Mediální manipulace pro pokročilé
Sdílet článek:

G. SITAŘ

O nejdůmyslnějším triku z arzenálu mediální manipulace, který se jmenuje chybějící kontext. Případová studie jednoho článku, který dokáže z nulové informace vytvořit zprávu, jež vyžene do ulic tisíce revolucionářů s vteřinovým lepidlem nebo kladivem na obrazy.

Jadernou zbraní mediální manipulace je kontext. Člověk nemá sebemenší šanci poznat, že informaci, která je předkládána, něco chybí. Přitom to, co chybí, by významným způsobem ovlivnilo vyznění toho, co je předkládáno.

Šance na poznání chybějícího kontextu je nula, zero, nic. Bez ohledu na rozhled, vzdělání, zkušenosti, cokoli. Proto je chybějící kontext nukleární zbraní mediální manipulace.

V případě manipulace prezentací článků jednoho názorového spektra, tak typické pro syrzdarma.cz, čtenáři na první pohled dojde, že je tam pouze jeden úhel pohledu a že to může být na závadu. U klimatické manipulace za pomoci budoucího času prohlášeními typu „lidstvo se může uvařit”, stačí rozpoznat, že jde o budoucnost. To ale neplatí u kontextu, tam není poznat nic. Viz následující příklad. Kompletní zdroj na konci článku.

Lední medvědi v hlavní roli

Na konci minulého roku zveřejnila britská BBC článek s titulkem: „Populace kanadských ledních medvědů dramaticky klesá, říká vládní zpráva”. Guardian s odkazem na tu samou zprávu napsal, že „lední medvědi mizí z hlavního města ledních medvědů v Kanadě”.

V článku BBC dále uvádí, že populace ledního medvěda v západní části Hudson Bay klesla o 27 % za posledních pět let. V roce 2021 žilo v oblasti 618 medvědů oproti 842 medvědům v roce 2016. To je rozdíl 224 medvědů. Zpráva dále pokračuje a uvádí, že „na vině je klimatická změna, která může způsobit, že dlouhé období bez zamrzlého moře způsobí medvědům smrt vyhladověním.”

Kontext

Ve zprávě BBC jsou klíčové dvě informace. Za prvé je to geografický údaj „v západní části” Hudson Bay. Za druhé je to zpráva, že ubylo 244 medvědů.

Co se píše v samotné studii? Klíčový odstavec doslova zní:

„Od roku 2016 do roku 2021 odhadovaný počet ledních medvědů v jižní části Hudson Bay stoupl o 223 medvědů zatímco počet v západní části klesl o 224 medvědů. Změny v obou subpopulacích mezi roky 2016 a 2021 tak mohou být způsobeny přesunem medvědů ze západní do jižní části.”

Zpráva BBC se s rozdílným trendem počtu medvědů v jižní a západní části Hudson Bay vypořádala takto: „Zpráva také cituje migraci medvědů do sousedních oblastí.”

Zpráva s kontextem

Zpráva s kontextem by musela uvést, že počet medvědů se v zásadě nezměnil a že se jich více než dvě stovky asi přesunuly ze západu na jih zálivu Hudson Bay.

Nebo mohla také uvést informaci z jiné zprávy z roku 2019, kterou uveřejnila organizace „Global Warming Policy Foundation”. Zpráva uvádí, že se počty ledních medvědů od roku 2005 mírně zvyšovaly a že se nenaplnily předpovědi, které říkaly, že dvě třetiny polárních medvědů vyhynou. Počet ledních medvědů se tak zvýšil ze zhruba 12 tisíc v šedesátých letech na 30 tisíc v současnosti. Je to nejvyšší počet od roku 1973, kdy byla podepsána mezinárodní dohoda na jejich ochranu.

Přesto je hlavní vyznění obou zveřejněných článků, že populace kanadských ledních medvědů dramaticky klesá.

Pozn. autora: Z čistě technického pohledu jde o kontextovou manipulaci. Ale tak nějak selským rozumem to už spadá do kategorie prachobyčejná lež.

