Miliardový byznys s omikronem
Sdílet článek:
Selhávání vakcín je zklamáním, říká německo-švýcarská lékařka. Také v Izraeli roste počet infikovaných novou variantou.

Corona-transition.org/die-hoffnungen-auf-die-wirkung-der-impfung-wurden-enttauscht (Důvěra v účinnost očkování byla zklamána; jde o web investigativních novinářů při švýcarském časopisu Zeitpunkt.ch). V článku se vyjadřuje k vakcinaci proti covid-19 německo – švýcarská lékařka, soudní znalkyně v oblasti psychiatrie a psychologie, ale rovněž se vzděláním v dalších lékařských oblastech (vnitřní lékařství, chirurgie, neurologie) – Catja Wyler van Laak.

Selhávání účinnosti vakcín bylo rozpoznatelné v ranné fázi, z neočkovaných lidí se nesmí dělat obětní beránek. Roste počet nakažených po očkování, stejně tak i očkovaní umírají s covid-19. Předpoklad, že se člověk po vakcinaci nenakazí, byl přeformulován na to, že očkování zabrání závažnému onemocnění a úmrtí. Přitom občas počet nemocných očkovaných převýší počet neočkovaných.

Už 21. října časopis The Lancet zveřejnil studii o riziku přenosu nákazy z očkovaných na neočkované v domácnosti; účinnost vakcín při šetření v domácnostech představovala 34 %. To je málo. Očkovaní, kteří se nakazí (někdy bez příznaků), mají podobnou virovou nálož jako neočkovaní a mohou ji přenést také na plně očkované.

Odkud se bere jistota, že očkování ukončí pandemii? Z čeho vychází právo činit odpovědné za šíření nákazy neočkované? Vakcinace zklamala očekávání. Měli bychom se vrátit k prostředkům vyzkoušeným během století při boji s epidemiemi: mýt si ruce, mít roušku, držet odstup, vyvarovat se přeplněných prostor, uvádí lékařka.

Poukázala i na interview zástupce firmy BioNTech z 9. prosince pro Der Spiegel, který mluvil o doplňující dávce už po třech měsících.

U článku jsou odkazy na výzkumné studie, z nichž se vychází, rovněž je uveden web lékařky: www.wylervanlaak.ch. Na něm jsou další její sdělení: např. Proč švýcarský ministr zdravotnictví nosí roušku, když lze předpokládat, že je plně očkovaný, a lékařka odpovídá: ví, že toto očkování nechrání ani jeho, ani druhé.

Dále uvádí, že v Izraeli je přes 80 % populace od 12 let plně očkováno, ale nákaza se dále šíří, vč. hospitalizací a úmrtí. (K Izraeli viz dále.)

Corona-transition.org/milliardengeschaeft-dank-omikron (miliardový obchod díky omikronu): Ač vědci a lékaři poukazují na to, že nová varianta viru se jeví jako “mírná”, profitují z ní akcionáři firem Pfizer a Moderna. Redakce odkazuje na weby Global Justice Now (zveřejněna data k top – akcionářům), dále The Defender nebo Common Dreams: mezi 24. listopadem a 1. prosincem vzrostla cena akcií Moderna o 13,6 %, tj. z 273 na 310 USD. Pfizer – akcie o 7,41 %, tj. z 50,9 na 54,68 USD. V článku jsou další údaje k finančním ziskům farma-firem.

Švýcarská lékařka probudila mou zvědavost, takže jsem nahlédla do médií věnujících se Izraeli. Sdělení izraelského ministerstva zdravotnictví se místy musí brát s rezervou (moje letošní zkušenosti, např. lze ověřit, že část izraelských odborníků interpretuje stejná úřední data rozdílně od ministra).

Timesofisrael.com/omicron-spread-in-israel-may-be-wider-than-thought-report (omikron se v Izraeli rozšířil možná více, než se uvažovalo): ministerstvo se např. zmínilo o tom, že u 5 – 9 případů není znám zdroj nákazy, potvrdilo 67 případů a dalších 80 se ověřovalo s tím, že s vysokou pravděpodobností půjde o omikron (některé zahraniční zdroje ale už uvádějí stovky nakažených touto variantou i v tomto státu).

K 24. listopadu prý v Izraeli nebyl hlášen ani jeden případ nákazy, ovšem např. 14. prosince bylo hlášeno 830 nových případů infekce, se vzestupným trendem oproti předchozím dnům.

