Novinky

Greta Thunbergová byla obviněna prokuraturou kvůli klimatickému protestu
Sdílet článek:

Dvacetiletá švédská rodačka byla obviněna z neuposlechnutí policejního příkazu k opuštění klimatické demonstrace, která se konala 19. června v ropném terminálu přístavu v Malmö na jihu Švédska. Dle deníku Sydsvenskan Thunbergová spolu s dalšími aktivisty zastavila v terminálu dopravu.

Podle zmíněné zprávy je v souvislosti s tímto incidentem stíhán také jeden další aktivista.

V době protestu, který organizovala švédská klimatická skupina Ta Tillbaka Framtiden (v překladu „Znovuzískání budoucnosti“), sdílela Thunbergová na Instagramu snímky sebe a dalších demonstrantů s dlouhými transparenty, jak sedí uprostřed silnice.

„Dnes, již třetí den po sobě, mladí aktivisté z @tatillbakaframtiden zablokovali ropné tankery v ropném přístavu v Malmö,“ komentovala známá aktivistka. „Klimatická krize je už pro nespočet lidí otázkou života a smrti. Rozhodli jsme se nebýt přihlížejícími, a místo toho fyzicky zastavit infrastrukturu fosilních paliv. Napravujeme budoucnost.“

Policie na místě sdělila, že kvůli protestům byl zablokován vjezd do přístavu asi třiceti řidičům kamionů, uvedl Huff Post. Dle policie jeden aktivista tvrdil, že je na střeše kamionu, aby mu zabránil v jízdě.

I když byli aktivisté vyzváni, aby z místa odešli, čtyři z nich, včetně Thunbergové, policejní výzvy neuposlechli a nakonec byli z protestů odvlečeni, popisuje deník.

Švédská prokuratura Thunbergovou původně při oznámení, že jedna mladá žena byla obviněna z neuposlechnutí výzvy, konkrétně nejmenovala, a místo toho pouze uvedla, že tato osoba během protestu „odmítla uposlechnout policejní příkaz opustit místo“.

Mluvčí švédské prokuratury Annika Collinová však později potvrdila, že mladá žena byla skutečně Greta Thunbergová.

Možný trest odnětí svobody

Podle listu Sydsvenskan se bude soudní stání s Thunbergovou konat na konci července.

V případě odsouzení může klimatická aktivistka dostat maximální trest odnětí svobody šest měsíců nebo pokutu.

„Máte svobodu demonstrovat, ale nesmíte demonstrovat takovým způsobem, abyste tím obtěžovali ostatní,“ řekla podle listu Sydsvenskan prokurátorka Charlotte Ottosenová.

Thunbergová je tváří celosvětového hnutí za změnu klimatu od svých 15 let, kdy se proslavila protestem před švédským parlamentem ve Stockholmu.

V minulosti byla již několikrát zadržena policií, mimo jiné při protestu proti uhelným dolům v Německu v lednu letošního roku a při protestu týkajícím se větrných elektráren v Oslu v únoru.

Navzdory svému několikanásobnému zatčení si paní Thunbergová získala širokou podporu mezi celebritami a politickými osobnostmi a nedávno navštívila Ukrajinu, kde se setkala s prezidentem Volodymyrem Zelenským, aby s ním diskutovala o ekologických škodách v důsledku probíhající ruské invaze a nedávném poškození hráze vodní elektrárny Kachovka.

V reakci na středeční obvinění proti klimatické aktivistce organizace Ta Tillbaka Framtiden pro agenturu France-Presse uvedla: „Poté, co jsme zablokovali aktivity, které ničí naši budoucnost, jsme nyní obviněni z trestných činů.“

„Zatímco jsou proti nám vznášena obvinění, skutečný zločin se odehrává za dveřmi, které jsme blokovali,“ dodala skupina.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*