Proč ne ještě víc
Už tehdy si lidé stěžovali, že takto vysoké ceny už nebudou zvládat platit. Platby se některým domácnostem zvedly několikanásobně a zejména lidé, kteří v rodinných domcích topí plynovým kotlem, mají skutečně velké problémy. Zatímco loni za plyn platili třeba 40 tisíc, dnes za stejnou spotřebu vydají 130 tisíc. A k tomu ještě výrazný nárůst u elektřiny.
Ukazuje se však, že ani tyto extrémní ceny nestačí k pokrytí nárůstu cen energií na burzách. A proto se ČEZ odhodlal k dalšímu navýšení cen. Tentokrát už je o něco mírnější, ale nutno podotknout, že se zvedají už tak extrémní ceny. Navíc nikdo nemůže říct, že jde o zdražení poslední. Spíše nikoliv.
Vyšší ceny neplatí pro stávající zákazníky s fixací, ale pro nové klienty a ty, kterým fixace bude končit. Pravdou je, že loni se jedna megawatthodina elektřiny na burze prodávala za 50 eur, ale dnes už je to 300 eur.
Rekordní ceny i zisky
Lidé přesto nechápou, proč s tím stát něco nedělá. ČEZ je totiž stále vnímán jako státní společnost. Jenže tak tomu úplně není. Třicetiprocentní podíl v něm totiž vlastní minoritní akcionáři. A vedení se musí chovat s péčí řádného hospodáře, což v překladu znamená, že musí maximalizovat zisk, pokud je to možné.
Dochází tak ke skutečně schizofrenní situaci, kdy na jedné straně domácnosti už nemají jak platit faktury za energie, ale ČEZ, který stále patří dominantně státu, slaví rekordní zisky a jeho management si rozděluje stamilionové odměny.
“Tohle mi prostě nikdo nevysvětlí. Vyrábíme víc elektřiny, než Česko potřebuje, vyvážíme ji ven a lidem neustále zdražuje. Prostě nás chtějí asi zničit,” domnívá se pan Albert, kterému zvyšující se ceny energií dělají velké problémy.
Buďte první kdo přidá komentář