Hodil Viktor Orbán rukavici Evropské unii?
Sdílet článek:

G. SITAŘ

Podle projevu, který pronesl na konci července v Rumunsku, to tak může vypadat. V projevu dále okomentoval postoj Maďarska ke světovým událostem a unijní souboj mezi federalisty a zastánci národních států.

Přepis části projevu Viktora Orbána uvedený níže vychází z předpokladu, že občan má právo dozvědět se, co někdo řekl v originální verzi bez dalších vysvětlení. Pro případ potřeby je komentář k projevu k dispozici na konci článku. Komentář vyšel v „Brussel Times” s titulkem „Viktor Orbán kritizuje evropskou populační politiku ve svém posledním extrémně pravicovém projevu”.

V úvodu svého projevu Viktor Orbán zmínil, že mu rumunská vláda dala instrukce, co by měl nebo naopak neměl během projevu zmiňovat, a témata, o kterých by měl mluvit pouze v příznivém světle, například západní hodnoty. Viktor Orbán v projevu řekl:

Překlad, výrazné zkrácení, mezititulky autor.

Evropské hodnoty

Pokud se někdo věnuje evropské politice jako já, tak dnešní evropské hodnoty znamenají tři věci: migraci, LGBT a válku. Evropská unie odmítá křesťanské dědictví. Řídí populační výměnu za pomoci přistěhovalectví a vede LGBT ofenzívu proti evropským národům, které dávají přednost tradiční rodině.

Naše ústava nicméně stvrzuje místo, kde budou naše děti žít, jako naši vlast. Stvrzuje naši identitu jako muž a žena, protože to je to, co nazýváme rodinou. Chrání také naše hranice, protože to je způsob, jak zajistit, abychom žili s těmi, se kterými chceme žít. Když jsme v roce 2011 stvořili naši novou ústavu, maďarskou národní křesťanskou ústavu, která se liší od ostatních evropských ústav, neudělali jsme špatné rozhodnutí.

Ano, neudělali jsme špatné rozhodnutí, ale spíše dobré, protože od té doby čelíme migrační krizi, se kterou zjevně není možné se vypořádat na liberálním základě. A pak tady máme LGBT a genderovou ofenzívu, která, jak to vypadá, může být zastavena pouze na základě ochrany dětí a komunit.

Čína versus USA

Asie nebo Čína stojí před námi jako světová velmoc. Má dlouhodobý plán, který může být vyjádřen jako ukončení století ponížení. Má střednědobý plán, kterým je obnovení asijské dominance, která existovala před vznikem Západu.

Dopad na naše životy je v tom, že střet mezi dvěma mocnostmi je pravděpodobnější, než to vidíme odsud. Konflikt není nevyhnutelný, to je dobrá zpráva. Pravda je, že to je úloha pro ty velké kluky. V této hře jsme nedostali do ruky žádné dobré karty. Co máme dělat? Nalezení nové rovnováhy se nestane přes noc ani za měsíce. Bude trvat celou generaci. Musíme vytvářet naše národní plány s uvědoměním si této situace.

Evropa a Rusko

Několik slov o Evropské unii. Vidí sama sebe správně: je to bohatá unie, ale je slabá. Vidí kolem sebe svět v chaosu, staré křivdy, mnoho hladových krků a miliony lidí, kteří se chystají vydat směr Evropa. Snaží se odříznout Rusko od evropské ekonomiky za pomoci sankcí.

Evropa může být odříznuta od ruské energie, ale je to ve skutečnosti neefektivní a iluzorní, protože Rusko nemůže být odříznuto od zbytku světa. Ruské komodity budou kupovat jiní, zatímco my budeme trpět válečnou inflací a ztratíme konkurenceschopnost. Uvedu dvě čísla. Částka, kterou Evropa zaplatila za ropu a plyn, tyto dvě komodity dohromady, činila 300 miliard euro před ruskou válkou a byla 653 miliard loni. Takže evropská ekonomika musí konkurovat s cenami energií, které jsou dvojnásobné oproti minulosti, zatímco na mnoha místech na světě je energie dostupná za ceny jako v minulosti. To je velké téma pro nadcházející roky.

Velké evropské firmy nechtějí odejít z Ruska. Díval jsem se na statistiky. Ze 1 400 největších západních společností jich z Ruska odešlo pouhých 8,5 %. A ani nebudu mluvit o malých evropských tricích jako je náhlé zdvojnásobení objemu exportu z Německa do Kazachstánu za jeden jediný rok.

