Mír, prosperita, solidarita




Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Bruselská bašta velkého dobra si sama organizuje svůj konec a zdá se, jak je v konzumní epoše preferované, bude to rychlý konec typu euthanasie, v tomto případě atomovou pumou. Jeden evropskounijní politik za druhým se předhání v penězích a zbraních na válku, politici ekonomické opory Unie Německa, přivodili své vlastní ekonomice tragické potíže, jejichž řešení je v nedohlednu. Evropská unie se proměňuje téměř před očima, má schopnost špatné nahradit ještě horším, už ne pokrok v Evropě, ale míra politické perverze je bez limit. Kolumnista anglického Unherd Thomas Fazi se zabývá unijní proměnou.

Mocní v Evropské unii nadřadili rozhodování nedemokratických institucí demokratickému procesu. Unijní instituce diktují členským zemím rozpočtová pravidla i strukturální reformy, což by člověk od demokratické bašty neočekával, prohlubuje to deziluze většiny Evropanů, kteří od potřeb běžných občanů odtržené unijní instituce vnímají jako protagonisty globálních finančních zájmů. Imigrační krize ukázala na selhání principů, na nichž je EU postavena, tvorba politiky shora dolů není jenom nedemokratickou, ale není ani funkční. Imigrační krize se stále opakuje, v loňském roce podle Frontexu překročilo evropské hranice 350 000 nelegálních přistěhovalců, země EU registrovaly víc než 1 milion žádostí o azyl, je to o 20% víc než 2022.

V debatě o imigraci v Dánsku se Leyenová a řada evropských činitelů pozitivně vyjadřovali o dohodě s nějakou třetí zemí mimo evropský kontinent, která by přijala imigranty. Přitom v loňském roce titíž činitelé tvrdě kritizovali Británii za podobné dohody. Konzistence v politice není silnou stránkou Bruselu. Leyenová, která byla advokátkou všech možných progresívních politik, se v kampani za znovuzvolení vydává za konzervativní babičku v tradiční rodině, v naději, že se zapomene na její zelené šílenosti. Unijní establishment se snaží tlumit lidové protesty proti svým politickým selháním metodou, kterou nejlépe ovládá: subvertováním demokracie.

Dnes už se v Bruselu neztrácí čas hledáním forem lepšího ekonomického managementu, ale jde o kontrolu nad veřejným diskursem a narativou. EU byrokraté prodávají vlastní hoax “Russiagate”, tvrdí, že Rusko podplatilo evropské politiky, aby šířili dezinformace a manipulovali evropskými volbami. Rusko “zneužívá riskantní obchody k nákupu skrytého vlivu”, uvedla Jourová. “Odhalili jsme proruskou síť, která rozvíjela operace k šíření ruského vlivu a podkopávání bezpečnosti v Evropě”, prohlásil český premiér Fiala. Šéf české rozvědky však připustil, že jeho agentura nemá žádné informace o ruských úplatcích a dokonce to přiznala i Leyenová. Ovšem nikdo nemůže od EU očekávat, že by neudělala totéž, z čeho obviňuje Rusko: vměšování se do evropských voleb.

Předseda evropského parlamentu Metsola se setkal s funkcionáři 50 nevládních organizací a poděkoval jim za prosazování “hodnot EU” před volbami. EU oznámila, že podepsala dohody o partnerství s 500 nevládními organizacemi, které mají za úkol před nastávajícími volbami prosazovat hodnoty EU. Jinými slovy jde o explicitní kontrolu nad evropskou narativou tím, že se označí každá komunikace, která neodpovídá oficiální narativě za dezinformaci. Fazi konstatuje, že jakkoliv mohou být ekonomické a politické problémy Británie náročné, je nefunkční a diktátorská EU důkazem toho, že s Brexitem udělala Británie velmi dobrou volbu.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Angláni si Brexitem moc nepomohli. I bez Uhnije jsou absurdní zemí, kde vám neprodají příbor, protože vám není šestnáct, a policie neřeší krádeže aut, protože má moc práce s vyšetřováním “zločinů” typu že někdo řekl transce pane 😂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*