Glosa MM: Míroví štváči
Sdílet článek:

MIROSLAV MACEK

Není nejvyšší čas začít v mediálním prostoru používat hanlivý výraz „míroví štváči“?

Moc rád bych slyšel od lidí, kteří mají jasno v tom, že Rusko bude poraženo, jak si tu porážku atomové velmoci konkrétně, bez fantasmagorií, představují.
Ale možná uvažují stejně jako politolog Alexandr Morozov:
Většina evropských politiků mnohokrát zopakovala, že sice neznají způsob, kterým Kreml bude poražen, ale je zřejmé, že se vítězem nestane.

Už dlouho jsem se tak hořce nepousmál jako nad Bidenovými slovy v Kyjevě, že „už rok odolává ukrajinská demokracie“…
Mimochodem, Moskva byla o jeho návštěvě Kyjeva informována několik dnů předem, „aby nedošlo ke konfliktní situaci“, jak poznamenal americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan.
Načasování návštěvy je zřejmé: blíží se roční výročí zahájení konfliktu, dnes pronese Putin poselství k Federálnímu shromáždění a očekává se zahájení jarní ruské ofenzívy, takže je nezbytné posílit odhodlání západních spojenců nadále podporovat americkou proxy válku s Ruskem, a to zvláště nyní, kdy občané Evropy jsou už z této války unaveni a začínají více a více mluvit o míru.
Ovšem, jak mi napsal čtenář glos V. P.:
Nenastala dnešním dnem ta správná chvíle k tomu, aby se začali vracet domů na Ukrajinu všichni uprchlíci?
Dodávám:
Ano, hlasování nohama je nejpřesnější a nejpřesvědčivější, takže předpokládám, že se Ukrajinci po jeho slovech začnou okamžitě houfně vracet domů.

Tiskový mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin reagoval na slova amerického státního tajemníka Blinkena, který varoval Čínu před dodávkami zbraní Rusku:
„Spojené státy nejsou v postavení, kdy by mohly předkládat Číně požadavky.“
Dodávám:
Nezávidím americkým politikům tu zcela nezvyklou situaci, kdy na jejich požadavky někdo kašle a nelze ho jednoduše ztrestat účinnými sankcemi nebo invazí.

Generál Pavel:
„Ukrajinci umírají a budou dále umírat. A může dojít k situaci, kdy si oni sami vyhodnotí, že cena za osvobození dosud neosvobozené části okupovaného území, je příliš vysoká a zdroje nedostatečné. Takové rozhodnutí ale mohou učinit jen a výlučně Ukrajinci sami a nikdo by je neměl tlačit ani k ústupkům, dokud existuje reálná šance na úspěch a vítězství, ale ani vzbuzovat nenaplnitelná očekávání a naděje v okamžiku, kdy k nim nebude existovat reálný základ.“
Hezká slova, jenže o tom nerozhodnou Ukrajinci, ale Spojené státy, což Pavel velmi dobře ví. Summa summarum: začíná pomalá mediální příprava na to, že Ukrajina nevyhraje a bude nakonec muset postoupit Donbas a Krym Rusku.

Dvě zprávy o téže věci:
iRozhlas:
Incident s čínským balónem, který začátkem února Spojené státy sestřelily u svého pobřeží, protože ho považovaly za špionážní, se už nikdy nesmí opakovat. Na sobotním setkání na okraj mnichovské bezpečnostní konference to sdělil americký státní tajemník Antony Blinken svému čínskému protějšku Wangu I.
Global Times:
Na žádost USA se čínský diplomat Wang I v sobotu během mnichovské Bezpečnostní konference neformálně sešel s americkým státním tajemníkem Antonym Blinkenem. Čínský představitel naléhal na americký protějšek, aby Spojené státy přehodnotily incident s balonem, který poškodil čínsko – americké vztahy. Wang I prohlásil, že Čína zaujímá k tomuto incidentu neměnný postoj a řekl Blinkenovi, že USA zneužily sílu k sestřelení civilního objektu, který nebyl řiditelný a zásahem vyšší moci vletěl do vzdušného prostoru USA.

Slova k zapamatování:
Podle amerického Institutu válečných studií bude ruská ofenzíva pravděpodobně nějakou dobu pokračovat a může dočasně nabrat na síle po nasazení posledních záloh (pokud vůbec nějaké jsou), ale pravděpodobně skončí bez dosažení svých cílů a významných úspěchů,

Vadim Petrov zcela přesně:
Přestaňme si už lhát. Buď noha vojáka NATO vstoupí na území Ukrajiny, nebo Ukrajina válku nevyhraje.
Mnichovská bezpečnostní konference je jen vzájemné oťukávání politiků, generálů a vojenských expertů jestli je Západ připraven třetí světovou válku konečně spustit.
Když tak sleduju našeho generála – prezidenta, vládu i parlament, Česká republika se hlásí do první řady.

Erik Best o české mezigenerační solidaritě:
Důchodci by měli přijmout nižší valorizaci jako projev solidarity s výrobci nadzvukových letadel.