Silná unie versus silné státy

Další evropský vývoj, ve kterém musí Maďarsko zaujmout pozici v nadcházejících letech, je boj mezi federalisty a zastánci silných národních států. Impérium nebo národy? Tady jsme dostali těžkou ránu pod žebra, když Británie po Brexitu odešla z Evropské unie. Předcházející konfigurace byla Francie s Německem jako federalisté na jedné straně proti Británii ve visegrádské čtyřce na straně druhé. Kdyby Británie zůstala v Evropské unii, řada evropských politik by nevznikla. Byly zavedeny, protože Británie odešla a země V4 tomu nedokázaly zabránit. Země V4 byly pod tlakem federalistů. A všichni vidíme výsledek. Češi v podstatě přešli na druhou stranu, Slovensko je na hraně a pouze Poláci a Maďaři se drží.

Impérium bez odpovědnosti

Musíme říci, že dnešní Evropa vytvořila vlastní politickou třídu, která se již nikomu nezodpovídá a která již nemá žádné křesťanské nebo demokratické ukotvení. A musíme říci, že federalistická vláda v Evropě vedla ke vzniku impéria, které se nikomu nezodpovídá.

Nemáme jinou možnost. Protože Evropu milujeme, protože je naše, musíme bojovat.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

9 Comments

   • Mezi EU a Evropou je asi takový rozdíl jako mezi Velkoněmeckou říší a Německem. Za protektorátu by také nikdo normální neřekl že miluje Německo.

    • 1)
     Hluboce se mýlíte. Vaše přirovnání kulhá na obě nohy! [Když už jste chtěl něco porovnávat, tak (s použitím Vašich výrazů) by bylo daleko přiléhavější: EU = Velkoněmecká říše.]
     2)
     Jinak však je Evropa kontinent (sahající až po Ural, což však není nijak podstatné), podstatné však je, že Evropa existuje již tisíce let a doufejme, že minimálně ještě další tisíce let existovat bude – na rozdíl od EU (= socialistického EuroSajuzu s nikým nevolenou dirigistickou komisí v čele) aspirující na vytvoření evropského “superstátu” za zády obyvatel evropských zemí, která v dlouhé historii Evropy bude představovat jen epizodu s jepičím životem. (Předmaastrichtská EHS neboli “common market” by bývala mohla mít životnost podstatně delší než současná, do pekel mířící EU.)
     Podobně, jak jsme my Češi kdysi říkávali “Byli jsme už před Rakouskem, budeme i po něm” platí obdobné rčení i pro Evropu: “Evropa existovala dávno před EU a bude zajisté existovat i ještě dlouho po ní”.
     3)
     A tak chápal Evropu ve svém projevu i Orbán, jako dlouhodobě (nezávisle na EU) existující (před-unijní i post-unijní) entitu se svými tradicemi, kde v evropských státech žijí lidé, kteří jsou ve své velké většině ohroženi aktuálním “pokrokářským” (neomarxistickým, socialistickým) politickým směřováním EU.
     4)
     Je smutné, že jste si i Vy tzv. “naběhnul” a ztotožnil se se současným propagandistickým “pokrokářským” rovnítkem: EU = Evropa …

     • Samozřejmě to tak bylo míněno, že EU je obdobou Velkoněmecká říše. Mám za to, že jsem to napsal dost jasně.

 1. Svedsko a Finsko si vybraly imperium.Asi vi proc vic nez miliony komentařů všeho druhu a samozrejme s podivem pasující do pohledu a přání pana dobyvatele.No a pan premier může svuj narod z toho imperia ktereho si neváží vyvést ven a bude konecne všechno krasne a prosperovat.Nevím na co čeká.

 2. Jaxi vám nerozumím. Jaké impérium si vybralo Švédsko a Finsko?
  Kdo je pan dobyvatel?
  Proč radíte tady a ne přímo premiérovi?

 3. V.Tak Vy nerozumite vice věcem,třeba kdo v rozporu s OSN napadl suverenni stat a upira mu existenci.Nepřevedčil Vas ani nazor na chudaky utlacovane ruskojazycne oblasti ani vedouci vrahů a zlocincu že o zadne obcany nikdy nešlo, ale urvat a rozkrast v oblastech co se da vcetně surovin pro ty Vase oblibence.Ideologicky v nenavisti jste od mladi vycvicen perfektně.Je zajimave,ze jine narodnosti na Ukrajině zadne problemy dodrzovat zakony nemají.Poblem mate jenom Vy,samozřejmě bez praxe v danè oblasti.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*