Inflace a předsednictví EU
Sdílet článek:
Už je to únavné, protože pořád stejné. Inflace stále narůstá, majitelé peněz (hotovostí i bankovních vkladů) i příjemci fixních příjmů (důchodů a platů všeho druhu) ztrácejí. Hádají se stoupenci měnového (peněžního) vysvětlení inflace, čili přiznávajícího naši vinu, se stoupenci tzv. nabídkového vysvětlení inflace (kladoucího vinu na Putina, Čínu a boj s globálním oteplováním), ale to je pouze mediální hra. Vinou je mimo veškerou pochybnost nadměrné množství peněz v oběhu a obří deficity státního rozpočtu.

Deník E15 uvedl, že Stanjura – vedle odhadu letošního deficitu státního rozpočtu ve výši 330 mld. korun – „v letech 2023 až 2025 předpokládá deficity těsně pod 300 mld.“. Vynechám-li absurditu výroku „těsně“, když netušíme, jaká recese nás do roku 2025 ještě zasáhne, pak jsou to hrozivá čísla. Přeloženo do češtiny, vláda chce dále zesilovat a prodlužovat inflaci. Deficit rozpočtu vede k inflaci.

Jsem zvědav, jestli od dnešního rána fungující nový guvernér ČNB nepřehodnotí svůj původní výrok o nezvyšování úrokových sazeb. Těch 7 % je v dnešní situaci málo. (Mimochodem, centrální banka Zimbabwe zvýšila svou úrokovou sazbu tento týden na 200 %, ale to není pro nás návod.)

Dnes Česká republika přebírá fiktivní tzv. předsednictví EU. Je to samozřejmě jen klamný název, je to evropská hra na demokracii. I náš pan ministr pro Evropu Bek včera řekl, že „prostor není moc velký“, že „dostaneme do ruky zvoneček a budeme hlídat čas“. Že by tak rychle pochopil prázdnotu této funkce? To bych od něho nečekal.

Horší je motto českého předsednictví, kterým je Havlův výrok z roku 1996, že „Evropa je úkol“. Evropa je kontinent, to není úkol. Evropa je možná i ne zcela homogenní kulturně-civilizační okruh. Jediným možným, i když naprosto chybným úkolem by mohlo být Evropu unifikovat, centralizovat, zglajchšaltovat. To, probůh, nedělejme.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

 1. zatímco:

  Evropská komise navrhuje první tranši nové makrofinanční pomoci pro Ukrajinu ve výši 1 miliardy eur.
  Evropská komise navrhla novou operaci makrofinanční pomoci (MFA) pro Ukrajinu ve výši 1 miliardy EUR jako první část výjimečného balíčku makrofinanční pomoci ve výši až 9 miliard EUR oznámeného ve sdělení Komise ze dne 18. května 2022 a schváleného Evropskou unií. Rada ve dnech 23.–24. června 2022.

  Tisková zpráva1. červenec 2022 Brusel

  pokračování zdroj
  https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/ip_22_4264

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*