Kdo ohrožuje demokracii v Česku? Dnešní inkvizitoři!
Sdílet článek:

MICHAL KLÍMA

Českou demokracii ohrožují inkvizitoři. Chtějí odhalovat domácí nepřátele. Chtějí je ostouzet, vylučovat ze společnosti, propouštět z práce, zbavovat funkcí. Vždyť přece vedou svatou válku proti zlu.

 

Na aktuálnosti nabývá paradox, popsaný v textu „Půjdeme cestou křižácké demokracie a mccarthismu?“ (LN 7. 3.). Militantní obrana demokracie se převrací ve svůj protiklad. Českou demokracii totiž ohrožují dnešní inkvizitoři, kteří se vydávají za její pravověrné obránce. Chtějí rozhodovat o tom, co je věda a co dezinformace. Chtějí hlavně odhalovat domácí nepřátele. Chtějí je ostouzet, vylučovat ze společnosti, propouštět z práce, zbavovat funkcí. Vždyť přece vedou svatou válku proti zlu. Vždyť je předurčuje ideologie progresivismu. Ve jménu obrany demokracie oprášili i komunistickou teorii o zostřování třídního boje při budování nové společnosti.

Jako by z oka vypadli inkvizitorům z období mccarthismu v USA v padesátých letech 20. století. V současném Česku neblaze prosluly inkvizitorské skupiny typu Manipulátoři.cz a Čeští elfové. Svým bojem dobra proti zlu způsobily obrovské lidské škody a ztráty společnosti. Udělaly medvědí službu demokracii. Svou netolerancí a militantností přispěly k rozkolu společnosti, k nárůstu nedůvěry vůči elitám, většinovým médiím a institucím demokratického státu.

Čínské represivní metody

Jako by českým inkvizitorům nestačilo, čeho se dopustili v době covidové. Tehdy, v letech 2020-22, přispěli k prosazení čínské varianty nulové tolerance ke covidu se všemi represivními opatřeními a uzávěrami společnosti. Tehdy rozpoutali hon na čarodějnice, cílený proti části vědců a občanské společnosti, jež varovala před devastačními dopady opatření a navrhovala uměřený přístup po vzoru Švédska.

Utahování šroubů ve společnosti pokračovalo i po létě 2021, kdy už se vědělo, že vakcína Pfizer byla proti mutaci delta méně účinná a kdy následně mírná varianta omikron vedla k rozvolňování opatření v Anglii, Irsku, Švédsku, Norsku, Dánsku a Finsku. Právě v té době samozvaní inkvizitoři v Česku ještě více strašili a přitvrdili vůči lidem s kritickým myšlením, které hanlivě označovali za dezinformátory a Putinovy agenty. Do chodu uvedli propagandistickou a psychologickou mašinérii za účelem zostuzování lidí. Na seznam dezinformátorů zapsali osobnosti z oblasti medicíny a přírodovědy – mimo jiné profesora Pirka a profesora Berana. Rozpoutali studenou občanskou válku proti 3 milionům neočkovaných lidí, které očerňovali a vyloučili ze společnosti.

Poškození dětí a dospívajících

V době covidové to byly zejména nejdelší uzávěry základních, středních a vysokých škol v Evropě, jež způsobily nevratné škody na dětech a dospívajících. Mladou generaci následně postihla vlna sebevražd a velký nárůst závislostí na drogách, alkoholu a počítačových hrách. Podle studie z roku 2021 v důsledku covidových opatření dramaticky narostl počet obézních dětí až o 60 %. Souviselo to s omezením jejich pohybu kvůli uzávěrám škol, zákazu zájmových kroužků a činnosti sportovních oddílů. Souviselo to s patologickým doporučením nevycházet ven. Některé děti u online výuky ani neseděly, jen ležely. Přitom platí, že až 75 % obézních dětí bude obézních také v dospělosti se všemi zdravotními riziky. Navíc v důsledku covidových opatření došlo k alarmujícímu nárůstu psychických onemocnění. Dále se prohloubilo zaostávání dětí ze sociálně slabších rodin, neboť nezvládli distanční výuku.

O všech těchto devastujících jevech už psali přední dětští psychiatři, psychologové a lékaři. Avšak represivní sociální inženýrství zdaleka nedopadlo jen na mladou generaci, zasáhlo všechny skupiny obyvatelstva, všechny sféry společnosti – ekonomiku, politiku, kulturu a zdravotnictví. S těmito dopady se budeme potýkat desítky let.

Neoficiální cenzura a autocenzura

Až dosud nikdo nenašel odvahu a slušnost se alespoň omluvit za fatální omyly a chyby. A nejen to, někteří pokračují v křižáckém tažení proti domnělým vnitřním nepřátelům. V posledních týdnech a měsících stoupá společenský tlak na vylučování názorově nepohodlných. Profesor Drulák byl propuštěn ze zaměstnání, docent Ševčík je v procesu odvolávání z funkce děkana a olympijský vítěz Svoboda je trestán za vyslovení názoru v České televizi. Vedle toho stále platí dokument Krizového informačního týmu (KRIT) ministerstva vnitra, který požaduje provádět „monitoring nálad“ mezi 450 tisíci lidmi ve službách státu. Mnozí se nesmířili s tím, že byl po kritice odvolán Akční plán pro čelení dezinformacím, jenž předpokládal zřízení vládního odboru o 19 úřednících.