Mediální analytik Jozef Ftorek:
Osobně a dlouhodobě jsem názoru, že nejlepší způsob boje s dezinformacemi, které jsou aktuálně a moderně označovány také jako fake news, falešné zprávy, je nekompromisně kvalitní, a tedy i transparentní redakční práce. Poctivá a odvážná žurnalistika. Bez ideologie a PR. Stejně jako i existence důvěryhodné mediální autority. Ta tady podle mého soudu bohužel dosud není.”

Václav Klaus:
Ukrajinská válka už trvá – bez jednoho týdne – rok. Stále jsme svědky její bezhlavé obhajoby. Jakékoli hlasy vybízející k opatrnosti a k mírnění a ukončování války nikdo neposlouchá. Slavná americká Rand Corporation, která je jakýmsi dlouholetým myšlenkovým trustem amerického ministerstva obrany, vydala v lednu dvaatřicetistránkovou zprávu, ve které žádá ukončení války na Ukrajině, jednání o mírové smlouvě s Ruskem a neutrální Ukrajinu. Opakuji, instituce mimořádně kvalitní a určitě nepatřící mezi apriorní odpůrce válek všeho druhu. Říká, že „dlouhá válka není v americkém zájmu a skrývá v sobě obrovské eskalační riziko, které může vést až k nukleární katastrofě.“ Ve švýcarském Die Weltwoche čtu, že v žádném německém významném médiu nebyla tato zpráva zmíněna. Mám strach, že u nás také ne. Zkuste si tuto zprávu najít na internetu.

Z úvodníku Al Jazeera:
Zvýšené globální chřestění zbraněmi bylo na právě skončené mnichovské Bezpečnostní konferenci zřetelné. Stoltenberg varoval Západ, aby neudělal s Čínou stejnou chybu jako s Ruskem a západní lídři zdůrazňovali svůj souhlas s válkou a změnili tak konferenční sál ve válečný kabinet – diplomacie byla zatracena.
To je špatná zpráva pro dnešní chaotický a nestabilní mezinárodní systém a křehkou bezpečnost Evropy a Asie. Válka přechází ve větší válku a tento proces cyklického šílenství ničí jazyk, kulturu a mezinárodní vztahy. „Budeme bojovat až dokonce“, „tak dlouho, jak bude nutné“, „na stole jsou všechny možnosti“ – tato slovní spojení se stávají mantrou západního vojenského establishmentu, který jako by si neuvědomoval jejich konsekvence.
Tohle šílenství demonstruje, jak nešťastné je americké lídrovství a užívání síly pro svět. Usilování o rozšíření NATO k ruským hranicím, započaté rokem 2008 a „vývoz demokracie“ v této oblasti byly hlavní záminkou ruské invaze.
Stejně jako vojenské přeceňování – zvláště invaze do Iráku pod falešnou záminkou byla destabilizujícím faktorem pro celý svět. USA jsou spolu s Ruskem největšími vývozci zbraní, včetně do nejchudších zemí s nejhoršími režimy, domlouvají faustovské smlouvy s největšími středovýchodními narušiteli lidských práv, zatímco se pokrytecky tváří jako největší šampioni demokracie a lidských práv.

 

MACEK Miroslav

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. K panu Vadimu Petrovi bych poznamenala: anebo noha vojáka NATO vstoupí na Ukrajinu a Ukrajina přesto prohraje.
    Vyloučit to nelze.

  2. Na iDnesu je článek s nadpisem: “Amerika dokáže udržet světový pořádek, uvítal Duda Bidena v Polsku”. Nastolení “světového pořádku”, kde já jsem už ten pojem slyšel? Myslím, že svého času v podobném duchu rád hovořil jeden rakouský malíř pokojů… Ale ono není divu. Prostě, vrána k vráně sedá. Ještě by to chtělo pojmenovat nějakou polskou vojenskou jednotku po nějaké pěkné horské kytičce, aby to polsko ukrajinské bratrství bylo ještě více utuženo.

    • Novy svetovy poradek chce zavest pan dobyvatel.No a pokud ho nekdo nechce,tak tam posle na vysvetlení bandu hrdlorezu pro lepsi pochopení.Svobodny demokraticky svet o ten jejich svet nestoji.Muzou se jit objimat s obcany se zeme draka,vzorne poslusne dodavat suroviny a jezdit na dovolenou.Evropa bude jenom rada.Vrana k vrane sedá.At si uzijou ten lepsi svet jinde.Tady o nej nikdo nestoji.A zavrou za sebou dvere.EU a svobodny svet se naprosto famozne dokazali odpojit od surovin agresora behem jedineho roku,kdy haldy vselijakych odborniku na demonstracich strasili lidi koncem sveta bez nich.A zbyva dozbrojit EU tak,aby vsichni vedeli,kde maji sve hranice.

    • Tak to nečtěte – jak jednoduché. Ale vy si v tom libujete, že? Musíte si připadat velice mravný a správný a jak jinak to udělat…….

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*