Fiasko české zahraniční politiky? Možná jen v Nigerii neměli nutellu
Sdílet článek:

JOSEF NOŽIČKA

Co bylo skutečným důvodem nečekaného zrušení návštěvy českého premiéra v Nigérii? V tomhle článku se to dozvíte.

Zrušení návštěvy premiéra Petra Fialy v Nigerii, ke kterému tento týden došlo na poslední chvíli, vyvolalo v českých médiích spoustu spekulací. Řada žurnalistů či politologů vyslovila názor, že důvodem toho, proč Nigérie “nebyla schopna zajistit pro českou delegaci odpovídající přijetí a program, včetně podnikatelského fóra”, byla česká podpora Izraele. Konkrétně byl zmiňován náš postoj při nedávném hlasování v OSN, kdy Česká republika jako jedna z pouhých 14 zemí hlasovala proti rezoluci, vyzývající k humanitárnímu příměří mezi Palestinou a Izraelem.

Novináři z některých protivládních médií se kvůli zrušení návštěvy pustili do kritiky současné české vládní politiky a například na serveru iDnes se objevil článek s titulkem “České fiasko. Nigerijské odmítnutí bude mít pro diplomacii zdrcující následky”. Fialovu vládu v něm kritizuje například bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda, kterému přijde přehnané, pokud někteří čeští ministři chodí na demonstrace s izraelskou vlajkou na zádech.

Samozřejmě, že je taková kritika naší bezkonkurenčně nejlepší vlády v dějinách samostatné České republiky zcela mimo mísu a novináři z někdejšího “Babišmédia” by měli ministryni Černochovou naopak ocenit nejenom za její účast na demonstracích na podporu Izraele, ale i za její geniální nápad vystoupit z proteroristické OSN. Ať si tito pisálci někdy přečtou například Forum24 a podívají se, jak má vypadat objektivní žurnalistika…

Navíc jsem se od tajného a spolehlivého zdroje, který pochopitelně neprozradím, dozvěděl, že důvod zrušení naší vládní návštěvy v Nigerii byl zcela jiný a s orientací české zahraniční politiky nijak nesouvisel. Ačkoliv se to ještě donedávna nevědělo, pan premiér Fiala má velmi rád nutellu a pravidelně si ji k snídani maže spolu s máslem na rohlík. Sice i on uvažoval, že se vzhledem k inflaci a růstu cen potravin uskromní, a nutellu si kupovat přestane, ale jelikož při nedávném nákupu v Německu zjistil, že v zemi našeho západního souseda ji koupí za nižší cenu než u nás, a navíc ve větším množství, tak od svého záměru upustil. A když si k tomu na základě dřívější rady svého poradce Křečka navíc zajel do Polska koupit levnější máslo, tak mohl snídat s dobrým pocitem, že český občan si i ve složité ekonomické době může takové jídlo dopřát.

Jelikož premiérův tým o téhle Fialově “neřesti” věděl, zkusil předem domluvit s protistranou, aby při zahraniční cestě byl součástí snídaně pro českého premiéra i tento lahodný pokrm. A zatímco v Etiopii, Keni ani Ghaně s tím problém neměli, z Nigérie přišla těsně před příjezdem naší delegace omluvná zpráva, že nutellu i přes veškerou snahu nesehnali. Proto naši diplomaté po poradě s premiérem zcela logicky rozhodli, že do této nejlidnatější africké země česká delegace nezavítá. Je totiž třeba vyslat do světa jasný signál, že se zemí, kde si neporadí ani s takovým banálním problémem, nemá smysl navazovat hospodářskou spolupráci.

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Slepencoví exponenti se snaží maskovat svou hloupost a neschopnost politickým extremismem. Na rozdíl od určité části zdejších na myšlení pohodlnějších občanů (jakou má vláda důvěru, asi 20% ?) však na toto vypočítavé a laciné siláctví ve světě příliš neslyší.

  2. T.Ještě že jsou státy na svetě kde svoji vládu miluje i 80℅ lidí(třeba Vaše oblíbená RF).Co kdyby jste tam to jel zjistit a pak nám tady povykládat jak na to u nás?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*