Nezaměstnanost v Česku: Stagnace nebo skrytá krize?
Sdílet článek:

VLADIMÍR PIKORA

Úřad práce dnes zveřejnil data o nezaměstnanosti, která zůstává stabilní s meziročním podílem nezaměstnaných osob 3,5 %. Tento údaj odhaluje stagnující dynamiku trhu práce.

Podle aktuální statistiky potřebuje český pracovní trh minimálně 43 tisíc dalších pracovníků k vyrovnání nabídky s poptávkou. V ideálním scénáři by počet pracovníků měl převyšovat počet volných míst, což umožňuje zaměstnavatelům výběr z širšího spektra uchazečů. V současné době připadá v ČR na jedno volné pracovní místo průměrně 0,9 uchazeče, což naznačuje potenciální problém pro dlouhodobou udržitelnost trhu.

Politici se pyšní nejnižší mírou nezaměstnanosti v EU a schopností vytvářet nové pracovní podmínky. Avšak tato situace má i stinné stránky, jako je obtížnost získávání nových zaměstnanců, růst mezd nad možností ekonomiky a ztráta konkurenceschopnosti firem. Firmy jsou nuceny zaměstnávat i méně kvalifikované pracovníky, což může snižovat jejich efektivitu.

Z údajů ÚP ČR vyplývá, že od začátku konfliktu do konce října 2023 našlo práci v ČR 330 511 osob z Ukrajiny s dočasnou ochranou. Toto číslo pozitivně ovlivňuje statistiky, ale případný odchod Ukrajinců by způsobil výrazný nedostatek pracovních sil. Plán vlády přivést 20 000 zahraničních pracovníků je nedostačující; potřebný počet je minimálně 400 tisíc a ideálně půl milionu. Bez toho se bude muset ekonomika transformovat. Továrny, kde je třeba hodně lidské práci odejdou. Jinde se budou snažit více využít roboty.

Regionálně se nezaměstnanost liší, s nejvyššími hodnotami v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Naopak nejnižší nezaměstnanost nezaznamenala Praha, ale Zlínský kraj.

Vzdělání hraje klíčovou roli, nejvíce pracovních míst zaniká u lidí se základním vzděláním, zatímco vysokoškoláci čelí vyhazovu méně často.

Data také ukazují nárůst dlouhodobě nezaměstnaných osob, což je znepokojivý trend. Průměrná podpora v nezaměstnanosti činí 10 702 Kč, což je pro mnohé nedostatečné.

V nejbližších měsících se neočekávají zásadní změny na trhu práce. Oživení ekonomiky se předpokládá až v příštím roce, avšak prostor pro další pokles nezaměstnanosti je již omezený.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,40 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*