I vláda ČR přispěla a přispívá k dnešnímu dění na Ukrajině!
Sdílet článek:
Spousta lidí na profilech na facebooku vyšperkovala své profily barvami Ukrajiny. Stejně tak se obarvovali tito lidé v minulosti, aniž by jakkoli přispěli k řešení problému. Prostě, ostatní plácnou poproudové populistické stanovisko, tak musím jít s davem a plácnout ho taky?

I já odmítám silové vojenské řešení situace na Ukrajině a odsuzuji vojenské napadení suverénního státu Ukrajiny Ruskem. Tím ale mé „přidání se k davu“ končí. Dlouholeté problémy nelze řešit silou, je nepřípustné, aby je odnášeli jak obyvatelé Ukrajiny, tak Rusové, není možné, aby umírali nevinní lidé. Odsuzuji však i to, že okolní svět dopustil a možná i přispěl k tomu, že situace došla tam, kde je dnes. Připomínám, že ostatní země svojí nečinností a mnohdy i svým postojem rozdmýchávaly emoce a napětí namísto toho, aby je mírnil a zasadil se o jejich mírové diplomatické řešení.

Zároveň však nemohu přehlížet fakt, že dlouhé roky Ukrajinu prakticky nikdo neřídil. Že ji ovládali oligarchové, korupce, vraždy. Nemohu nevnímat to, že docházelo k masivnímu rozkrádání všeho, na úkor Ukrajinců, kteří žili a žijí v chudobě. Nemohu přehlížet oslavy Bandery, fašistické svastiky na klopách vojáků a otevřené projevy fašismu. Prostě před tím vším nemohu zavírat oči stejně, jako před tím, že svět ke dnešku na Ukrajině přispěl, někteří jej možná i chtěli a vyprovokovali.

Ani to ale nemůže být omluvou současné ruské agrese. Je třeba pokusit se zklidnit emoce, zastavit násilí a obě strany dovést k diplomatickému řešení. Tomuto řešení rozhodně nepřispívá vyzbrojování Ukrajiny bojovým vojenským materiálem, který jen přispěje k páchání dalšího násilí. Odmítám proto jakékoli dodávky vojenského materiálu, zbraní a munice do Ukrajiny, protože se těmito dodávkami jako země přímo podílíme na dalším zabíjení.

V souvislosti s konfliktem na Ukrajině zároveň zásadně odmítám kroky vlády vedoucí k potlačování svobody projevu a ostatních svobod, kroky, které vedly k blokaci internetových medií a přípravě blokace dalších. Máme platnou Ústavu a další legislativu zaručující svobodu slova a projevu. Náš právní řád jasně specifikuje, co je případně nad rámec svobody slova a porušuje zákony ČR a stanovuje pro takové případy dostatečný postih.

Je třeba, aby byla dodržována pluralita politických názorů. Názorová diskuse je nezbytná k nalezení kompromisu, k nalezení reálného koncensu vedoucího k pozitivnímu výsledku. Z toho důvodu není žádný právní ani jiný důvod k tomu, aby byla jakákoli media předem blokována bez toho, že by porušila platné zákony ČR. Důrazně proto žádám vládu, aby toto omezování svobody slova a projevu okamžitě ukončila.

S ohledem na eskalaci situace na Ukrajině a jejími zřejmými dopady na ČR, s ohledem na to, že je mi známo, že ČR nemá dostatečné zásoby plynu a má malé zásoby ropy a odborníky bylo konstatováno, že není jak nahradit výpadek dodávek plynu, žádám, aby vláda urychleně realizovala opatření na zmírnění následků vývoje na Ukrajině na ČR. Je třeba okamžitě opustit Green Deal, je třeba dočasně zrušit omezení topení pevnými palivy pro obyvatelstvo, odmítnout omezování tepelných elektráren a zrušit emisní povolenky.

Lze předpokládat, že konflikt na Ukrajině vyvolá v Evropě a tedy i v ČR energetickou krizi, skokové zdražení energií a tím i všech komodit, které stovky tisíc domácností nezvládnou. I podle odborníků lze očekávat nárůst inflace která zřejmě překročí do konce roku 15% možná 20%, pravděpodobně zněkolikanásobí ceny paliv a energií a způsobí tak dramatické zdražení všeho. Mnoho rodin přestane být schopno splácet úvěry a hypotéky, bude ohroženo jejich bydlení, kdy nejohroženější skupinou obyvatelstva jsou senioři.

Pro toto vše zásadně odmítám vojenské válečné řešení situace a tím i jeho podporu ze strany naší vlády vyzbrojováním jedné ze stran. Hledejme a navrhujme kompromisní řešení pro obě strany namísto řinčení pomyslnými zbraněmi a planými hrozbami. Agresivní rétorika situaci neprospěje. Trvám na uvolnění zakázaných webů, na ukončení omezování svobody slova. Vyzývám vládu, aby veřejnosti předložila svůj reálný plán na zmírnění negativních dopadů konfliktu na Ukrajině na obyvatelstvo ČR a zajistila potřebnou pomoc a zázemí pro případné uprchlíky z Ukrajiny.

Dodatek: Ministryně obrany a profesůrek Fiala mi připomínají třicetidekové mopslíky, štěkající na dobrmana. Posílat zbraně jednomu z účastníků vojenského konfliktu je šílenost a politické diletantství. Naše vláda se svým servilním postojem k Rusku dlouhodobě podílela na eskalaci konfliktu, kterou nijak neomlouvám. Přestaňte posílat zbraně, zasaďte se o diplomatické řešení, a hlavně se místo siláckých a hloupých gest vůči Rusku postarejte o lidi této země. Nebo běžte s prominutím do zadele.

Michal Malý

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

 1. Je užásné vystupovat proti válce jásáním nad dodávkami zbraní a munice_.
  Je užasné náhle vyzývat k uvážlivosti k posuzování občanů RF po onhivých krvelačných výzvách k přímému útoku,dodávek zbraní,zneužívat přirozeného odporu lidí proti válce a zabíjení nevinných pro svůj ryze osobní prospěch.
  Je stupidní vehemetně prosazovat svobodu a lidská práva a na druhé straně
  bránit názorovým odpůrcům pod hrozbou(zatím jen)kriminálů,šikany , jejich uumlčován
  Ruský Sputnik má ve své diskuzi sloupec většinou oSTŘE PROTIPUNOVSKY LADĚNÝCH PŘÍSPĚVKŮ.K volnému nahlédnutí
  DEMOGRATI.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*