Kolik čtenářů po přečtení titulku a vlastně i celého článku, viz níže, napadne, že migrace je nejpravděpodobnější příčinou změny stavu medvědů v západní části? A kolik podobných článků bez kontextu je otištěno?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

9 Comments

 1. GreenDealkové–Turbíny zabíjejí tisíce ptáků: Francouzský soud zavírá větrnou farmu 13.12.2023 Francouzský soud rozhodl, že za smrt tisíců ptáků je odpovědná větrná elektrárna. Důsledkem soudního rozhodnutí je, že větrná elektrárna musí být uzavřena. Je to poprvé, co se něco podobného stalo ve Francii. https://1url.cz/2uDqa

 2. Jen kupříkladu na Smøle zabito více než 100 mořských orlů. — Je veřejná pravda, že v dubnu bylo na Smøle nalezeno 96 mořských orlů zabitých větrnými turbínami. Registrace mrtvých ptáků byla zahájena, ale až v roce 2006…
  TUDÍŽ KOLIK DOTÉ DOBY BYLO VYBITO PŘES tu ekologickou ochranu přírodu, teda tím GREENDEALKOVÁNÍM JE PŘESNĚ NEZNÁMÉ Je to se našlo mrtvé, teda ještě nerozložené, možné určit co to je. Jo capslook , ale to pokrytectví Green Dealu bije do očí! Tak hlavně lepenice na silnice–to je důležité a kapři o VÁNOCÍCH V KADÍCH … A zprávy od roku 2006,kdy se to začalo sledovat …hm raději nic…to by hodilo další vidle do slavného Green Dealu!
  https://1url.cz/XuDFg

  KDYŽ JSME U TĚCH KAPRŮ, KOLIKŽE SE VYBIJE ZVÍŘAT V EU PŘI obřadu MUSL SVÁTCÍCH, těch tzv.OBĚTÍCH ZVÍŘAT A NESEŽERE…? ! a to je cajk pro aktivistu, kterej trdluje s plyšovým kaprem na náměstí …

  • Populace orla mořského byla ovlivněna větrnou elektrárnou, orli nezměnili své letové chování v areálu elektrárny, tempo růstu populace orla mořského bylo ovlivněno rozvojem větrné energie, což mělo největší vliv na ptáky s Hnízdí v blízkosti elektrárny Výzkumníci mohli vysledovat účinky zvýšené úmrtnosti dospělých ptáků na územích do pěti kilometrů od větrné elektrárny. -ciováno ještě z toho linku.
   V tě oblasti žije tento druh ptactva A TAKHLE O DOPADÁ NA JEHO POPULACI…
   —Co u nás, jaký je výzkum kde se staví greendealkové turbíny, jako alternativní zdroj energie kvůli ochrané přírody, JAKÁ STUDIE JE CO HNÍZDÁ, NEBO JE TO NA TRASE STĚH. PTÁKŮ ? Hmm? a může to výrazně ovlivnit přírodu.
   A to není jenom ptactvo, větrné turbíny spotřebují velké množství materiálů na stavbu a při provozu neskutečné množství mazacího neekologického oleje +životnost větr. turbny oproti jiným zdrojům energie, které se nehodí do eko krámu+likvidace staré turbíny+provoz turbíny– KDO TEDA MÍ Z TOHO UŽITEK? Ten co to vlastní? Jo , aha…ironie
   Vidíte ekologický rozdíl mezi větr.turbinou a jinýma zdrojem a energie,ketré nejsou greendeal? NE-tak proč ten green cirkus, to už je snad všem jasný…Klimatická bublina je historicky největším převodem veřejných peněz do soukromých kapitálových sil, protože obě tato omezení byla odstraněna, a to na mezinárodním základě. Klimatická bublina se soustředí kolem energetického sektoru, bez kterého se nikdo ve společnosti neobejde. Lidé i podniky jsou 100% závislí na energii a musí platit, co to stojí, bez ohledu na cenu. Zdrojem peněz jsou veřejné prostředky pro energetiku a průmysl ve formě daňových zvýhodnění, dotací, grantů, záruk, úvěrů a podobně. A ještě lepší: Zdroj peněz je nekonečný…. aneb Co udělají lidé se státem, který se o lidi nestará?.. a při tom mu přesně za to cálují za to vedení na daních? ha?
   https://1url.cz/cu48y
   ..a stát ještě navíc hází klacky pod nohy…

 3. les se ničí kvůli green eko větrným turbínám–trpí kdo? No příroda… hmm chápu, tohle aktivistům neva, nemají na to noty, tak snad jít do muzea umatlat nějakou památku za greendealkové turbíny, které považuj za super eko, green ALE logicky neuvažovat,to po nich ani nikdo nechce, že)))stačí ničit vše kolem jak přírodu, tak památky ve jménu jejich pomatené green ideologii. To je ta jejich faka, práce, firma zvaná eko Hej rup!
  https://1url.cz/OuDC6

 4. Vědci“ mohou zcela svobodně tvrdit, že dýchání má poškozovat klima
  15. prosince 2023
  https://1url.cz/1uDZN
  Owerton okno, tak co budeme platit za to že dýcháme v delším horizontu přijímání debilních poplatků ze života, jako další daň?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*