Fiala ponejvíce připomíná boxera třetí výkonnostní třídy
Sdílet článek:

„Je to obrovská politická nezodpovědnost, iniciovat změny v dodávkách strategických surovin a nemít nasmlouvanou náhradu. Když politika, respektive ideologie, tímto způsobem znásilňuje ekonomiku, nikdy to nic dobrého nepřinese,“ je přesvědčena předsedkyně Trikolory a bývalá poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysvětluje svůj postoj nejen k ekonomickým problémům České republiky, ale také např. ke snaze prosadit korespondenční volby či ke zrušení pandemické pohotovosti.

Evropská komise navrhla další balíček protiruských sankcí, jehož součástí je ukončení dodávek ruské ropy do konce letošního roku. Co si to tom myslíte? 

Sankce, které ubližují víc tomu, kdo je vyhlašuje, než tomu, komu jsou určeny, jsou nesmyslné. Rusko si najde odbytiště jinde. My se tím střílíme pouze do vlastní nohy. Maďarský premiér Viktor Orbán nazval zákaz dovozu ruské ropy atomovou bombou na ekonomiku. Českému premiérovi tahle „atomovka“ zřejmě vůbec nevadí.

Maďarsko a Slovensko na tento návrh vzápětí reagovaly s tím, že chtějí výjimku, protože tyto země jsou na ruské ropě až příliš závislé. Premiér Petr Fiala (ODS) nejdříve záměr embarga podpořil, nicméně i on se následně přidal k tlaku na výjimku. Mají pak takové sankce význam, když budou prošpikovány samými výjimkami? 

Petr Fiala ponejvíce připomíná boxera třetí výkonnostní třídy. Kamarád Martin Simandl to na facebooku vyjádřil těmito slovy, s dovolením si to vypůjčím: „Chci vám dát přes držku, ale potřebuju dva až tři roky odklad, anžto nejsem úplně ve formě a teď bych dostal nařezáno. Takže, až řeknu JÁ, začneme se mydlit, jo?“

Teď vážně. Je to obrovská politická nezodpovědnost, iniciovat změny v dodávkách strategických surovin a nemít nasmlouvanou náhradu. Když politika, respektive ideologie, tímto způsobem znásilňuje ekonomiku, nikdy to nic dobrého nepřinese. Vždy to odskáčou obyčejní lidé. Ostatně, už se to bohužel děje. A je potřeba si také uvědomit, že zdaleka nejde pouze o to, odkud suroviny dovezeme, ale také – a především – za kolik!

V těchto dnech si připomínáme výročí konce druhé světové války, které však letos doprovázejí jisté rozpaky kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině. Jak se k tomu stavíte vy? 

Z přepisování historie kvůli současnosti také ještě nikdy nic dobrého nevzešlo. Vzdáváme přece hold obyčejným klukům, děvčatům, mužům a ženám, kteří položili své životy za osvobození naší země. Politiku do toho netahejme. Právě z těchto důvodů se i členové Trikolory účastní různých pietních aktů, které události konce druhé světové války připomínají. Já osobně jsem se byla 5. května na Vinohradské třídě poklonit památce obránců Českého rozhlasu.

Česká národní banka opět výrazně zvýšila úrokové sazby, které jsou teď nejvyšší od roku 1999, což zkomplikuje investice a rozvoj řadě firem, ale také ještě více prodraží hypotéky. Souhlasíte s tímto rychlým navyšováním úrokových sazeb? 

Souhlasím nebo nesouhlasím, nic s tím nenadělám. Snad centrální bankéři vědí, co činí. Ale je mi líto všech lidí, kterým končí fixační období. Obávám se, že mnozí lidé, a není jich málo, nebudou mít peníze na splácení.

Některé firmy burcují na poplach. Přestože ČR čelí největší uprchlické krizi ve své historii, válka na Ukrajině způsobila také velký nedostatek pracovníků v řadě oborů. Proto firmy chtějí po vládě, aby zjednodušila pravidla pro zaměstnávání cizinců z jiných zemí, než je Ukrajina. Podpořila byste tuto snahu? 

