Korespondenční volbou se otevírá možnost zpochybnění voleb. A to je vůbec nejhorší
Sdílet článek:
O účelovosti přijímání korespondenční volby, nemožnosti zajistit její tajnost a o pochybném nároku zahraničních anywheres takto zjednodušeně volit politiku, která dopadne jen na domácí somewheres píše řada autorů. Není potřeba to opakovat. Je zde ale ještě jeden aspekt.

Dnešní technologické možnosti by umožňovaly i volbu stiskem ikony na obrazovce chytrého telefonu. To, že se tak neděje, má svůj důvod. Jedním z podstatných je uchování důvěry v demokratický proces. Ten musí být rozumově přístupný i poslednímu z posledních, musí být pochopitelný a těžko zpochybnitelný. Což současný čistě „analogový“ osobní způsob volby za plentou ve volební místnosti za přítomnosti volební komise složené ze zástupců kandidujících stran i širší veřejnosti dokonale splňuje. Je to způsob prověřený, funguje a nikdy nečelil významným stížnostem ohledně své důvěryhodnosti. Řada lidí někdy v životě ve volební komisi seděla nebo alespoň někoho, kdo v nich seděl, zná. Stejně tak jako zná nebo si umí představit, kdo jsou ostatní voliči v daném okrsku. Tato dohlédnutelnost a srozumitelnost je významnou hodnotou. S prvkem korespondenční volby nebo jakékoli jiné „smart“ metody se tento původně jasný systém zatemňuje a původní hodnota srozumitelnosti se ztrácí. Významně to může ovlivnit důvěru v demokracii jako takovou.

Proto je zcela na místě se ptát. Zlepší tento zákon naší demokracii? Posílí, nebo oslabí důvěru v demokracii a celý politicky systém? Upevní jeho stabilitu, nebo jej ještě více rozkolísá? Budou voliči doma důvěřovat volbě lidí žijících mimo tuto zemi, která třeba zvrátí „domácí“ výsledek? A jak domácí voliči přijmou převrácení výsledku, které přijde od pro ně nesrozumitelné a jen složitě představitelné skupiny voličů kdesi v zahraničí? Kdo tam hlasoval? Jaké má vazby na ČR?

Důvěryhodnost samotného procesu bude nabourána a okno otevřené pro zpochybňování volebních výsledků se bude složitě zavírat. Což nakonec povede k dalšímu oslabení důvěry v demokratický proces a demokracii samotnou. A to je řeč jen o interpretaci a přijetí výsledků, nikoli o možnosti faktické manipulace.

Jde-li navrhovatelům a vládě o českou demokracii, měli by schvalování tohoto zákona minimálně odložit a vyvolat o něm vážně míněnou celonárodní diskusi zohledňující všechny přednesené protiargumenty.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. V současné době v zahraničí žije 250 000 tisíc Čechů s registrovaným volebním právem.Kolik jich bude po uzákonění korespondenční volby?Milión,dva milióny nebo dostatek na to ovlivňovat pokoutně volbu v samotné ČR,aby to vyšlo?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*