Kritika Izraele se stala trvalou posedlostí
Sdílet článek:

Zdá se, že záliba v kritice, ať už dělá cokoli, nebo ne, se stala trvalou posedlostí. Ať už se týká izraelské vnitřní politiky, správy sporných území či jeho reakcí na teroristické útoky nebo situací, které s Izraelem zjevně nesouvisejí, nevyhnutelně se objeví obsese Izraelem a jeho údajnými zločiny.

Žádná jiná země nečelí takové nenávisti ze strany soudobých neomarxistů. Ti kritizují Izrael z jakéhokoliv důvodu ať udělá cokoliv, nevynechají jedinou příležitost k jeho démonizaci a delegitimizaci

Samozřejmě, že žádná společnost ani země není mimo racionální kritiku, Stát Izrael nevyjímaje. Izraelská společnost, média a domácí politika jsou příkladem otevřenosti země a kritické introspekce.

Faktem je, že Izrael, jako člen mezinárodního společenství, nikdy netěžil z rovnosti, na kterou má každý stát nárok. Od svého založení a přijetí do Organizace spojených národů jako plnohodnotného člena mezinárodního společenství bylo Izraeli upíráno jedno ze základních práv zaručených všem státům, jak je stanoveno v úvodních článcích Charty Organizace spojených národů, tj. suverénní rovnost.

Tato diskriminace, která trvá dodnes, má podobu vyloučení z regionálních uskupení OSN. To Izraeli brání ve výkonu práva předložit svou kandidaturu a kandidáty orgánům OSN, jako je Rada bezpečnosti nebo Mezinárodní soudní dvůr. Vzhledem k tomu, že tento rozdílný přístup je uznávanou normou již více než 70 let, není divu, že vyčleňování Izraele je mezinárodně přijímáno.

Tato normalizace protiizraelské zaujatosti se vztahuje i na politické a mediální subjekty, domácí i mezinárodní, které mají agendu nepřátelskou vůči existenci Izraele a podílejí se na jeho delegitimizaci na mezinárodních fórech. V současnosti mezi nejzběsilejší antisemity patří neomarxisté, kteří se snaží znevážit a zneuctít Izrael v mezinárodním společenství. Propalestinští propagandisté zneužívají jako nástroj protiizraelského terorismu respektované mezinárodní orgány jako je Mezinárodní trestní soud (ICC), Rada OSN pro lidská práva (UNHRC) a Organizace OSN pro vědu, vzdělání a kulturu (UNESCO)

Mezinárodní trestní soud vznikl po skončení druhé světové války jako reakce na nacistické válečné zločiny s cílem zajistit, aby pachatelé budoucích válečných zločinů byli náležitě potrestáni. Židovští a izraelští právníci byli mezi těmi, kteří se podíleli na vytvoření tohoto soudu.

Avšak tzv. Palestinci se v současné době pokoušejí tento soud uchvátit a přeměnit jej v tribunál, který by jim samotným sloužil v právním teroru proti Izraeli, zneužívají a podkopávají jeho zakládající statut. K podobnému jevu došlo i v případě zneužití Rady OSN pro „lidská práva“, jejímž deklarovaným posláním je „podporovat a chránit lidská práva na celém světě“.

Dokonce i zdánlivě profesionální organizace UNESCO, založená s cílem podporovat „spolupráci mezi národy prostřednictvím vzdělávání, vědy a kultury za účelem dalšího všeobecného respektu ke spravedlnosti, právnímu státu a lidským právům a základním svobodám, které jsou zaručeny národům světa“, se rovněž podílí na právní šikaně Izraele prostřednictvím politicky motivovaných rezolucí popírajících spojení židovského národa s jeho historickými svatými místy v Izraeli.

Palestinští Arabové nedávno vyjádřili obavy, že se mezinárodní společenství více zajímá o rusko-ukrajinskou válku než o jejich „pronásledování“ ze strany Izraele. Jejich projevy rozhořčení se snaží přirovnat izraelsko-palestinský konflikt s otevřenou zničující konfrontací mezi Ruskem a Ukrajinou, která si již během více než 100 dní vyžádala tisíce životů, další miliony lidí v důsledku těchto bojů uprchly.

Tato falešná analogie vytvořená krajně levicovými ideology je obzvláště nevkusná a svědčí o jejich fanatické protiizraelské zanícenosti. Někteří z nich již obvinili izraelskou vládu z toho, že usazuje ukrajinské židovské uprchlíky na „území, které nezákonně okupuje“.

Podobně se vyjádřil americký židovský propalestinský propagandista Peter Beinart v levicovém magazínu Jewish Currents

„Ukrajinci, většinou bílí a křesťanští lidé, kteří bojují s americkým nepřítelem, jsou považováni za plně lidské, a proto mají právo bojovat za svou svobodu. Palestinci, většinou nebílí a nekřesťanští lidé, kteří bojují s americkým spojencem, nejsou“.

Podobná obscénní srovnání provedla bývalá ředitelka Human Rights Watch Sarah Leah Whitson, prezidentka Nadace pro mír na Blízkém východě Lara Friedman, prezident Arabsko-amerického institutu James Zogby a členka britského labouristického parlamentu Julie Elliott.

Pokusy srovnávat krutost a smrtonosnost rusko-ukrajinské války s palestinskou otázkou jsou falešné, zavádějící a nemístné. Zkreslují povahu, historii a složitost izraelsko-palestinského sporu, ignorují a podkopávají probíhající mírový proces na Blízkém východě sponzorovaný a podporovaný mezinárodním společenstvím.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Izrael si kritiku zaslouží. Je to prodloužená ruka USA, včetně jejich tolerance k držení atomových zbraní a prosazování amerických zájmů v oblasti. Izrael si za svouji politiku zaslouží nejen kritiku!

  2. Izrael si nadměrnou kritiku nezaslouží. Ta země s velkým usilím zúrodnila izraelskou polopoušť a odsolenou vodou dokáže zásobovat i své částečně nepřátelské sousedy. Polovinu své ekonomiky má po přílivu asi milionu technicky vzdělaných židů ze sssr, má postavenu na technologiích, potřebných i pro svět…
    Je to technicky a obchodně schopný národ, o tom žádná….Hana Lukešová má pravdu….

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*