Mediální manipulace pro pokročilé




Sdílet článek:

G. SITAŘ

O nejdůmyslnějším triku z arzenálu mediální manipulace, který se jmenuje chybějící kontext. Případová studie jednoho článku, který dokáže z nulové informace vytvořit zprávu, jež vyžene do ulic tisíce revolucionářů s vteřinovým lepidlem nebo kladivem na obrazy.

Jadernou zbraní mediální manipulace je kontext. Člověk nemá sebemenší šanci poznat, že informaci, která je předkládána, něco chybí. Přitom to, co chybí, by významným způsobem ovlivnilo vyznění toho, co je předkládáno.

Šance na poznání chybějícího kontextu je nula, zero, nic. Bez ohledu na rozhled, vzdělání, zkušenosti, cokoli. Proto je chybějící kontext nukleární zbraní mediální manipulace.

V případě manipulace prezentací článků jednoho názorového spektra, tak typické pro syrzdarma.cz, čtenáři na první pohled dojde, že je tam pouze jeden úhel pohledu a že to může být na závadu. U klimatické manipulace za pomoci budoucího času prohlášeními typu „lidstvo se může uvařit”, stačí rozpoznat, že jde o budoucnost. To ale neplatí u kontextu, tam není poznat nic. Viz následující příklad. Kompletní zdroj na konci článku.

Lední medvědi v hlavní roli

Na konci minulého roku zveřejnila britská BBC článek s titulkem: „Populace kanadských ledních medvědů dramaticky klesá, říká vládní zpráva”. Guardian s odkazem na tu samou zprávu napsal, že „lední medvědi mizí z hlavního města ledních medvědů v Kanadě”.

V článku BBC dále uvádí, že populace ledního medvěda v západní části Hudson Bay klesla o 27 % za posledních pět let. V roce 2021 žilo v oblasti 618 medvědů oproti 842 medvědům v roce 2016. To je rozdíl 224 medvědů. Zpráva dále pokračuje a uvádí, že „na vině je klimatická změna, která může způsobit, že dlouhé období bez zamrzlého moře způsobí medvědům smrt vyhladověním.”

Kontext

Ve zprávě BBC jsou klíčové dvě informace. Za prvé je to geografický údaj „v západní části” Hudson Bay. Za druhé je to zpráva, že ubylo 244 medvědů.

Co se píše v samotné studii? Klíčový odstavec doslova zní:

„Od roku 2016 do roku 2021 odhadovaný počet ledních medvědů v jižní části Hudson Bay stoupl o 223 medvědů zatímco počet v západní části klesl o 224 medvědů. Změny v obou subpopulacích mezi roky 2016 a 2021 tak mohou být způsobeny přesunem medvědů ze západní do jižní části.”

Zpráva BBC se s rozdílným trendem počtu medvědů v jižní a západní části Hudson Bay vypořádala takto: „Zpráva také cituje migraci medvědů do sousedních oblastí.”

Zpráva s kontextem

Zpráva s kontextem by musela uvést, že počet medvědů se v zásadě nezměnil a že se jich více než dvě stovky asi přesunuly ze západu na jih zálivu Hudson Bay.

Nebo mohla také uvést informaci z jiné zprávy z roku 2019, kterou uveřejnila organizace „Global Warming Policy Foundation”. Zpráva uvádí, že se počty ledních medvědů od roku 2005 mírně zvyšovaly a že se nenaplnily předpovědi, které říkaly, že dvě třetiny polárních medvědů vyhynou. Počet ledních medvědů se tak zvýšil ze zhruba 12 tisíc v šedesátých letech na 30 tisíc v současnosti. Je to nejvyšší počet od roku 1973, kdy byla podepsána mezinárodní dohoda na jejich ochranu.

Přesto je hlavní vyznění obou zveřejněných článků, že populace kanadských ledních medvědů dramaticky klesá.

Pozn. autora: Z čistě technického pohledu jde o kontextovou manipulaci. Ale tak nějak selským rozumem to už spadá do kategorie prachobyčejná lež.

Kolik čtenářů po přečtení titulku a vlastně i celého článku, viz níže, napadne, že migrace je nejpravděpodobnější příčinou změny stavu medvědů v západní části? A kolik podobných článků bez kontextu je otištěno?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*