Glosa MM: Projev u žateckého památníku
Sdílet článek:

MIROSLAV MACEK

Projev u žateckého památníku má dohru. Armáda končí spolupráci se Svazem letců, uvádí Žatecký a lounský deník.

Prezident Petr Pavel promluvil na summitu OSN o udržitelném rozvoji v New Yorku. Stanovené cíle se podle jeho názoru plnit nedaří. K příčinám patří covid-19 i ruská agrese na Ukrajině. Ta má podle jeho slov „katastrofální následky“. Česká republika zná svou globální povinnost, řekl Pavel a potvrdil český závazek do Zeleného klimatického fondu.
Správně! Chce to jen vyměnit heslo na prezidentské standartě. Místo „Pravda vítězí“ „Držet hubu a krok“.

K tragédii v Ukrajinou kontrolované Konstantinovce, která zabila 17 lidí, došlo kvůli selhání odpalu protiletadlové střely 9M38 ze systému protivzdušné obrany Buk ukrajinských ozbrojených sil.
K tomuto závěru došli odborníci a analytici z The New York Times, kteří vedli rozhovory s místními obyvateli, zkoumali záběry z kamer a sbírali úlomky fragmentů.

Ekonom Richard Hindls:
Myslím, že náš hospodářský pokles začíná už být větším problémem, než se momentálně prezentuje. Vedle Španělska jsme snad jedinou zemí, která dosud nedosáhla v objemu vytvořených přidaných hodnot úrovně z doby, než přišel covid. A teď už nám hrubý domácí produkt ani neroste, přichází ekonomický pokles. Největšími strašáky hospodářského růstu jsou inflace a rychlost nárůstu rozpočtového deficitu. Ani jedno dosud příliš nezvládáme a v obojím patříme téměř na chvost Evropy.
Opatření v těchto směrech byla a stále jsou pomalá, až liknavá, pokud vůbec nějaká byla – to platí hlavně o našem postoji k prudkému nárůstu inflace, kde jsme prakticky propásli celý rok 2022. Logickým důsledkem je, že lidé se bojí utrácet, odsouvají spotřebu – pokud na ni někteří vůbec mají. Hmatatelným úkazem je to, že tržby maloobchodu nepřetržitě klesají už patnáct měsíců. A nezapomeňme, že je to právě spotřeba domácností, která tvoří polovinu HDP. Tak jak nám pak může HDP růst?

MACEK Miroslav

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,93 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Že se ekonomicky propadáme? Přátelství se Spojenými státy a s Ukrajinou, to už něco stojí.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*