Brusel i Česká spořitelna mohou víc pomoci ukrajinským běžencům
Sdílet článek:

Běženci z Ukrajiny jsou válečnými, nikoliv ekonomickými migranty. Měli na Ukrajině rozdílný majetek. Někteří by rádi hradili své náklady ze svých zdrojů, čímž by se ulevilo i hostitelským státům, ale nemají přístup ke svým bankovním účtům, ať již v hřivnách či eurech v bankách na Ukrajině. Tyto banky jsou z důvodu války uzavřené či fungují omezeně. Též ukrajinská vláda brání převodu peněz do zahraničí, což je typické opatření v době válečné ekonomiky. Je třeba mobilizovat zdroje na válku a ne oslabovat ekonomiku odlivem peněz. Politika ukrajinské vlády je pochopitelná, byť komplikuje situaci ukrajinských občanů, kteří před válkou utekli do zahraničí. Naštěstí nebyla přerušena funkčnost ukrajinských platebních karet na evropském území. Ovšem to se může změnit.

Utečenci si po příjezdu k nám zařizují vedle víza, zdravotního pojištěni také bankovní účty v našich bankách a je logické, že by na ně rádi převedli své peníze z Ukrajiny, ale to bohužel nemohou. Přitom je situace řešitelná. Evropská unie uvolnila velké částky na podporu ukrajinské vlády. Je v možnostech EU vyjednat s kyjevskou vládou, že EU převezme se souhlasem jejich vlastníků-uprchlých běženců finanční prostředky na účtech běženců v ukrajinských bankách. Tyto prostředky pak poskytne kyjevské vládě jako půjčku a zároveň ze svého rozpočtu vyplatí peníze vlastníkům těchto účtů, pokud utekli např. do Polska, Čech, na Moravu, Slovenska či Maďarska.

Toto řešení zajistí, že fakticky peníze běženců na Ukrajině neopustí území Ukrajiny a kyjevská vláda se k nim dostane, aniž by je znárodňovala, a může je použít, na co chce, třebas na nákup zbraní. Zároveň se však poskytne hospodářské zajištění alespoň části běženců, kteří mají prostředky v bankách. V důsledku toho se zmírní tlak na sociální systémy hostitelských států.

 

Špatná zkušenost s Českou spořitelnou

Příkladem nepochopení vážnosti situace je postup České spořitelny. V Brně si ukrajinská běženkyně zřídila u spořitelny účet, chtěla i druhý pro svoji téměř dospělou dceru, aby mohla mít vlastní platební kartu. Spořitelna však chtěla doklad, že je matkou své dcery. Na to běženkyně byla připravena a předložila rodný list s uvedením rodičů. Nepřipravena však byla spořitelna, protože rodný list byl psán v azbuce a odmítla účet zřídit, dokud matka nedonese úředně ověřený překlad do češtiny.

To, že lidé, kteří k nám utekli před válkou, si chtějí zřídit bankovní účet pro sebe či dospívající děti s možností bankovní karty, je pochopitelné. To, že banka po těchto běžencích zatížených tisíci a jednou starostí o své blízké na Ukrajině a spoustou zařizování v novém útočišti, chce, aby sháněli soudního překladatele a platili jej, je projevem idiocie.

Copak velká banka jako Česká spořitelna nemůže zaměstnat jednu z mnoha Ukrajinek, které u nás dlouhodobě pracují a znají česky, aby jim přepsala ukrajinský rodný list do češtiny? Vždyť by stačila jedna pro celý stát, naskenovaná kopie rodného listu se může přeložit obratem a zaslat na příslušnou pobočku. To by byla skutečná pomoc ukrajinským běžencům, podstatně významnější než přejmenování zmrzliny.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

 1. Hřivna je zajímavá měna. Ve směnárně na Florenci nabízeli 1kč za sto. Ukro banky nemají rezervy. Měny v otroctví $, podvodnou měnou fašistů krytou strachem, jsou neštěstím. Ukrajinky by si musely půjčit od snědých a černých fešáků jistě také utíkajícím před válkou, kterým dobrotrusové od Soroše poradili, aby bílým důvěřivcům lhali, že jsou studenti. Jen neumí ukrajinsky.

 2. Jednoduchá klišé jsou neštěstím pro naivy sebezáhub. ctrl

  takto nelze
  Ten obchod se smrtí je se spoustami podivných “existens.
  https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Primator-Hrib-Lide-prchajici-pred-valkou-jsou-totiz-lide-jako-my-695713
  Hlavně že zboural pomník Koněvovi který šel iniciativně praze na pomoc, taky nemusel drásat své jednotky kvůli pražskému povstání a uzurpátoři by z města možná udělali krvavý močál.

  0 OdpovězUpravBře 13, 2022 12:02

 3. Banky vychází vstříc Ukrajincům. Zjednodušují zakládání účtu a odpouští poplatky https://www.mesec.cz/clanky/jak-si-mohou-obcane-z-ukrajiny-zalozit-ucet/ ale z Ukrajiny přicházejí uprchlíci, a ne levná pracovní síla
  Josef Středula https://ekonom.cz/c1-67043310-josef-stredula-z-ukrajiny-prichazeji-uprchlici-a-ne-levna-pracovni-sila
  a prý : Válka podle poradce Zelenského skončí nejpozději v květnu 2022 https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/valka-podle-poradce-zelenskeho-skonci-nejpozdeji-v-kvetnu/2177589 no, zatímco Rakušan: Vláda počítá s přísnějším přerozdělováním uprchlíků mezi kraji https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/rakusan-vlada-pocita-s-prisnejsim-prerozdelovanim-uprchliku-mezi-kraji/2177050

  A já -Závěr: * Začne-li politik mluvit o mojí svobodě, začínám se o ni bát. * – Za vším hledej peníze.

 4. Česka spořitelna at mlčí, těch 2,5 miliardy z nevyzvednutých anonym. účtů—r.2011- 2016 a následně Nadace Depositum Bonum, z toho co zafinancovala ? konkrétně? …))) celá ta slavná česká spořitelna

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*