Důrazné varování
Sdílet článek:

Pro vládu, i pro občany.

Snížení mezinárodního ratingu ČR, bohužel zcela oprávněné, je důrazným varováním jak vládě, tak občanům. I když pro každého v trochu jiném smyslu.

Nebývá zvykem, aby pravicové vlády zaznamenávaly snížení ratingu během svého působení, to je naopak výsadou vlád levicových, nebo diktatur. Jestliže se tak děje, je něco hodně v nepořádku.

Pravda, tahle vláda za to může jen velmi částečně, sklízíme trpké ovoce Babišova populismu, někdo nasekané dluhy bude muset zaplatit a nevýkonnou ekonomiku, zaplevelenou množstvím zbytečných a zbytečně drahých úředníků, znovu rozjet.

Na druhé straně, vláda (pravicová) by měla mít jasnou koncepci, jak z toho ven – a té jsem si dosud nevšimnul. Ba ani žádného schopného ekonoma, který by pro vládu v současnosti pracoval.

Odbourání populistických dotací, byť jen částečné, je sice krok správným směrem, ale obávám se, aby nezůstal nadlouho krokem jediným. Což by v konečném důsledku znamenalo pro občany jen to, že s pravicí je spojeno odbourání slev, na které si již mnozí snadno zvykli.

Chybí především jasná koncepce boje s inflací a za upevnění měny, což je v současnosti pro ozdravení jak hospodářství, tak důvěryhodnosti v očích zahraničních partnerů, to nejdůležitější.

Vím, není to lehké, výsledky se dostavují až dlouhodobě, ale když se nezačne, nemohou se dostavit nikdy.

Snížení mezinárodního ratingu, další, nepřibrzděný růst inflace a s ním i další růst státního dluhu – nejsou rozhodně atributy pravicové vlády. Zejména poté, co povládne delší dobu a tím i padne omluva předchozího Babišova řádění.

V praxi to znamená jediné : Pro vládu důrazné varování, aby se konečně vzpamatovala a odlišila důležité od nepodstatného.

A pro občany – stejně důrazný impuls k tomu, aby se zamysleli, zda skutečně máme pravicovou vládu. Protože pravicová hospodářská politika si s takovýmito problémy musí umět poradit a také většinou poradí.

Anebo – není pravicová.

A co znamená takový dopad, vidíme ZDE :

Ing. Jiří Fiala
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

8 Comments

 1. Tato vláda je zhruba stejně pravicova, jako Babiš pravdomluvný a jeho voliči ekonomicky gramotní…

 2. Pravicová tu nebyla nikdy žádná Nikdy!!
  Pár zoufalců si možná myslelo že ODS, ale to byl veliký omyl.
  Krd jsem včera, kradu dnes, já jsem členem ó-dé-es. ?????

 3. „„Podívejte se na mě, jestli jsem přišel jako od táboráku, nebo jako člověk, jehož oblečení má nějakou hodnotu. To oblečení něco stojí – boty, šaty, košile. (…) Rozhodně o mně se nedá říct, že bych chodil oblečený jak od táboráku. (…) Já vydělávám měsíčně 77 400 korun a nějaké drobné. (…) Já žiji se slečnou Kováčovou a ta má také peníze, a ve dvou se to lépe táhne. (…) Rozdíl mezi 930 a 190 tisíci je 740 tisíc korun. Dámy a pánové, nechci se vás dotknout – kdo z vás to má?“Paroubkova tisková konference, počátek října 2007, na základě vyhlášené sbírky Blesku na J. Paroubka, sestříháno v pořadu České televize 168 hodin,“ — Jiří Paroubek

 4. Na východě Ukrajiny zásobujeme vodou desítky tisíc lidí. člověka v tísni.—tam neteče voda??????????????????

  • Časy kdy se dalo vše svalit na Babiše jsou nenávratně pryč ! Časy kdy se dalo vše svalit na Babiše jsou nenávratně pryč ! Babiš za to může , píráti děkujeme))))

 5. Časy kdy se dalo vše svalit na Babiše jsou nenávratně pryč ! Po 100dnech naše uk vláda dotuje místo hospodářství uprchlíky , a zapoměla že drobní živnostníci bez pomoci nepřežijí s rčením, že stát tu není pro lidi ! A tak vzniká otázka je toto vůbec česká vláda když tancuje jak nějaký oligarcha z Ukrajiny píská !

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*