Když se svět zblázní, napadají toho, kdo blázen není




Sdílet článek:

Sada citátů, které neztratily nic na své aktuálnosti. Na uklidnění, že se zbláznil svět, a ne průměrný občan. Že už před šesti sty lety dokonce i v Africe říkali, že na majetek se nemá sahat. A o skvěle prezentované perverzi.

Pokud někdo v dávné minulosti přišel s citátem, ve kterém brání menšinový názor, který je napadán jako čiré bláznovství, lze předpokládat, že tak učinil proto, že si to situace žádala. Z toho lze usuzovat, že podobná situace nastala již v dávné minulosti. Tedy to není nic nového.

Pro všechny, kdo mají pocit, že se svět mírně zbláznil

„Blíží se čas, kdy se lidé zblázní a když uvidí někoho, kdo není blázen, napadnou ho, že je blázen, protože není jako oni.”

Svatý Antonín

Svatý Antonín žil ve třetím století našeho letopočtu a byl jedním ze zakladatelů mnišství. Dlouhou dobu žil na poušti v Egyptě.

Na obranu chamtivosti a proti pokrytectví

„Za prvé si řekněme, zda existuje nějaká společnost, ve které lidé netouží mít více, která funguje bez chamtivosti. Lidé v Rusku netouží mít více? Lidé v Číně se nechtějí míti lépe? Co je chamtivost? Samozřejmě, že nikdo z nás není chamtivý, pouze ti druzí jsou. Ve světě lidé fungují tak, že každý sleduje své vlastní zájmy. Úspěchy civilizace nebyly stvořeny ve vládních úřadech. Einstein nevymyslel svoji teorii, protože mu to nějaký úředník nařídil. Henry Ford nezpůsobil revoluci ve výrobě na základě úřední instrukce.”

Milton Friedman

Milton Friedman dostal v roce 1976 Nobelovu cenu za ekonomii. Jeho pravděpodobně nejznámější argument je, že inflace je vždy a všude způsobena tištěním peněz (zjednodušeně řečeno).

Inovativní pohled na socialistické tendence

„Komunismus není úžasná myšlenka, která byla špatně implementována. Je to perverze, která je prezentována jako výborná myšlenka.”

Olavo de Carvalho

Olavo de Carvalho byl brazilský filozof, novinář a kritik komunismu. Zemřel v lednu tohoto roku. Podle Wikipedie též šiřitel extrémně pravicových kospiračních teorií.

Šest set let starý argument na obranu soukromého majetku

„Útoky na majetek lidí je zbavuje motivace majetek nabývat a vytvářet. Civilizace a její udržení stejně tak jako její ekonomická prosperita závisí na produktivitě a širokém úsilí lidí konaném v jejich zájmu a s cílem dosáhnout zisku. Pokud se lidé přestanou zabývat aktivitami produkujícími zisk, civilizace upadá a všechno chátrá.”

Ibn Khaldun

Ibn Khaldun je mnohými považován za zakladatele sociálních věd. Žil ve 14. století v severní Africe. Jeho nejznámějším dílem je kniha s názvem Úvod”, ve které definuje základní hybnou sílu dějin lidstva. 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,46 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*