Kdo je tvůrce Bitcoinu Satoshi Nakamoto?




Sdílet článek:

Přestože Bitcoin nikdo neovládá a ani jej nemůže nikdo vypnout, musel být někým vytvořen. Je známo, že tvůrcem této kryptoměny je Satoshi Nakamtoto. Zda se jednalo o muže, ženu, skupinu osob, či o něco jiného, se nedozvíme v tomto článku.

Přestože Česká televize v rámci jedné dnes již klasické reportáže mystifikovala své diváky tím, že se jednalo o Japonce, není tomu tak. Byť pseudonym Satoshi Nakamoto opravdu napovídá, že by se mohlo jednat o člověka narozeného ze země vycházejícího slunce, pravda je zcela jinde.

Pravda je taková, že ji nikdo nezná. Nikdo nezná identitu Satoshiho (kromě jeho samotného). My se můžeme pouze na základě několika indicií domnívat, o koho se jednalo. Pojďme si tedy na identitu onoho spasitele světového finančního systému posvítit.

Víme, že Satoshi Nakomoto zanechal za sebou spoustu stop. Jako jednu z mnoha těchto stop lze chápat jeho působení na cypherpunkových a následně i bitcoinových fórech. Prvně uvedené lze do jisté míry chápat jako hnutí nejčastěji programátorů stavějících se proti politickému a ekonomickému establishmentu. A co na zmíněných fórech náš tvůrce zanechal?

Švýcarský kodér Stefan Thomas na základě analýzy více než 500 Satoshiho příspěvků zjistil, že tvůrce BTC nevykazoval téměř žádnou aktivitu mezi 5. – 11. hodinou greenwichského středního času. Pokud je tedy Nakamoto jedinec s běžnými zvyky spaní, měl by se nacházet v časovém pásmu UTC−05:00 nebo UTC−06:00. To odpovídá východní části severní Ameriky, části Střední Ameriky, Karibiku a Jižní Ameriky.

Další stopou budiž jeho mluva, chcete-li snad slang. Ten se v mnoha ohledech nápadně podobal britské (!) angličtině. Dá se tedy předpokládat, že způsob vyjadřování, kterým se Satoshi prezentoval, napovídá tomu, že by se pro jednat o Brita. Čímž se už dostáváme k prvním nesrovnalostem – tedy Britskému občanství a místu, z kterého nejčastěji se světem komunikoval – tedy východní části amerického kontinentu. Lze však předpokládat, že se jednoduše mohlo jednat o Brita, jež se do těchto končin přestěhoval.

Jedním z hlavních favoritů na postavu Satoshiho Nakamota je každopádně Hal Finney. Programátor, jež sám toto tvrzení odmítal a který je již po smrti. Byl to totiž právě on, kdo jako první obdržel bitcoinovou transakci (a dokonce o tomto počinu tweetnul) a tak se spekuluje, zda si ji neposlal on sám.

Této teorii také napovídá skutečnost, že světem ze srandy označovaný tvůrce Bitcoinu Dorian Nakamoto (viz foto níže) se kdysi jmenoval Satoshi Nakamtoto. Co je totiž zajímavé, je, že Hal Finney žil pouze několik bloků od Doriana. Což by samozřejmě mohlo znamenat, že se pouze nechal inspirovat příjmením. Nabízí se ale otázka, jak je možné, že znal Dorianovo původní jméno Satoshi?

Této teorii bohužel klacky pod nohy hází skutečnost, že oba žili v Pasadeně (Los Angeles), tedy na opačném pobřeží USA, než na kterém byla identifikovaná nejčastější aktivita tvůrce BTC.

Můžeme ale dedukovat, že pokud Hal Finney Satoshim nebyl, patrně s ním byl s největší pravděpodobností v blízkém kontaktu. A dost možná samotný pseudonym skutečnému tvůrci BTC navrhl.

Horkým favoritem na titul Satoshiho Nakamota je také Nick Szabo. Jednak proto, že se jedná o jednoho z nejuznávanějších kryptografů, a pak také proto, že ještě před vznikem Bitcoinu pracoval na celé řadě podobných projektů. Jedním z nich byl například Bit gold.

Co je ještě zajímavější, je, že Nick přestal s vývojem Bit goldu v době, kdy spatřil světlo světa právě Bitcoin. Třešničkou na dortu pak je fakt, že je na Bit gold odkazováno v samotném white paperu momentálně největší kryptoměny. Stejně ale jako Hal Finney Nick Szabo autorství popírá.

Při hledání Satoshiho identity musíme vzít v potaz rovněž skutečnost, že autor kromě naprosto vynikajících kryptografických schopností a dovedností, musel mít v malíku také ekonomii. Přinejmenším teorii her. Pokud se totiž podíváme na fungování Bitcoinu jako takového (tedy nejen na jeho dezinflační povahu, ale také například na způsob změny náročnosti těžby apod.), není od věci si přiznat, že jeden člověk jej sám nejspíše vymyslet nemohl.

Spolupracovali tedy na vývoji Bitcoinu Nick a Hal společně? To by vysvětlovalo časy komunikace (Nick studoval ve Washingtonu, což by do jisté míry mohlo naznačovat, že i při vývoji BTC z této části světa komunikoval) a také prapůvod pseudonymu a důvod adresování historicky první transakce Halu Finneymu. Ale co ta britská angličtina, kterou Satoshi užíval na fórech? A hlavně, co těch minimálně milion Bitcoinů, které má Satoshi na svých peněženkách, a které se nikdy nepohnuly?

Identitu Satoshiho Nakamota se s největší pravděpodobností nikdy nedozvíme. Je totiž zřejmé, pakliže vůbec ještě žije, že v případě jeho identifikace by jej dobrý osud nejspíše nečekal. A hlavně o jeho identitu ani nemusíme stát, neboť největší kryptoměna současnosti funguje skvěle i bez znalosti jeho identity. Někdo by řekl, že možná právě proto.

zdroj

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*