Nezavírejme oči před novodobými cenzory a oceňme hrdiny
Sdílet článek:

SOSP

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) informovala o svém novém projektu, který právě spustila. SOSP se chystá udělovat ceny i anticeny za svobodu projevu a vyzvala veřejnost, aby již nyní začali nominovat své adepty.

SOSP informaci představila včera na tiskové konferenci, kde vystoupil také Toby Young, zakladatel a ředitel britské The Free Speech Union, která podobné ceny již uděluje a SOSP inspirovala. Záznam, včetně velmi silné řeči pana Younga, bude vydán nejpozději do konce týdne na YouTube kanále Společnosti pro obranu svobody projevu, informoval dále SOSP. Veřejnost může nominovat své adepty na serveru zasvoboduprojevu.cz.

Nominujte svého hrdinu a oceňte ty, kterým záleží na svobodě projevu. Společnost pro obranu svobody projevu oznámila zahájení projektu Udílení cen za svobodu projevu. Hlavními cílem je vyzdvihnout příklady odvážných osobností a organizací, které se dlouhodobě staví na podporu ubývající svobody slova a brání pluralitní demokracii proti cenzurní legislativě i kultuře umlčování nepohodlných názorů.

Oceňme odvážné hrdiny, nezavírejme oči před novodobými cenzory

„Chceme tímto medializovat téma svobody slova mezi nejširší veřejností, rozšiřovat a propojovat společenství těch, kterým na svobodě slova záleží. Nebojme se ukázat ani na ty, kteří u nás dlouhodobě svobodu slova pošlapávají. Dejme najevo, že s jejich kroky nesouhlasíme v podobě nominace na anticeny,“ vysvětluje Vlastimil Veselý, spoluzakladatel a ředitel SOSP.

Veřejnost může nominovat své favority online na níže uvedeném webu. O udělení cen a anticen rozhodne na podzim porota složená z respektovaných osobností různého profesního zázemí, které se svobodou projevu dlouhodobě zabývají. Jsou mezi nimi např. členové mediálních rad Vadim Petrov a Pavel Matocha, ombudsman Stanislav Křeček, profesor práva Ivo Telec, moderátorka Martina Kociánová, herec Marek Vašut a další. Vyhlášení proběhne koncem roku na společenském večeru.

Máme šanci neopakovat chyby zemí, kde uspěla woke ideologie

Na tiskové konferenci vystoupil také Toby Young, zakladatel a ředitel britské The Free Speech Union, která podobné ceny již uděluje a SOSP inspirovala. Promluvil mj. o alarmujícím stavu svobody slova v Británii a nabádal, ať využi-jeme své imunity z dob normalizace proti totalitním podobám novodobé cenzury. „Přijel jsem s varováním: pokud jde o svobodu slova, snažte se vyhnout osudu Velké Británie. Za poslední 3 roky se ve více než polovině regionů Anglie a Walesu nepodařilo objasnit ani jedno vloupání. Policie je příliš zaneprázdněna hlídáním na-šich tvítů,“ sdělil překvapenému publiku.

„Už nestačí být údajným extremistou, abyste byl popotahován úřady, cenzurován nebo dokonce kriminalizován. Už stačí nasdílet něco zcela legálního, aby vás policie šikanovala a vyslýchala. Už stačí mít jen špatné přátele a kon-takty, poslat peníze někomu se špatnými názory. To jsou jasné známky autokratické totality, antidemokracie,“ doplnil Daniel Vávra, spoluzakladatel a předseda správní rady SOSP.

Součástí kampaně bude konference o svobodě slova a dezinformacích

V rámci kampaně k nominacím na udílené ceny bude SOSP realizovat řadu akcí. Tou nejvýznamnější bude 2. ročník celodenní konference o svobodě slova, dezinformacích a Big Tech, který SOSP pořádá 21. května v centru Prahy. V jednom z diskusních panelů mají zasednout lídři kandidátek do Evropského parlamentu.

Udílení cen pořádá nezisková Společnost pro svobodu projevu, která se specializuje na svobodu slova v prostředí internetu, především sociálních sítí. Její petici na obranu svobody slova podepsalo více než 25 tisíc občanů, své připomínky k legislativním návrhům prezentovala na slyšeních v Poslanecké sněmovně i Senátu. Velkou pozornost si loni získal její reprezentativní průzkum o svobodě slova v české populaci.

SOSP

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*