Divný 9. květen na Rudém náměstí v čase divné války
Sdílet článek:

Divný 9. květen na Rudém náměstí v čase divné války, tak lze charakterizovat oslavy státního svátku v Moskvě, od nichž si světová veřejnost slibovala nějaký významný, či dokonce zásadní posun situace.  Nestalo se však nic zvláštního. Všichni rozebírají, že se přehlídky nezúčastnilo letectvo a že chyběl náčelník generálního štábu Gerasimov. To jsou nepodstatné věci.  Prezident Putin nic překvapivého ve svém projevu nesdělil, zopakoval pouze pochybná ruská zdůvodnění útoku na sousední zemi. Nic převratného se před svátkem ani v jeho průběhu neodehrálo ani na frontě. Zdá se, že ruská strana sází na rutinu, všednost, zamrznutí konfliktu. K tomu pravděpodobně situace směřuje. Stojí za to, tuto alternativu brát vážně.

Média dnes přinesla radostnou zprávu, že české plynojemy se plní nejrychleji v EU a dnes jsme už v zaplněnosti zásobníků na pátém místě. Plynový lockdown nám prý bezprostředně nehrozí. Už nám s tím ovšem neříkají, že enormní cenu plynu, za kterou dnes, v době nejvyšší paniky, obchodníci na pokyn státu nakupují, bude muset někdo zaplatit. A to budou naši občané, buď v podobě trvale vysokých cen plynu, nebo v daních státu, který bude obchodníkům ztráty kompenzovat.

Stát prý chystá ochranu pro „práskače“, píší dnes Lidové noviny s odkazem na připravované zavedení další evropské „protikorupční“ směrnice do českého právního řádu. Nesmyslná představa, že lze korupci odstranit dalšími a dalšími vyhláškami, zákony a byrokratickými opatřeními, je zřejmě nevymýtitelná. Nehledá příčiny, ale marně se snaží bojovat s důsledky. Příčinou korupce jsou hlavně všemožné regulace, příkazy, zákazy a byrokracie. Pamětníci si vzpomenou na totalitní režimy s jejich drakonickými tresty proti korupci a nelegální ekonomice a jejich chronickou, nevymýtitelnou prohnilost a zkorumpovanost. Zdá se, že směřujeme do velmi podobných vod.

Jiří Weigl, IVK

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*