A tak současní inkvizitoři i v době postcovidové dál šíří netoleranci a nenávist, konzervují rozkol ve společnosti. Svým jednostranným informováním, svými mediálními výpady proti lidem s kritickým či alternativním myšlením přispívají k vyhrocené atmosféře, ve které se daří neoficiální cenzuře a autocenzuře. Průzkum agentury SANEP z února 2023 uvádí, že 56,8 % dotázaných má pocit, že se vrací cenzura a omezování svobody projevu. Dále 54,7 % se bojí mluvit o migraci, očkování, genderu a volbách. Obávají se šikany na internetu, výpovědi z práce a narušení vztahů s kolegy a přáteli.

Ano, zákeřná nemoc napadá demokracii v Česku. Jmenuje se mccarthismus. Stačí si na internetu vyhledat, o jaké etapě ve vývoji americké demokracie mluvíme. Optimistické je, že v případě mccarthismu v USA šlo v letech 1950-56 o dočasný odklon. Snad nejsme příliš velkými optimisty, když chceme věřit, že také v Česku potrvá covidové a postcovidové vychýlení jen několik let. Ovšem nestane se tak automaticky, bez značného úsilí.

Mechanismy kazatelů a autoritářů

Nelze nad všemi těmi omyly, chybami a nespravedlností mávnout rukou. Naopak je třeba popsat mechanismy, proč lidskou mysl ovládne v určitý dějinný moment strach, panika, negativní emoce a ideologický fanatismus. Je třeba porozumět mechanismům, které vedou k nástupu novodobých kazatelů a autoritářů, kteří za mediální a politické podpory jsou schopní nastartovat masové vymývání mozků a realizovat neuvěřitelné sociální inženýrství v podobě nejdelších uzávěr škol v Evropě a dalších represivních opatření.

Pečlivě studujme americké období mccarthismu v letech 1950-56, ale i projevy zostřování třídního boje při budování socialismu v Československu v režii Stalina. Jako by se oživovala hesla té doby: „Kdo nejde s námi, jde proti nám.“ „Když se kácí les, létají třísky.“ Monitorujme podobné excesy, které se dějí v rámci české demokracie – v roce 2023. Udělejme si na to čas, než bude pozdě.

Zdroje textu:

Fujáček, Jakub. 12. 3. 2023. „Průzkum, který agentury nechtěly: Polovina Čechů se bojí vyjádřit názor, vrací se cenzura.“ Zdroj: https://echo24.cz/a/HRw5i/zpravy-domaci-pruzkum-sosp-cenzura-dezinformace-propaganda-covid-ockovani-migrace-stem

Kuchyňová, Zdeňka. 25. 1.2023. „Od roku 1991 se počet obézních dětí zvýšil desetinásobně. V Česku je jich víc než čtvrtina.“ Zdroj: https://cesky.radio.cz/od-roku-1991-se-pocet-obeznich-deti-zvysil-desetinasobne-v-cesku-je-jich-vic-nez-8773202

Martinek, Jan. 2. 3. 2023. „Obézních dětí v Česku dramaticky přibylo.“ Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-obeznich-deti-v-cesku-dramaticky-pribylo-muze-za-to-covidova-doba-40424584

Petrusek, Miloslav. 2013. „Stalinova verze marxismu a jeho ortodoxní model. Dějiny VKS(b) po pětasedmdesáti letech: kapitola z historické sociologie.“ Historická sociologie / Historical Sociology, 1, 33-54. Zdroj: https://www.ssoar.info/ssoar/bitstream/handle/document/41061/ssoar-historsociologie-2013-1-petrusek-Stalinova_verze_marxismu_a_jeho.pdf

Společnost pro obranu svobody projevu. „Více než polovina Čechů se bojí otevřeně vyjádřit své názory a má pocit, že se vrací cenzura.“ Zdroj: https://www.sosp.cz/wp-content/uploads/VysledkyPruzkumu2302.pdf (Reprezentativní průzkum prováděla agentura SANEP. Sběr dat probíhal v období 13.-26. února 2023 a zúčastnilo se jej 3 256 dotázaných. Byla použita metodika internetového CAWI on/off-line průzkumu prostřednictvím unikátního internetového respondentního panelu společnosti SANEP o velikosti více než 220 tisíc respondentů v rámci České republiky. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel České republiky ve věku 18+ let dle Českého statistického úřadu. Kontrola vzorku byla provedena triangulační datovou metodou. Statistická odchylka činí +- 1,5 %.)

Škerle, Michal. „Revoluce požírá vlastní děti – politický proces se skupinou Oskar Valášek a spol.“ Zdroj: https://www.law.muni.cz/sborniky/dny_prava_2012/files/revoluce/SkerleMichal.pdf

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. No pokud vím tak tu tzv DEMOkracii v česku ohrožuje celičký národ, neb dobrovolně a bez jakékoliv odezvi nechá politiky ničit svůj stát. Skutečně se mi líbí, jak všichni vše svádějí na ty druhé, no prostě češi ” já nic já muzikant ů. Bohužel to už je až moc ohrané, máte smůlu.

  2. Jen technická poznámka: novodobí cenzoři a inkvizitoři neohrožují demokracii, ale svobodu. Demokracie nemá se svobodou (ani spravedlností a morálkou) nic společného, je to jen diktatura většiny, nic víc.

  3. w.Zajimavé by bylo popsání svobody všeho možného před rokem 1989.Kapitalismu uz popsaný máme-všechno špatně,žádná svoboda,nic nemůzeme.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*