Doba nesvorná
Sdílet článek:

Přemýšlím o posledních dvou letech, letech Covidu. A napadá mě, že iniciátoři západního zchudnutí (Green Dealisté, Klimakterici, můžeme jim říkat jakkoli) si nemohli přát nic jiného, než nesvornost a zmatek, kterou do duší západních národů vnesla pandemie.

V hospodářském životě se nám sešly tři jevy.

Prvním je hospodářský útlum, který sebou přinesly lockdowny, objektivní pokles oběhu zboží a služeb, zadlužení, výpadky ve výrobě a v dopravě, zejména pak v obchodě s východní Asií – k tomu pak možná i nižší produktivita mnoha post-virových chabrusů, ale to by byl jiný příběh.

Druhým pak je záměrná ekonomická sabotáž (nebo sebevražda, autodestrukce, zešílení – jak pro koho), tedy zavírání elektráren, emisní povolenky (v zásadě jde o odčerpání produktivních prostředků do soukromých rukou) a cla, dotace ekonomicky i ekologicky nesmyslných nápadů typu větrníků, slunečníků a elektromobility. Spolu s “klimatickou” iracionalitou ve vedení firem, bankovních operacích, byznysu, skoro všem.

…záměrná ekonomická sabotáž, tedy zavírání elektráren, emisní povolenkya cla, dotace ekonomicky i ekologicky nesmyslných nápadů typu větrníků…

Třetím, tak trochu specifickým pro postsocialistickou část EU, pak je poštěkávání po Rusku a Číně, které má rovněž hospodářské následky. Nejsme v tom ale sami, v podobné “štěkací” situaci se ocitly EU proti USA, Británie proti Francii, Německo proti Polsku a Maďarsku – a jsou to věci, které obchodu a hospodářské prosperitě taky nepomohou.

Každá z těch věcí by stačila na ekonomické potíže. Jenže v souběhu nepůjde o potíže, ale o pořádný průser. Všimněme si ale jednoho: pouze druhá z těch věcí, GreenDealismus, je záměrná, plánovaná, lámána přes koleno a brzy vynucována. Virus prostě přišel (odkud, je jedno), nějak se s ním potýkat muselo a pandemie vždy vedou ke zchudnutí. Poštěkávání pak je projevem obecné nervozity, k pandemiím i zchudnutím patří odjakživa. GreenDeal je záměrný.

Přitom není až takový problém hospodářské oživení udělat – myslím poté, co bude Covid opravdu pryč. (Už dávno mohl, ale nebudu se opakovat) Epidemií aj. průšvihů bylo v Ddějinách nepočítaně. Fungovalo by: naprosté uvolnění služeb + živností. Seškrtání nebo zmírnění všech možných plateb, pokud, exekucí aj. trablů, z nichž stát beztak nic nemá a jež ženou lidi pod vodu a svazují jejich produktivitu. Rozjezd něčeho, co lidi zvedne, např. “vlastenecké” Škody Bezčipák (…normální FabiaCombi, ale bez debilní elektroniky a s pořádně čoudícím motorem…) a svépomocné bytové výstavby (impuls pro pily, malé cihelny…). Ochrana potravinářské výroby, a pro romantiky třeba nějaké brigády v přírodních rezervacích… Možná bychom se nevaplatili splacení dluhů skrze inflaci, ale – rostla by nabídka zboží a služeb, lidé by měli perspektivu, dostali bychom se z toho.

Přitom není až takový problém hospodářské oživení udělat – myslím poté, co bude Covid opravdu pryč.

V situaci, která se plánuje a nevyhnutelně nastane – rychlé, záměrné, nestydaté a arogantní pauperizaci zejména produktivních vrstev společnosti – by v normálním světě vypukla série převratů a revolucí, armády, poliši, veteráni, intelektuální aristokracie, odbory nebo nasraný proletariát by nějak, společně nebo v kombinacích, udělaly z GreenDealistů obžalované, ztracené, odsouzené, padlé, něco z toho, a obnovily by normální fungování, cca v duchu předchozího odstavce.

Jenže – u nás to není možné, protože my se neshodneme na základních věcech!

Covid byl x nebyl, viroza, rýmička, chřipečka, 34 tisíc mrtvých… Babiš je debil, spasitel, gauner, OteckoKrajiny… Brusel a USA a Rusko a Židi Čína jsou dobří špatní dobří špatní debil blbeček…

Ta nesvornost je pro GreenDealisty požehnáním. Protože – až to vypukne, a ono už to vypuklo, tedy dražší chleba, nejsou čipy, nejsou auta, dražší žrádlo, fabriky stojí, nejsou cihly… tak se ani neshodnem, co se děje! Kdekdo začne žvanit, že za to může Covid (a kdo přesně? Chřipečkáři nebo Svědci covidovi?), nebo Čína (a spol.), a vůbec si nevšimne, že to je normální, záměrná, politika EU.

Až to vypukne, a ono už to vypuklo, tedy dražší chleba, nejsou čipy, nejsou auta, dražší žrádlo, fabriky stojí, nejsou cihly… tak se ani neshodnem, co se děje!

Protože, logicky: Nejsou/jsou dražší energie a paliva => zvedne se cena vešk. výroby => naše výrobky budou dražší, tj. nekonkurenceschopné v zahraničí=> navíc horší – kdo a proč a k čemu by si kupoval např. Enyaqua => tím pádem nebudou prachy na nákup “nezbytností” typu fotovoltaiky z Číny …. a můžeme uzavřít kruh, ve druhém kole přitvrdíme, přidáme si koření jako fronty v obchodech, nevytopené kancly, mediální boj proti keťasům a korupčníkům…

Situace je přitom úplně jasná. GreeDealisti zcela záměrně zneužívají tuhle nesvornost, a turují na plné pecky (zejm. v Německu, což je ale zatraceně blízko), aby obyvatelstvo zlomilo dřív, než se ono zmůže k odporu.

Poučení? Dělat věci přesně jinak, než chtějí GrenDealisti. Nyní mám na mysli věci ekonomické, politické, a řekněme “technické” (energie, doprava). Příště snad napíšu něco o tom, co dělat s Přírodou.

Martin Konvička

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Autor: „Ta nesvornost je pro GreenDealisty požehnáním.“
    „Nesvornost“ je naprosto přirozená. Lidi prostě mají různé názory a preference, pokud se tedy nejedná o základní instinkty, jako třeba „přežít“.
    Pro GreenDealisty je požehnáním demokracie. Ta jim dává zdání legitimity, protože oni jsou přece produktem „svobodných voleb“ a tudíž jednají jménem a v zájmu svorné většiny.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*