Odpovím stručně. Všeho s mírou. Také z přehnaného dovozu nového obyvatelstva ještě nikdy nikde nic dobrého nevzešlo.

Poslanci zrušili pandemickou pohotovost, čímž v ČR skončila i zbylá protiepidemická opatření. Znamená to podle vás konec covidu? 

Určitě ne. Existuje tu nemálo osob z politického, podnikatelského a zdravotnického prostředí, které si zvykly na své výsadní postavení – mocenské, politické, podnikatelské, finanční – a s tím se tenhle typ lidí nerad loučí. Obávám se, že při první příležitostí budeme svědky pokusů vrátit nás do neblahých lockdownových časů. A věřte, že si to nepřeji.

Proč podle vás tedy vláda Petra Fialy tak tvrdošíjně prosazovala na začátku letošního roku novelu pandemického zákona? Nebylo to zbytečné? 

Ano, bylo to úplně zbytečné. Sprostá demonstrace síly vládní většiny. Je nás 108 a proč to neudělat, když můžeme. Vy ostatní šoupejte nohama. Přesně jak deklaruje arogantní paní předsedkyně Poslanecké sněmovny Pekarová Adamová.

V Česku se hromadí zásoby vakcín proti covidu-19; přitom EU vyjednává s farmaceutickými firmami smlouvu na další obří dodávky vakcín nové generace. Co si o tom myslíte? 

Je to klasická ukázka, jak jsou společná eurounijní řešení nefunkční. Kdyby se z toho aspoň vládnoucí politici poučili… ale oni už zase strkají hlavu do podobného chomoutu. Farmaceutický průmysl musí vydělávat, a tak ho krmí.

Nejvyšší správní soud tento týden rozhodl o tom, že plošné zavedení respirátorů bylo v rozporu se zákonem. Došlo tedy na vaše slova? A znamená to, že vláda už nikdy příště nebude moci zavést plošné nošení respirátorů? 

Samozřejmě jsem to zaregistrovala. Ano, došlo opět na naše slova, stejně jako v mnoha předchozích případech, kdy Nejvyšší správní soud zrušil nejrůznější vládní zařízení také na základě žalob právního experta Trikolory docenta Zdeňka Koudelky. Jen se obávám, že bohorovnost současných mocipánů je tak přerostlá, že když budou chtít něco udělat, klidně se na nějaké předchozí rozsudky vykašlou. Ostatně, že si lze udělat trhací kalendář i z Ústavy České republiky, předvádějí každou chvíli.

Poslanci dostali na stůl vládní předlohu zákona o zavedení korespondenčních voleb pro Čechy žijící v zahraničí, kterou Trikolora tvrdě kritizovala. Co se vám nelíbí na snaze ulehčit českým občanům hlasování ve volbách? 

Trikolora k tomu vydala nesouhlasné stanovisko. Je to totiž otvírání další Pandořiny skříňky. Pokud toto zavedeme, nepochybně bude následovat také uzákonění korespondenčního hlasování pro občany žijící na území České republiky, a to s odvoláním na rovná práva. Jenže obojí je ve skutečnosti protiústavní, neboť v článku 18 naší ústavy se uvádí, že „volby do Poslanecké sněmovny se konají tajným hlasováním…“ – přičemž korespondenční hlasování ústavou předepsanou tajnost hlasování prolamuje, respektive nezaručuje. Varováním, jaká rizika korespondenční hlasování přináší, by nám také měly být negativní zkušenosti z jiných zemí, naposledy z Rakouska a z USA.

Poslanci také jednali o snížení plateb státu za státní pojištěnce, tedy např. za důchodce nebo matky za mateřské. Ministr financí argumentuje nutností šetřit ve státním rozpočtu. Podpořila byste tento krok? 

Co to přinese občanům? Zhoršení zdravotní péče. Protože covidovým šílenstvím finančně vyčerpané zdravotnictví dostane ještě méně peněz. Co to přinese vládním politikům? Budou předstírat, jak ušetřili a jak rozumně hospodaří. Já bych to nepodpořila.

Rozhodnutí amerického soudu o potratech pobouřilo ženy nejen v USA, ale i v Evropě. Jak se k tomuto tématu stavíte vy jako žena politička?

