové, byl by to počátek třetí světové války.

Vůbec totiž nejde o to, zda USA Ukrajinu varovaly či nevarovaly. USA a obecně Západ na Ukrajině provozovaly naprosto chybnou politiku. Místo vážných jednání s Ruskem o tom, jak vyřešit postavení Krymu a separatistických republik na východě Ukrajiny podporovaly Zelenského rétoriku o vstupu do NATO. Navíc, Zelenskyj ještě na konferenci v Mnichově těsně před zahájením ruské invaze tvrdil, že Západ „straší“ Ukrajince a podlamuje jejich důvěru v budoucnost.

Co se zpravodajských informací týče, zcela chybná byla politika neustálého oznamování termínů ruské invaze. Prakticky od konce roku 2021 zveřejňovaly americké zpravodajské služby termíny ruské invaze „do čtrnácti dnů“, do konce ledna a vrcholem pak bylo udání přesného datumu invaze na 16.2.2022. Tomuto termínu dokonce naletěl i „proruský“, nyní „protiruský“ prezident Miloš Zeman a zkritizoval CIA jako naprosto neschopnou službu, když termín 16.2.2022 proběhl bez zahájení akce.

Biden se tedy snaží „vyvléknout“ z odpovědnosti za současnou situaci na Ukrajině a snaží se vinu svalit na vedení Ukrajiny. To samozřejmě má velký podíl na stávající situaci, ale nikoli tak, jak Biden tvrdí. Ukrajinské vedení totiž přecenilo schopnost ukrajinské armády odrazit ruskou agresi a vydává stále nepravdivé zprávy z průběhu války. Možná se spoléhalo na aktivní zapojení armád NATO do konfliktu, jak víme, neprošlo ani vyhlášení bezletové zóny nad Ukrajinou, protože by pak opět hrozil přímý vojenský střet Ruska s armádami NATO.

Pokud NATO nechtělo na Ukrajině bojovat, mělo usilovat o dosažení dohody s Ruskem za příznivějších podmínek, než jaké panují na Ukrajině nyní. Biden se na současném stavu války na Ukrajině výrazně podepsal a jeho prohlášení není třeba „doplňovat“. Ukazuje se pouze, že Biden skutečně dokáže všechno „zvrtat“, což o něm prohlásil jeho bývalý šéf ,prezident Barack Obama.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*