Je na to studie. Mlčte a dělejte, co se vám řekne
Sdílet článek:

Když na něco existuje studie, je to něco jako slovo boží, na základě kterého je možné omezovat nejzákladnější práva, možná nenávratně zasahovat do vývoje dětí a ničit firmy, které někdo budoval desítky let. Může být studie nekvalitní? Nebo úplný blábol? Je to dokonce pravděpodobné!

Dva příklady z poslední doby, že studie bez ohledu na to, jak prestižní lékařský časopis je otiskl, mohou být stejně nekvalitní jako jakékoli jiné zboží. Nejsou ojedinělé. Minulý rok oznámil významný vydavatel, že stahuje 511 vědeckých článků ze 16 časopisů z důvodu pochybností o kvalitě recenzí. Kompletní zdroj na konci článku.

(1) Prestižní lékařský časopis zvolal: Jé, Pepo, já se spletla!

The Lancet je jedním z nejprestižnějších lékařských časopisů na světě. V lednu roku 2021 v něm vyšel článek s titulkem „Šestiměsíční následky nemoci Covid-19 u pacientů propuštěných z nemocnice”.

Čínští autoři článku prezentovali závěry svojí studie, ve které popisovali dlouhodobé zdravotní problémy po prodělání nemoci Covid-19. V úvodu uvádějí, že se jedná o první dlouhodobou studii na dané téma.

Jejich článek byl více než pětsetkrát citován v různých médiích a podle citační služby Altmetric jej jako zdroj využilo 16 vládních dokumentů včetně různých doporučení, které vydala světová zdravotnická organizace WHO na téma nemoci Covid-19, naposledy v listopadu roku 2022.

V srpnu roku 2021 publikovali ti samí vědci z Číny článek, který navazoval na jejich první studii a ve kterém prezentovali data o následcích nemoci Covid-19 po jednom roce.

Jeden ze čtenářů článku upozornil časopis Lancet na to, že data v šestiměsíční a roční studii nejsou konzistentní. Podle vyjádření časopisu Lancet říkají autoři článku, že data použitá v první šestiměsíční studii byla „chybně uspořádána” z důvodů „nějakých proměnných” .

Časopis Lancet proto vydal na konci listopadu roku 2022 prohlášení, ve kterém vyjádřil obavy o správnost článku a oznámil, že zahájil vyšetřování včetně statistické a klinické revize předložených opravených dat.

Pozn. autora: Jak se na to může dívat ztrhaný živnostník nebo rodič, jehož dítě má problémy se sociální interakcí?

Prestižní časopis zveřejní studii připravenou vědci z komunistického režimu. Podle výsledků studie se do nějaké míry řídí celosvětová protipandemická opatření. Navazující studie je taktéž recenzovaná, ale recenzent si buď neporovná data, nebo si je porovná, ale nic nepozná. Náhodný čtenář článků upozorní na nesrovnalosti a o dva roky později vyjde najevo, že data ve studii byla s velkou pravděpodobností cinklá.

Na základě takových studií se s nesnesitelnou lehkostí ovlivňují lidské životy a umlčuje názorová opozice?

(2) Může být studie naprostý blábol?

V srpnu roku 2022 otiskl časopis BioMedicine recenzovaný článek, který se zabývá dezinformacemi ohledně vedlejších efektů očkování proti nemoci Covid-19.

V abstraktu článku se doslova uvádí:

„Nahánění strachu a dezinformace šířené lidmi bez vědeckého vzdělání, jejichž cilem je terorizovat lidi, aby se nenechali očkovat, způsobuje nejen to, že jsou lidé více náchylní k virovému nakažení, ale může způsobovat vedlejší efekty při očkování.

„Mentální stres způsobuje stažení žil a zúžení arterií. Obává-li se člověk očkování, stáhnou se mu cévy v čase, kdy je očkován. Tento biologický mechanismus je nejpravděpodobnější příčinou krevních sraženin, mrtvic, srdečních příhod, závratí, omdlévání, rozostřeného vidění, ztráty čichu a chuti, které byly pozorovány krátce po aplikaci vakcíny.”

Tolik doslovný překlad části abstraktu studie.

Pozn. autora: Medicínskou rezencí prošla studie, která tvrdí, že vedlejší efekty očkování jsou způsobené stresem, který vyvolali lidé, jež byli označování všemi médii za dezinformátory a neměli přístup do žádného z hlavních médií. 

Je docela dobře možné, že článek je kachna. Ale prokazatelně vyšel v časopise, který je zařazen do sítě medicínských časopisů, a je regulérně uveden v databázi lékařských článků. 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. Ladujte se cibulí a česnekem a bacile od Vas budou s hruzou utikat jak by videli čerta.(no ale problem je ze i lide od Vas).

  2. No u toho druhýho příkladu autor zapomněl uvést,že ta lež pochazí z demokratické nebo kapitalistické země,když u té první nezapomněl zdůraznit její komunistickej původ-lhali všichni a všichni jsou stejná špína,jen ta demokratická mi připadá mnohem horší!!!!

    • Mozna by jste mel vyzkouset tu vychodni dmokracii.Zarucuji Vam,ze budete upalovat zpatky(pokud otamtud nevysilate),az Vam paty budou horet a tady se s kazdym objimat ve stylu vsude dobre,v demokracii nejlip.Tak odvahu.Praxe je praxe.

  3. Přes cca 8 lety mladá japonská vědkyně publikovala článek, v němž tvrdila, že z “obyčejných” buněk je poměrně jednoduše možné udělat buňky kmenové. s předstihem se mluvilo o Nobelově ceně.
    Pak se přišlo na to, že vše je podvod. Nejhůř na to doplatil její šéf, který neusnesl tu ostudu a spáchal sebevraždu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*