Letošní prezidentské volby jsou potvrzením probíhajícího společenského posunu … k horšímu
Sdílet článek:
VÁCLAV KLAUS
Jsme v poločase prezidentských voleb. První kolo skončilo, druhé je před námi. Dopadá to více méně podle očekávání. Do druhého kola postoupili dva evidentní favorité. Zklamání některých vypadnuvších v prvním kole je jen potvrzením jejich nerealistických představ. Slovo jejich je třeba zdůraznit. V normálních volbách kandidují jednotlivci vybraní politickými stranami a spolu s nimi tyto strany a jejich programy. V přímé volbě je tomu jinak. Tam jsou kandidáti sami za sebe. Politické strany by je eventuálně mohly podpořit nebo i silně tlačit, tak tomu však – s výjimkou kandidátů Babiše a Bašty – nebylo.

Výběr kandidátů politickými stranami by byl politikou, procesem s nějakým politickým obsahem. Rezignace politických stran na tento postup byla nepolitikou. Proto první kolo neprohrála Nerudová či Zima, ale politika. Nebyla by to prohra, kdyby politické strany jasně řekly, že jim o prezidentské volby nejde. To sice neřekly, ale chovaly se tak.

Všechno je to důsledek přechodu na přímou volbu prezidenta. Ten nastal na základě stejně motivovaného, alibistického chování politických stran. Tyto strany navíc výrazně oslabily, ztratily svou původní programovou jasnost a vyprázdnily se – nejen počtem členů, ale i ideově. Je samozřejmě podstatné, kdo vyhraje druhé kolo a stane se prezidentem, ale více jde o to, co to vypovídá o české společnosti a co to s ní udělá. Proto je interpretace prvního kola tak důležitá.

Podle názorů jedněch vyhrála demokracie a příklon k Západu nad populismem a obdivem k Východu, což je naprosto nepravdivé. Vzpomínám, že jsem jako student před šedesáti lety v zoufalství a s pocitem absolutní bezmoci bouchal do stolu, když jsem poslouchal jakýsi projev sovětského lídra Chruščova. Stejný pocit bezmoci mám i teď.

Hodnocení prvního kola naší pětikoalicí je ukázkou naprosté desinterpretace domácího politického konfliktu. Je i urážkou voličů, kteří mají právo vybírat kteréhokoli z kandidátů, který splnil podmínky účasti ve volbách. Označit výsledek prvního kola za vítězství demokracie a Západu je manipulací neuvěřitelného rozsahu.

Různí účastníci politického souboje (jednotlivci i různě organizované skupiny) se o to pokoušeli celá tři desetiletí, ale teprve teď nastalo definitivní ukončení a porážka polistopadového vývoje. Je to vítězství „proevropských“, či spíše prounijních, tedy nečeských postojů, je to porážka obyčejných lidí, jak říká jeden komentátor, lidí typu B.

Není málo těch, kteří to vidí jinak, ale jsou to jen rozptýlené ostrůvky jednotlivců, kteří se nemohou a neumí sjednotit, kteří neumí definovat to, co je spojuje, kteří postrádají jednotící ideu a vůdčí osobnost. Je hodně toho, co je rozděluje, a proto není jasné, co chtějí. Nestačí být proti něčemu, je třeba hledat pozitivní program.

Nejde tedy jen o druhé kolo. Jde o domýšlení toho, co se děje. Nastává odumírání výkonu demokracie politickými prostředky a posilování role nikým nevolených expertů, mediálních agentur a nevládních organizací. Je to velký společenský posun – k horšímu.

 

VÁCLAV KLAUS

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. Zadny prezident at takovy nebo makovy nenahradí rozkradení narodního bohatství vytvorene predchozími generacemi zapadnimu kapitalu v ramci privatizace od socialismu ke kapitalismu,jenz nasmeroval pisatel bezdiskuznim jasnym smerem.Nutno ke cti rict,ze s tim nemel nikdo zkusenosti.Bylo rozprodano vse cenné za pomoci ekonomickych kolaborantů vseho druhu.Tento experiment na lidech v ramci zmeny systemu uz byl promarnen a nebude se opakovat.Kdo drinou neco vytvoril,je to promarneno.Dnesni drina lidí uz nic nedozene.Je jenom boj o bezpracny zivot ve stylu zachran se kdo muzes.Mezilidske vztahy zadne nejsou,jsou jenom prospecharske ve jmenu peněz.Kdo se v tom nenaučí žit je ztracen.Zapadni staty nikdy nedozenem.Byla to lež.

  2. Anebo se touto cestou propracujeme k poznání, že žádnou centrální státní správu nepotřebujeme.

  3. Klaus byl vždy proti nevládním organizacím – nic nového pod Sluncem.
    A že je to všechno důsledek přechodu na přímou volbu prezidenta?
    No určitě. Neco jiného by bylo, kdyby kandidoval Klaus …

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*