Podle posledních dat izraelského ministerstva bylo v neděli hlášeno 490 infekcí, počet vážných případů činil 92. Z 67 infikovaných omikronem byl prý jen jeden vážný případ, neočkovaný muž byl hospitalizován, žádné úmrtí. Redakce Times of Israel: omikron lépe obchází vakcíny, rovněž WHO uvádí, že redukuje účinnost vakcín, ale způsobuje méně závažných případů.

Někteří izraelští výzkumníci přispěchali s novou studií (ale zahrnovala jen 40 účastníků): špatná zpráva je, že kdo má dvě dávky vakcíny Pfizer, pak po 6 měsících (či i během nich) se většinou projevuje její nulová neutralizační schopnost vůči omikronu. Za dobrou zprávu označili naději v podobě doplňující dávky, i když vůči omikronu má 4krát nižší účinnost než vůči variantě delta.

V současnosti má přes 5,7 miliónu Izraelců dvě dávky, 4,1 miliónu tři dávky.

Worldometers.info/coronavirus/country/israel: Ze současných 6321 infikovaných v Izraeli je ve vážném stavu 88 pacientů (0,1 %).  Každý den přibývá po stovkách nově infikovaných, vč. úmrtí s covid-19 (v posledních dnech v jednotkách, např. 1 či 7 úmrtí za den).

Tento zdroj má k dispozici grafy pro možnost sledování průběhu celé pandemie od začátku loňského roku do současnosti. Tak jako v některých jiných zemích (např. v Norsku) i v Izraeli se bohužel dá konstatovat, že letos zemřelo více občanů s covid-19 (přes vakcinaci) než loni. Do 31. prosince 2020 zemřelo 3325 osob; ke 14. prosinci 2021 jde již o 8224 úmrtí po infikování. Může to mít samozřejmě více příčin, ale je to poněkud smutný výsledek – od očkování se čekalo, že úmrtnost s covid – diagnózou klesne.

Podle grafů v Izraeli umírali infikovaní nejvíce kolem 20. ledna 2021 (101 úmrtí za den); ovšem pak např. 5. září 2021 šlo o 64 úmrtí za den (pro srovnání: např. 19. října 2020 šlo o 54 úmrtí bez vakcinace) – patrně vyvanutí ochrany vakcínou v kombinaci ev. s vážnou jinou nemocí (pro možnost spolehlivějšího porovnání bychom ale museli znát i statistiku nežádoucích účinků vakcín, o které izraelské úřady informují zjevně nerady, část izraelských odborníků své poznatky k vedlejším účinkům očkování publikuje např. ve Švýcarsku).

Švýcarská lékařka má pravdu mj. v tom, že lidé se před nákazou mohou chránit i ne-farmakologickými prostředky, např. to může vyplynout i z těchto dat Worldometers.info: v dubnu 2020 šlo např. o 13 úmrtí po infikování za den, 25. listopadu 2021 opět 13 úmrtí. Větší vypovídací hodnotu ale má výše uvedený údaj o míře úmrtnosti za loňské a letošní období: loni bylo zaregistrováno 3325 úmrtí, za letošek (s očkováním) 4899. K tomu bychom museli mít i statistiku o nežádoucích účincích (úmrtí i bez infekce), ale i další údaje, např. schopnost sociálních ústavů eliminovat nákazu či předcházet zhoršování celkového zdravotního stavu aj.

K 31. prosinci 2020 se v Izraeli infikovalo (s úřední registrací) 426 469 osob, ke 14. prosinci 2021 se celkově infikovalo 1 351 776 osob (letos se tedy infikovalo zhruba o dvě třetiny více lidí). Na přelomu let 2020/21 měl tento stát nejvyšší denní přírůstky infikovaných, např. přes 10 000, ovšem letos došlo rovněž k vysoké vlně infikovaných, např. kolem 1. září – přes 11 000 infikovaných ohlášených za den. Z grafů to vypadá, že letos v srpnu / září šlo o více nakažených než ve vlnách nákazy loni bez očkování. (Museli bychom znát další data – např. jak silně zastoupené ročníky zastihlo vyvanutí vakcíny, v kterém věku, v jakém celkovém zdravotním stavu.)

Bohužel zčásti to má negativní dopad i v podobě hospitalizací, i izraelské ministerstvo zveřejnilo kolem začátku letošního léta, že mělo v nemocnicích např. z 60 % plně očkované. Nejnižší podíl mezi pacienty činili ti uzdravení z infekce (s přirozenou imunitou). Pro srovnání lze např. u švédského zdravotního úřadu (Public Health Agency) dohledat podobnou statistiku: v červenci a srpnu 2021 mělo Švédsko na JIPkách z poloviny ty plně očkované.

 

Vladimíra Bošková

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*