Boj o Ukrajinu od klávesnic kompů
Sdílet článek:

MARIE DIVIŠOVÁ

Největší ukrajinský mobilní operátor Kyivstar se v úterý stal obětí rozsáhlého hackerského útoku, který způsobil výpadky mobilního a internetového spojení. Útočníkům se podařilo částečně zničit IT infrastrukturu firmy. Provoz se nepodařilo obnovit ani po 36 hodinách.

Klientům nejenom nejde telefonovat a připojit se na internet. Na systém největšího ukrajinského operátora je navíc napojeno také mnoho firem, obchodů a aplikací, včetně některých supermarketů a bank. V nich nyní nejde platit kartami ani mobilními aplikacemi a dokonce nefungují ani mnohé bankomaty. Všichni teď na Ukrajině horečnatě shánějí hotovost.
Ať žije IT závislost.

Zásek si připsalo také Německo. U soudu se právě projednává špionský skandál. Rusku se podařilo nasadit do německé zahraniční vojenské rozvědky BND svého špiona. Takže když se loni podařilo německé rozvědce nabourat se do systému komunikace ruské armády a wagnerovců na Ukrajině, špion o tom dal vědět do Moskvy. A wagnerovci několik měsíců krmili německé rozvědčíky všelikými fejky. Pak ta spousta nesmyslů byla Němcům podezřelá a pochopili, že mají záškodníka ve svých vlastních řadách, zapátrali a krtka objevili. Teď stojí před soudem i se svým dalším společníkem, ale moc se toho neví, bo jednání je částečně utajené.

Špionem je jeden z ruských Němců, kteří emigrovali s rodiči ze SSSR do Německa na základě náboru, který prováděla spolková vláda v SSSR na konci osmdesátých roků. SSSR tehdy umožňoval svým cizojazyčným občanům, aby se odstěhovali do zahraničí. Tehdy se do Německa ze SSSR přestěhovalo téměř 2 miliony lidí s německými a židovskými kořeny, stěhování pokračovalo i v devadesátých letech z nástupnických států, většina přesídlenců byla z Kazachstánu. Německé osídlení v Rusku vzniklo už v carských dobách, na úrodnou černozem se tehdy stěhovali chudí lidé jak z Německa, tak z Rakousko-Uherska. Západní Německo si přistěhovalectvím ze Sovětského Svazu tehdy řešilo svoje problémy s nízkou porodností, ze SSSR získávali vysoce kvalifikované specialisty – inženýry, lékaře …

Jak přes kopírák kauza Sorge – to byl také Němec, narozený v carském Rusku, který se s rodiči odstěhoval do Německa a pak se stal jedním z nejznámějších rozvědčíků v nacistickém Německu, který se propracoval až na německé velvyslanectví v Japonsku, odkud pravidelně informoval Moskvu.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

 1. Itálie, člen. stát EU, msmédia píši–Poslední průzkum. Když neustále opakujeme, že Rusko napadlo suverénní zemi, vzpomeneme si na neoddiskutovatelný fakt, který vrhá na Moskvu velmi zlověstné světlo, ale zapomínáme, že Království Sardinie udělala totéž, když napadla se svým francouzským spojencem Lombardií-Benátsko a s Tisícovým královstvím dvou Sicílie. Měli bychom usuzovat, že porušování „mezinárodního práva“ je předmětem více zde článek Je čas říci tyto pravdy o Ukrajině z data 14.12.2023
  https://1url.cz/luDhL

 2. Ježišmarjá-a zrovna před vánocama😔Z čeho budou teď ukrajinští internetový podvodníci,co okrádají lidi v ČR žít???😔Vždyť to ti chudáčci nebudou mít ani na dárky😥Tak tohle Rus teda pohnojil!!!Hned další sankce-evropa se musí semknout ať Rus vidí co je to solidarita!!!!😡

  • Ukrajina dnes obdržela třetí finanční tranši v hodnotě asi 900 milionů dolarů od Mezinárodního měnového fondu v rámci programu Extended Financing Mechanism (EFF), uvádí tisková agentura Unian.
   Podle ukrajinského ministra financí byla částka obdržena prostřednictvím úspěšného přezkoumání druhé tranše podpory. Ukrajina nyní zajistila 4,5 miliardy dolarů z grantu
   ve výši 15,6 miliardy dolarů.
   https://1url.cz/RuDhU
   „Silná a mimořádně důležitá podpora Valutaalapu usnadňuje včasné financování prioritních výdajů státního rozpočtu a zajišťuje makroekonomickou stabilitu v podmínkách stanného práva. Program EHA bude i nadále tvořit spolehlivý základ pro rozvoj ekonomického programu veřejných financí,“ zdůraznil Sergej Marčenko.

 3. Iv.Tak kdyby byla napadena CR,tak by jste určitě byl rád za každou pomoc.Tak buďte rád že jste v NATO.(pokud teda nejste odjinud).

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*