Ladikovy glosy (14.05.2024)
Sdílet článek:

LADISLAV VĚTVIČKA

14. květen v dějinách:

  • v roce 1316 se narodil Václav. Proslul jako 11. král český, panující pod jménem Karel I. a obzvláště jako císař římský, panující pod jménem Karel IV. Jeho proslulým citátem jest: „Kdožpak budete kralovat po mně, ozdobeni korunou královskou, pomněte, že i já jsem kraloval před vámi a že jsem obrácen v prach a v hlínu červů. Podobně i vy upadnete v nic, přecházejíce jako stín a jako květ polní. Co je platna urozenost aneb hojnost věcí, není-li přidáno čisté svědomí s pravou vírou.“

  • v roce 1948 vznikl stát Izrael, a už od počátku s ním měli někteří problém. V odpoledních hodinách, po vyhlášení nezávislosti Izraele (s Davidem Ben Gurionem jako premiérem) překročily armády okolních arabských zemí hranice Izraele a oficiálně začala první arabsko-izraelská válka.

 

Radio Universum: Válečné přípravy pokračují. Desetidenní letecké cvičení Lví úsilí (Lion effort) bylo zahájeno. Mapa zapojení českých území je ZDE.

 

Gruzie: Studenti z více než 30 univerzit v Gruzii vstoupili do stávky. Držím vám palce, chlapci a děvčata. Říká vám něco “ukradená revoluce”? Nebo mrtvý student Šmíd?

 

Vidlák: Začíná soutěž kreatur. Chyť si svého Ukrajince a pošli ho na frontu. K Ondřeji Kolářovi se už přidala i Markéta Pekarová Adamová a přidají se i další, hned jak pomine první znechucení a veřejnost si na tuto myšlenku přivykne. (…) Nemusíme přecházet na válečnou ekonomiku, nemusíme urychleně budovat průmysl, postačí jen trochu obrat vyžírky důchodce a zdanit lopaty. Beztak mají moc peněz na cigára a na chlast. Můžeme si ponechat naše oblíbené hračky v podobě emisních povolenek a grýndýlu, můžeme v čele ponechat imbecily a Markétu Pekarovou Adamovou, můžeme mít na Hradě společné IQ manželů 107, můžeme dál rozšiřovat seznam pohlaví a nechat ústavní soud rozhodovat o jejich pravidelné změně podle nálady.

 

Ukrajinská pravda: Kde jsou opevnění? Při výstavbě opevnění v Charkovské oblasti, kam nyní ruská armáda aktivně postupuje, mohly být pravděpodobně ukradeny stovky milionů hřiven. Oddělení Charkovského pro nákup obrany vybíralo nově registrované noname firmy a soukromé podniky. Majitelé těchto firem navíc nepřipomínají úspěšné podnikatele a podnikatelky – mají za sebou desítky soudních sporů, od krádeží whisky až po domácí násilí na manželovi a matce, někteří z nich jsou zbaveni rodičovských práv a mají za sebou exekuční řízení kvůli bankovním úvěrům . Další zajímavý detail – zdá se, že tito příjemci ani nevědí, že jsou milionáři. Ostatně dál pracují na směny „na polích“ a továrnách.

 

Novinky: Společnost AstraZeneca započala proces ukončení dostupnosti své vakcíny Vaxzevria proti koronaviru po celém světě. Důvodem má být dostatek modernějších vakcín, které jsou účinné na nové mutace viru. Ačkoliv byla považována za celkově bezpečnou a efektivní, podle nových studií mohlo existovat riziko vzácného, ale vážného vedlejšího účinku. Trombóza s trombocytopenií (TTS) je vzácný syndrom, který se objevil u dvou až tří osob ze sta tisíc očkovaných vakcínou Vaxzevria. Právě TTS je však jen v Británii spojováno s více než 80 úmrtími a stovkami vážných zdravotních následků. Skutečností je, že aktuálně AstraZeneca ve Velké Británii čelí hromadné žalobě, sdružující více než pět desítek žádostí o odškodnění. Důvodem jsou právě úmrtí a vážné zdravotní následky, k nimž mělo podle žalující strany dojít v souvislosti s aplikovanou vakcínou.

 

Euro-Asia Daily: Brusel požaduje, aby Kišiněv „zavedl evropské normy“ v Podněstří a Gagauzii. Podněstří se nadále zaměřuje na mezinárodní uznání nezávislosti a sblížení s Ruskem. Zároveň hrozí, že pokud se Moldavsko rozhodne spojit s Rumunskem nebo vstoupit do Evropské unie, pak si gagauzská autonomie vyhrazuje právo na vnější sebeurčení.

 

Praha: Tak Praha doplní „moskevskou“ plastiku v metru Moskevská (nyní Anděl, později možná Prorokova) připomínkou sovětské okupace. Nepříjemně mě opět překvapilo, jak iniciativní jsou mladí udavači. Šestnáctiletý chlapec požaduje… No nevadí, vstanou noví bojovníci. Co mě ovšem naopak překvapilo příjemně, je civilizované řešení pražského magistrátu, který se nenechal dotlačit k likvidaci dobové plastiky z dob normalizace, ale naopak přistoupil k řešení hodného národa, který je schopen se na svou historii podívat s nadhledem. K dobové plastice o přátelství k Sovětskému svazu tak přibude nové dílo s popisem, že všechno bylo tenkrát jinak. Praha nečekaně překvapila…

 

iDNES: Polští vojáci z jednotky územní obrany při víkendovém cvičení ztratili odstřelovačskou pušku, jakou používají elitní střelci. Ztrátu zbraně vyšetřuje vojenská policie i kontrarozvědka. Navzdory intenzivnímu pátrání se ztracenou pušku dosud nepodařilo nalézt… Tak co, už zase Čuk a Gek?

ladikvetvicka.cz
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*