ČEZ po měsíci znovu napálil ceny elektřinu a plynu
Sdílet článek:
Špatné zprávy o cenách energií neberou konce. Dokonce se ještě zintenzivňují. Zdá se, že teprve teď nás čeká ta největší vlna zdražování elektřiny a plynu. Už před měsícem se k masivnímu zdražení těchto energií odhodlala společnost ČEZ, která je hlavně na poli dodávek elektřiny dominantní a ostatní dodavatelé ji obvykle následují.

Proč ne ještě víc

Už tehdy si lidé stěžovali, že takto vysoké ceny už nebudou zvládat platit. Platby se některým domácnostem zvedly několikanásobně a zejména lidé, kteří v rodinných domcích topí plynovým kotlem, mají skutečně velké problémy. Zatímco loni za plyn platili třeba 40 tisíc, dnes za stejnou spotřebu vydají 130 tisíc. A k tomu ještě výrazný nárůst u elektřiny.

Ukazuje se však, že ani tyto extrémní ceny nestačí k pokrytí nárůstu cen energií na burzách. A proto se ČEZ odhodlal k dalšímu navýšení cen. Tentokrát už je o něco mírnější, ale nutno podotknout, že se zvedají už tak extrémní ceny. Navíc nikdo nemůže říct, že jde o zdražení poslední. Spíše nikoliv.

Vyšší ceny neplatí pro stávající zákazníky s fixací, ale pro nové klienty a ty, kterým fixace bude končit. Pravdou je, že loni se jedna megawatthodina elektřiny na burze prodávala za 50 eur, ale dnes už je to 300 eur.

Rekordní ceny i zisky

Lidé přesto nechápou, proč s tím stát něco nedělá. ČEZ je totiž stále vnímán jako státní společnost. Jenže tak tomu úplně není. Třicetiprocentní podíl v něm totiž vlastní minoritní akcionáři. A vedení se musí chovat s péčí řádného hospodáře, což v překladu znamená, že musí maximalizovat zisk, pokud je to možné.

Dochází tak ke skutečně schizofrenní situaci, kdy na jedné straně domácnosti už nemají jak platit faktury za energie, ale ČEZ, který stále patří dominantně státu, slaví rekordní zisky a jeho management si rozděluje stamilionové odměny.

Tohle mi prostě nikdo nevysvětlí. Vyrábíme víc elektřiny, než Česko potřebuje, vyvážíme ji ven a lidem neustále zdražuje. Prostě nás chtějí asi zničit,” domnívá se pan Albert, kterému zvyšující se ceny energií dělají velké problémy.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,27 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*