Modlitba ke svatému Metoději
Sdílet článek:
Šel jsi cestou, kterou sis vybral – ale do cesty člověka vstupuje Bůh. Různě a různými způsoby. Odvádí člověka z cesty, kterou si vybral, a jinak jej opásá vede jej jinam. Kolika zákruty ze Soluně až na Velehrad!

Svatý Metoději,

tvá cesta byla všechno jiné než cesta bez zákrutů; nebylo to tak, že bys přišel, viděl a zvítězil. Ne, tak tomu nebylo ani za tvého života, ani s tvým odkazem poté, co si tě Pán povolal k sobě!

Kolik bylo v tvém životě křivd, nedorozumění, násilí, ale i vítězství a opět návratů někam, kam už jsi mohl mít za to, že se nebudeš muset vracet… Schválení, zákazy, povolávání i vyhánění i věznění, ocenění, vděčnost i křivdy.

Svatý Metoději!

Dějiny jsou hrozná věc, je to zvětšovací sklo na naše srdce: takoví jací jsme v dějinách, takoví jsme. Plní zmatku, svatý Metoději, především plní zmatku. Jednotlivci, národy i instituce jsou jako ryby na suchu, někde, kde se ocitli nedopatřením: kroutí se, lapají po dechu, dělají zmatené pohyby ve snaze udržet se na živu…

Někteří tvůrcové dějin jednají poctivě, jiní s úmyslem zlým, soudit bude nás Bůh!

Prosím, ať se naučíme přijímat dějiny – naše osobní dějiny i ty velké dějiny a zásahy velkých dějin do našich životů.

 

František Schildberger

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*