Japonsko obrátilo ve vztahu k jaderné energii




Sdílet článek:

Záblesky zdravého rozumu na přelomu roku. Japonsko obrátilo, v německém parlamentu varovaly tajné služby před závislostí na Číně a největší sponzor anglické univerzity řekl, že už žádné peníze nepošle z důvodu cenzury.

Několik zpráv ze světového tisku. Kompletní zdroj informace na konci článku.

(1) Japonsko hodlá maximálně využít jadernou energii

Japonsko schválilo těsně před vánocemi plán na maximální využití jaderné energie. Jedná se o zásadní obrat v politice země, která po havárii reaktoru ve Fukušimě plánovala postupné odstavení jaderných reaktorů do roku 2030.

Prohlášení japonské vlády z 22. prosince je zatím nejsilnějším závazkem k návratu země k jaderné energii.

Podle vlády bude maximálně prodloužena životnost stávajících jaderných reaktorů nad dosud plánovaných 60 let. Reaktory, které byly odstaveny, budou v rámci možností znovu uvedeny do provozu. Dále vláda navrhuje zmírnit pravidla pro povolování provozu jaderných elektráren. Nově tak například nebude doba, po kterou byla elektrárna odstavena, započítávána do povolené životnosti.

Vláda se také zavázala k vývoji nové modernější generace jaderných reaktorů.

Jádro dodává v současnosti 7% celkové potřeby energie v Japonsku. Představený vládní program hodlá tento podíl zvýšit na 20-22% do roku 2030.

Vládní dokument uvádí, že jaderná energie hraje v energetické politice významnou roli, neboť zaručuje stabilní dodávky energie bez ohledu na počasí s minimální uhlíkovou stopou.

Pozn. redakce: Tak to sice ano, ale Gréta řekla, že tudy cesta nevede. Takže Evropa má smůlu.

(2) Německé tajné služby varují před závislostí na Číně

Německá média informovala před koncem minulého roku o varování německých tajných služeb. Na půdě parlamentu vystoupili šéfové tří složek tajných služeb a ve svém vystoupení specificky varovali před hrozbou, kterou představuje závislost na Číně. Též kritizovali fakt, že politici jejich předchozí varování nebrali vážně.

Ohrožení národní energetické bezpečnosti z důvodu silné závislosti Německa na ruských dodávkách nebylo pro německé tajné služby překvapením po napadení Ukrajiny Ruskem. Proto důrazně varují, aby ve vztahu s Čínou neopakovalo Německo stejnou chybu.

Podle zprávy německého institutu pro ekonomiku je Evropská unie téměř kompletně závislá na dovozech u 14 kritických surovin, z nichž řada se dováží právě z Číny. Jedná se například o hořčík a téměř všechny kovy vzácných zemin. Výstavba solárních a větrných elektráren je proto vysoce závislá právě na dodávkách z Číny.

Následně byl pozastaven společný projekt přístavního terminálu v Hamburgu, ve kterém měl mít čínský dopravce podíl ve výši 35%.

Pozn. redakce: Za normální situace by takové informace byly předmětem široké celospolečenské diskuze. Koneckonců jde o hodně. Ale diskuze je pro ideologii něco jako česnek pro upíra.

(3) Bez svobody slova nebudou peníze

Jeden z největších podporovatelů univerzity v anglickém Durhamu oznámil, že končí s její podporou. Důvodem je neexistující svoboda slova na půdě univerzity.

Mark Hiller je absolventem univerzity a za posledních šest let jí daroval v přepočtu téměř 200 milionů korun. Řekl, že končí s jakoukoli podporou univerzit a věnoval částku přes 10 milionů korun organizaci na podporu svobody slova.

Pro noviny uvedl:

„Je depresivní a hluboce ironické, že někdo, kdo byl dlouhá léta významným podporovatelem vyššího vzdělání, cítí nyní potřebu přesměrovat svoje finance na ochranu svobody slova na půdě univerzit. Mnoho univerzit má široké a honosně znějící prohlášení týkající se ochrany svobody slova. Ale to jsou nyní bohužel pouze prázdné fráze, které se vůbec nepodobají realitě na univerzitní půdě.”

Pozn. redakce: Konečně se někdo odhodlal říci, jak to je, a hlasovat svými penězi. To je to, co může udělat každý.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Ano, hlasovat svými penězi. Kdyby lidé přestali chodit do řetězců, řetězce by zkrachovaly. A tak je to se vším. I z tohoto důvodu je velkou hrozbou zrušení hotovosti.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*