Nepečeme z ukrajinského obilí
Sdílet článek:

JANA PERNICKÁ

Vážení zákaznící, přátelé, podporovatelé, Krnováci i přespolní, ale také nefanoušci a všichni, kteří jste věnovali tolik pozornosti – kladné i negativní – naší ceduli. Ceduli upřímně bezelstné, stran politických názorů… Kdo by si pomyslel, že rozdmýchá tolik povyku a vášní. A také tolik zla, nenávisti, on-line útoků, vyhrožování.


To hlavní – jsme lokální řemeslná pekárna a mouka samotná, tedy její kvalita a původ, je pro nás pochopitelně nejdůležitější vstupní surovinou.

Stojí na ní vše.

Jsme také prodejnou zdravé výživy a oficiálním výdejním místem pro online farmářské tržiště Scuk. Podpora lokálních a českých výrobců, zdravé suroviny. Taková je naše filozofie.

Aspekty “kdo a čím jsme” se přímo dotýkají problematiky ukrajinského obilí. Geopolitiku prosím stranou. Nechceme péct z mouky z ukrajinského obilí a nebojíme se s tímto názorem vstoupit do veřejného prostoru, neboť:

V ukrajinské pšenici byly nalezeny vyšší hodnoty pesticidů a škodlivá látka chlorpyrifos. Toxický insecticid je v zemích EU zakázán, byť poměrně krátce. Na Ukrajině je jeho používání povoleno.

 • Dovoz ukrajinské pšenice komplikuje konkurenceschopnost českých zemědělců.
 • Zákaz dovozu ukrajinského obilí schválilo Polsko, Maďarsko, Bulharsko a také Slovensko.
 • Tak jednoduché to je, kvalita a lokálnost. Fandíme českým, poctivým a ověřeným surovinám.

Je údělem současné doby, že asociace s Ukrajinou je citlivé vrávorání na tenkém ledě bezpečné svobody projevu. Toxická slova nenávistných urážek a obrovské množství negací, lží, útoků s cílem poškodit jméno pekárny a těch nejsprostějších nadávek, které se na Slovanku a její majitelku v uplynulých dnech snesly, však přesáhly hranice snesitelného a jakékoliv racionality. Taková slova jsou dílem zlých, nenávistných a mrzkých lidí, schovávajíc se za prapor demokracie.

Jak už to bývá, po záplavě negativních reakcí nás naopak zahřála nesčetná a laskavá vyjádření podpory. Za toto zastání, za každý e-mail, sms zprávu, telefonát, příspěvek, komentář i vzkaz v on-line prostoru moc, opravdu MOC DĚKUJEME. Obrovsky si vaší podpory vážíme!

Za pekárnu Slovanka, Jana Pernická

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (33 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

 1. S vedením pekárny souhlasím a děkuji jim za jejich – dnes bohužel nutno říct – statečnost. Z nenávistných komentářů bych si na jejich místě nedělal vůbec nic – to jsou specializovaná pracoviště neziskovkářů, kteří jsou placeni za to, aby jakoby vytvářeli veřejné mínění na diskuzích, samozřejmě každý takový kolaborant ovládá x-desítek profilů a dokonce sám se sebou v diskuzi polemizuje pod falešnými profily. Takový Seznam a jejich diskuze – to je jen prožluklá žumpa nejsmrdutějších podvodníků, kteří – pokud máte úspěšné názory – tak vás jednoduše zablokují a hotovo. Proto Seznam.cz a jejich diskuze vůbec nemá smysl číst. A stejně tak je to i jinde. Kolaboranti a vlastizrádci to mají obšancované, platí na to lidi, ovládají přístupy do diskuzí – nornální diskutující nemá u ožehavých témat vůbec šanci. Stejně tak jsou tito zrádci schopni na pokyn shora sestavit protidemonstraci a vlastně cokoliv, protože oni nic nedělají, jen se flákají, jsou to prostě výborně placení neziskovkáři.
  A hleďme ten humbuk kolem pekárny, zatímco diskriminaci ruských hostů v hotelů schválil nejvyšší soud jako OK. Prý je to právo podnikatele. Tak pekárna má zase právo na jiné věci, ne?
  Ještě jednou děkuji za Vaši poctivost a přeji mnoho úspěchů.
  František Cinkl, Teplice

 2. Válka je válka,a kdyby nebyla,Afrika by měla dost obilí a pekárna svuj zaběhnutý systém.Proč to všechno muselo být je prý úvaha,že jadernou mocnost jde prý napadnout.Tak to vidíte ty úvahy když i uvažovatel vidí,jak se každý bojí poslat na jejich uzemí jedinou bombičku.Přesto se i přes takový důkaz dál útočí a svět je ve zmatku.A kdo se brání je osočován.A najde se problem pesticidy v obilí.

 3. Pro autory negativních reakcí by to chtělo naopak speciálně upéct z ukrajinského obilí. Jistě by dlabali, až by se jim pesticidy od huby prášily.

 4. Tak Afrika ho konzumuje roků roky, a asi to je lepší než umřít hlady(tim netvrdim ze pesticidy v jidle jsou ok).Kdyby nebyla valka omezující dovoz obilí přes moře,tak si každý hledí svého a nemusí to využívat k pomlouvání trpící Ukrajiny.A všichni by byli spokojeni.(a pesticidy v obilí taky).

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*