Buďme přesní. Pobouřilo to některé ženy, jiné s tím naopak souhlasí. Tak už to na světě chodí. V USA je to zásadní téma, na kterém se láme politická scéna. Neberme si ale z Ameriky příklad.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

 1. Toho ponechám na adoraci spísklaných formantů inkluzivní školastiky. Je nebezpečné blbcům říkat co nechtějí slyšet ale proto ve svobodném světě je svoboda slova a když vymizí jde s informovaností do krachu křížově cokoliv.
  Dám ctrl co tam neproleze přes organického akismeta brutopýra protože až se vyžvejkne on k téma tak potom mohou i ostatní kývači, nikdy dřív a oponenti. VK má asi več v kožichu. 🙂

  https://aeronet.news/a-je-to-venku-spanelsky-denik-uverejnil-detaily-z-unikleho-dokumentu-z-bruselu-o-chystanem-pridelovem-systemu-na-plyn-v-cele-evropske-unii-zahy-pote-i-na-ropu-elektrinu-a-podniky-pujdou-na-zkracene/
  takto nelze
  Tuhle situaci sní vlhkým snem neofeudálů dávno protože misku červů na týden a řasu z odpadních nádrží ČOV plánovali dávno před hozením obyvatelstva do středověku kam vás nacpou protože jste ovce a “bravurní bačů a šílených vozků s kočími, nebo se tak žek mnozí chováte, jako bezmozci.

  0 OdpovězUpravKvě 9, 2022 0:51

  • 🙂 Dodatečná editace *veš, žel.
   Namtaři a mlaskoni se pominou z toho co nechtějí slyšet ale nemají postavení “úderníků komorníků kteří se nám drží hesla brod je daleko a za vše může opozice.

 2. Protože jsem zabrousil na ae a reagoval tam na podnět který tam neodbrutopýrují tak ctrl sem. 🙂
  https://aeronet.news/a-je-to-venku-spanelsky-denik-uverejnil-detaily-z-unikleho-dokumentu-z-bruselu-o-chystanem-pridelovem-systemu-na-plyn-v-cele-evropske-unii-zahy-pote-i-na-ropu-elektrinu-a-podniky-pujdou-na-zkracene/comment-page-1/#comments
  takto nelze
  Je to válka papalášů proti životním podmínkám jejich zaměstnavatelů voličů ale pořád si šlapou po vedení a nechápou že ono se dá zbohatnout i tak že ostatní schudnou což je princip schwabismu a na jeho rétoriku tedy oni skáčou z profitu a kývači stále nevidí vrahy svých životních podmínek.
  https://www.youtube.com/results?search_query=papaláše+do+koše

  0OdpovězUpravKvě 9, 2022 3:13
  Radek Kvě 8, 2022 20:38

  takto nelze
  Je to válka papalášů proti životním podmínkám jejich zaměstnavatelů voličů ale pořád si šlapou po vedení a nechápou že ono se dá zbohatnout i tak že ostatní schudnou což je princip schwabismu a na jeho rétoriku tedy oni skáčou z profitu a kývači stále nevidí vrahy svých životních podmínek.
  https://www.youtube.com/results?search_query=papaláše+do+koše

  0OdpovězUpravKvě 9, 2022 3:13

 3. Fiala je boxer třetí kategorié?
  Fiala jako šéf progresívních maobolševiků a jeho smečka hyen jsou velice obtížný druh cizopasných všekazů ,odhodlaných pro svoji záchranu a prospěch obětovat cokoliv a kohokoliv ,včetně vlastních soudruhů
  Omezení arogantní maobolševici .kteří jsou podle mě,vlastní příčinou současné války ,bídy a zkázy.pro celý svět.Myši co začly řvát.
  Dálkově řízení roboti,určiné k ničení,zastrašování,okrádání lhaní a zabíjení.
  Je to bolševnický plevel,naší vinou vzbujelý ,zamožující,otravující,dusící své široké okolí.
  Potkani, kteří ve svém psím strachu o podvodně nabytá koryta,zatahují do zkázy,bidy smrti a zmaru celý svět.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*