Glosa MM: Kolik stojí Moravec?
Sdílet článek:

MIROSLAV MACEK

Úřad pro ochranu osobních údajů vydal 26. 1. 2024 informační příkaz České televizi, aby do 15 dnů sdělila, komu a kolik zaplatila za pořady Václava Moravce v roce 2022. Proti příkazu se nelze odvolat.
To je tedy odvaha! Vždyť hrozí defenestrace!

Silná česká koruna nám umožnila zlevnit víc, než kdybyste měli euro, říká šéf IKEA David McCabe.
Ekonom Lukáš Kovanda k této zprávě napsal:
Češi mají díky koruně levnější samozřejmě nejen nábytek, ale třeba také pohonné hmoty a mnohé další zboží. Koruna totiž v uplynulých čtyřech tolik pohnutých letech obstála vůči dolaru lépe než euro. A argument, že to stálo hodně devizových rezerv, neplatí. V tuto chvíli má Česko – v poměru k HDP – stále třetí největší devizové rezervy na světě, a to po Švýcarsku a Singapuru.

Příliv ukrajinských uprchlíků vážně ovlivnil kriminalitu v Polsku, napsal deník Rzeczpospolita s odvoláním na policejní zprávu.
V roce 2023 spáchali cizinci v republice 17,3 tisíce trestných činů, přičemž Ukrajinci se umístili na první příčce, následováni Gruzínci a Bělorusy.
Před deseti lety byl počet trestných činů spáchaných cizinci pětinásobně nižší, konkrétně se jednalo o 3,5 tisíce trestných činů.
A jakpak je to u nás?

Francouzské národní shromáždění i senát 19. Prosince 2023 schválily imigrační zákon, který zpřísňoval kontrolu imigrace. Na žádost prezidenta Macrona Ústavní soud zákon projednal a zrušil téměř všechny zpřísňující paragrafy. Opozice to označuje za politický skandál.
Jak je vidět, nejen u nás má pár „vyvolených“ pravomoc vládnout bez mandátu občanů.

Velká skupina Američanů putuje na jižní hranici USA, aby zabránila Bidenově snaze ponechat široce otevřené hranice pro nelegální imigraci. Pate Chambers, jeden z vůdců této skupiny, napsal na své webové stránky:
Spoluobčané a patrioti, vyzývám vás ve jménu svobody, patriotismu a všeho, co je nám Američanům drahé, připojte se k naší expedici. Jsme odhodláni zůstat na místě, jak dlouho bude zapotřebí a jednat jako vojáci, kteří nikdy nezapomněli, co je naše vlastní a národní hrdost. Vezměme si naše hranice zpět!

NBC News: Podle Institutu pro výzkum veřejného náboženství (PRI) se 28 % lidí ve věku 18 až 25 let identifikuje jako lesba, gay, bisexuál, transgender atd.
Vzhůru ke šťastným zítřkům!

Úvodník Global Times aneb pohled z druhé strany:
Narativ „úpadek Číny“ je zbytečným pokusem Západu o vlastní záchranu
Na světě existují dvě Číny: jedna je reálná, plná vitality a stálého pokroku navzdory různým obtížím a překážkám, druhá je virtuální Čína západních medií, vždy popisována jako neúspěšná, selhávající, zasažená krizí a na pokraji kolapsu.
Časopis Foreign Policy v úterý uveřejnil na svém webu dva články o čínském „ekonomickém poklesu“. Je to nepřekvapivá fráze, stejně jako „Čína není schopna zadržet pokles“ nebo „Čína začala špatným startem“ a další klišé pravidelně se objevující v západních mediích. Západ v nich hraje roli zachránce, který lituje, že nemůže tuto velmoc zachránit. Proč však západní media vždy popisují Čínu, jako by byla v nezadržitelném poklesu?
Rostoucí Čína totiž Západ děsí. Nemohou připustit, že existuje rozvojová země s jiným politickým systémem, ideologií a barvou kůže než Západ, která je schopna obsadit stejnou pozici a hrát srovnatelnou roli v mezinárodních záležitostech jako Západ. Li Haidong, profesor Čínské univerzity mezinárodních vztahů, řekl Global Times: „Takovou Čínu nechtějí, proto se angažují v geopolitickém souboji, ekonomickém upozaďování a ideologickém znevažování všeho, co Čína činí.“
Západ nikdy nepřizná Číně úspěch. Pokud se podíváte na západní media, kdykoli má Čína nějaký ekonomický nebo diplomatický úspěch, titulek vždy končí „ale za jakou cenu“. Pro západní země znamená úspěch Číny oslabení západního „vůdcovství“ a síly, která určuje pravidla. Západ z principu nemůže tolerovat vzestup nezápadních států. Upozaďování Číny je pokusem zmrazit nezápadní model pokroku. Skrývá se za tím silná hegemonistická mentalita a patologický až paranoidní západní pohled na nezápadní státy.
Čeho se Západ vždy obával, je zrod alternativního modelu rozvoje. Jakmile je tento model napodobován jinými rozvojovými zeměmi, snaha Západu dominovat světu se otřásá, a když západní rozvinuté státy postihla krize, dokonce i občané Západu začínají pošilhávat po nových alternativách rozvoje.
Během tohoto procesu hrají hlavní pomlouvačnou roli západní media. Vždyť stačí nahlédnout na obálky a články The Economist týkající se Číny a zjistíte, že zde žádný kladný pohled neexistuje a jiné články, které by nepřebíraly autoritativní pohled tohoto časopisu, nikde nenajdete.
Západní media se zcela odklonila od profesionální etiky přinášet veřejnosti fakta, neboť západní elity si uvědomují, že takovým způsobem nemohou s Čínou soutěžit.
Není to čínská ekonomika, která nemůže být zachráněna, ale ta západní, která se zoufale snaží o oživení, ale nemá žádnou strategii. Na jedné straně hlásají, že Čína je v úpadku a na straně druhé ji prohlašují za hrozbu. Tento protiklad dokazuje paniku Západu, který čelí vnitřní i vnější krizi. Tyto neblahé tendence, které se zvyšují s blížícími se americkými volbami, jsou podle Eurasia Group, americké firmy zabývající se globálními politickými riziky, vvysoce rizikové.
Postpandemický čínský HDP dosáhl v roce 2023 předpokládaný růst 5.2%, Čína je dnes hlavním obchodním partnerem 140 zemí světa a nadále pokračuje v rozvoji klíčových technologií, jako jsou umělá inteligence a kvantové počítače. Čína již zdaleka předběhla západní rozvinuté země v nových oblastech, jako jsou například nové zdroje energie, její export automobilů předehnal Japonsko a Německo a stal se číslem 1 na světě, a takto by se dalo pokračovat. Západní hanobení je v přímém protikladu se vzestupem Číny. Síla Číny neustále roste a ukazuje tak nesmyslnost tohoto západního narativu.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*