De-dolarizace zrychluje a ve směřování obchodů sehrají důležitou roli krypto-měny
Sdílet článek:

TYLER DURDEN

V geopolitických událostech jsme v uplynulém týdnu spatřili vzor, který není jakkoliv příznivý unipolární hegemonii Západu.

Zaprvé jsme to tu rozebírali, když saúdský ministr financí Mohammed al-Jadaan na panelu „Transformace Saúdské Arábie“ v Davosu objasnil, že Rijád „uváží obchody v jiných měnách než US dolar.“

Je tedy petro-yunan nakonec na dosah? Možná, ale Al-Jadaan se to moudře rozhodl rozložit:

„Těšíme se z velice strategických vztahů s Čínou a těšíme se ze stejných strategických vztahům i s jinými zeměmi včetně USA a chceme je rozvíjet i s Evropou a dalšími zeměmi.“

Zadruhé jsme tu referovali, že Centrální banky Íránu a Ruska studují přijetí krypto-měny „stable coin“ k vyrovnávání zahraničních obchodů s nahrazování US dolaru, rublu a rijálu.

Krypto-komunita je už v pohotovosti a zabývá se výhodami a nevýhodami zlatem podložených digitálních měna centrálních bank (CBDC) pro obchod, který bude imunní vůči využívání US dolaru jako zbraně.

A teď zatřetí, Thani Al-Zeyoudi, ministr zahraničního obchodu Spojených arabských emirátů (UAE), řekl Bloomberg TV, že diskutuje o způsobech posílení nedolarových obchodů (při ropných i neropných exportech) se svými největšími obchodními partnery.

UAE s Indií diskutují o způsobech posílení obchodů v rupiích, jelikož tato země ze Zálivu usiluje o posílení vztahů s tímto svým druhým největším obchodním partnerem.

„Zatím jsme ještě v rané fázi diskusí s Indií o obchodování dirhamy-rupie,“ řekl Al-Zeyoudi s dodatkem, že o prodejích ropy za indickou měnu se teď „neuvažuje… Zaměřuje se to jen na neropné obchody.“

UAE zvyšuje se svými klíčovými partnery obchody a loni podepsaly mnoho ekonomických paktů se zeměmi jako Indie, Indonésie, Turecko, Izrael a Ukrajina.

Očekává se, že UAE v nadcházejících měsících finalizuje podobné dohody s Kambodžou a Gruzií, řekl Al-Zeyoudi.

Probíhají také další diskuse o obchodní dohodě s Čínou, řekl tento ministr UAE.

„Čína je naším prvním obchodním partnerem,“ řekl.

„Aby bylo jasno, přinese to další prospěch spotřebitelům, pracovníkům, lidem i podnikům.“

Nakonec Al-Zeyoudi řekl, že: „Krypto-měny sehrají důležitou roli ve směřování obchodů UAE.“

UAE, a zvláště Dubaj, svými ke kryptu přívětivými politikami pracuje na nalákání největších světových firem.

„Nejdůležitější je, abychom co se týče krypto-měn a krypto-společností zajistili globální správu,“ řekl Al-Zeyoudi.

„Začali jsme některé z těchto společností lákat do země s cílem, abychom společně vybudovali vhodný správní a právní systém, který je potřebný.“

Vše zjevně potvrzuje to, co uvedla monetární ikona Credit Suisse Zoltan Pozsar ve svém posledním vyjádření „Válka a komoditní břemeno“ (jako obvykle si to musíte přečíst a je to k dispozici pro profesionální předplatitele), v němž diskutoval o dvou hlavních věcech: I) o komoditní zátěži (tj. re-hypotékaci) a II) o chybějícím článku ke světu Bretton Woods III k Petro-yuanu.

Samozřejmě, že s žádnou z Pozsarových zpráv to nikdy není tak jednoduché a tato není výjimkou, takže nejdříve začněme s nejdůležitější povídačkou o tom, co bude utvářet v příštím desetiletí, pokud ne rovnou století.

To s čím tento maďarský repo-expert začíná, když letos opakuje téma, že když se nacházíme „v okamžiku, kdy se svět přetváří z unipolárního na multipolární, tak jsou akce hlav států daleko důležitější než akce centrálních bankéřů.“ To protože hlavy států a jejich akce mají dopady na inflaci a centrální banky jen reagují rostoucími sazbami, aby po nich „uklidily“. Zoltán tvrdí, že centrální banky v této hře budou pozadu a „pokud budou investoři číst jen výroky centrálních bankéřů a ne i státníků, tak budou také zaostávat.“

Co je však důležitější, tento nový multipolární světový řád nebudují hlavy států G7, nýbrž to, co Pozsar nazývá „G7 Východu“ (hlavy států BRICS), které jsou ve skutečnosti G5, ale kvůli jejich rozšiřování čili „BRICSpansion“ si to tak dovolil zaokrouhlit.

BY TYLER DURDEN

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*