Králové standardních věcí: 5 nejlepších hráčů, kteří hráli volný kop v historii fotbalu
Sdílet článek:

Umění provádět volné kopy je nejdůležitější dovedností každého velkého mistra. Vzpomeňme na pět největších specialistů na rozehrávky, kteří svými góly z trestných kopů děsili brankáře a přinášeli svým týmům vítězství.

Bezvadní trestači. 5 nejlepších volných kopů všech dob

Volné kopy jsou důležitou součástí fotbalu. Často je to úspěšně provedený „standard“, který rozhoduje o výsledku tvrdohlavého a vyrovnaného zápasu. Týmy, které zahrnují mistry tohoto řemesla, mají neuvěřitelné štěstí – s nimi je šance na výhru vždy vyšší. V historii fotbalu se objevilo mnoho skvělých hráčů z přímých kopů, ale někteří z nich dosáhli opravdových výšin v této složce hry, roky předběhli svou dobu. Pojďme se seznámit s pěti nejlepšími „katy“ brankářů, kteří je nemilosrdně trestali trestnými kopy.

Angličan s „banánovou“ technikou a polozapomenutý Argentinec

Naši top 5 otevírá legendární David Beckham. Všestranný záložník vstřelil více než polovinu svých gólů za Manchester United a národní tým Anglie z přímých kopů. Bexovým typickým pohybem byla jeho charakteristická rotace pod břevnem – Britové tomu dokonce přezdívali „banana kick“ pro charakteristickou dráhu míče. Nejpamátnějším Davidovým gólem z přímého kopu byla jeho brilantní trefa mezi nejlepší devítku v závěrečných minutách zápasu proti Řecku v roce 2001, který dovedl Anglii na mistrovství světa 2002, kde byli podle 1win cz favority.

Společnost Beckham ve špičce je široké veřejnosti málo známý, ale neméně velký mistr – Argentinec Victor Legrottaglie. Během celé své kariéry ve své domovině vstřelil až 66 gólů z přímých kopů – absolutní rekord argentinského šampionátu. Ani Maradona, ani Riquelme, ani Messi se o tento úspěch nepokusili. Evropští giganti jako Real Madrid a Inter se snažili Legrottaglie nalákat, ale on byl věrný svým rodným klubům. Bohužel, málokdo mimo Jižní Ameriku ví o jeho talentu.

Čarodějové z Brazílie: od velkého Pelého po krále volného kopu Juninha

Ale následující hrdinové našeho hodnocení jsou všem známí. Řeč je o triu géniů z Brazílie, kteří nasadili nebývale vysokou laťku v provedení trestných kopů. Začněme Ronaldinhem, jehož zásahy uváděly na Santiago Bernabeu do extáze i fanoušky Realu Madrid. „Čaroděj z Porto Alegre“ využil svého kouzla a vstřelil 66 gólů z trestných kopů – stejně jako Legrottaglie. Jeden z nejslavnějších se stal proti Davidu Seamanovi na mistrovství světa 2002 – gól, který přinesl Brazílii vítězství nad Anglií.

Ještě výše na našem seznamu je samotný „král fotbalu“ Pele se 70 góly z přímého kopu. Brazilec skóroval mnoho z nich pomocí své typické techniky – silné střely bez kudrlinek, s použitím čisté síly a přesnosti. Protivníci pochopili, kam Pele zasáhne, ale nedokázali ho zastavit. Stejný styl později převzala další legenda Selecao, Roberto Carlos.

Ale i skvělý Pele dává primát v našem žebříčku svému krajanovi Juninho Pernambucanovi. 77 gólů z přímých kopů – to je jeho neuvěřitelný výsledek, z nichž většinu (44 gólů) vstřelil Juninho za Lyon v roce 2000. Jeho typickým krokem byla rána přezdívaná „padající list“. Míč doplul k brance po nepředstavitelné dráze a prudce spadl před brankáře. Drogba a Ronaldo se pokusili zopakovat Pernambucanův podpisový trik, ale nikomu se nepodařilo mistra překonat.

Umění rozehrávat volné kopy je zvláštní dar, který fotbaloví bohové udělují jen několika vyvoleným. Beckham, Legrottaglie, Ronaldinho, Pele, Juninho – tato jména navždy vejdou do historie jako symboly nejvyšší dovednosti. Jejich góly z přímého kopu vždy vzruší mysl fanoušků a pro nové generace hráčů se stanou měřítkem a laťkou, o kterou se musí snažit. Doufejme, že se jednoho dne objeví noví králové „standardů“ ve fotbale, kteří svými mistrovskými díly zastíní i tyto génie.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 2,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. U nás byl takovým fotbalistou Antonín Panenka. Kdysi jsem od něj četl, že zeď obránců vždycky stála blíž, než říkají pravidla. A on trestňáky trénoval tak, že si dal tréninkovou zeď ještě o kousek blíž.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*