My víme, kdo je náš nepřítel?
Sdílet článek:

Dobrý den, vážení posluchači Rádia Universum, tentokrát k vám vysílám signál, který jsem zachytil při projevu ministra vnitra, který se stal legendárním hned po svém zveřejnění při nedávné slavnostní příležitosti. Zejména mě zaujala věta: „My víme, kdo je náš nepřítel.“ Musel jsem se hluboce zamyslet nad přívlastkem MY. Za koho mluví? Říká MY jako my všichni? Jenže možná postřehl, že s ním hodně lidí nesouhlasí. Takže to MY znamená vlastně ONI? A oni – v jejich případě tedy míněno MY – si myslí o nás, že jsme ONI? Takže ONI jsou MY a také MY jsme ONI? No, nějak jsem to nedokázal domyslet.

Tak jsem se zamyslel na slovem VÍME. A hned se mi vybavil přítel Sokratés se svým časově neomezeným citátem: „Vím, že nevím“. Což mě uvedlo do ještě větších rozpaků. Je pan ministr vnitra opak Sokrata? I to bylo matoucí. Tak jsem se posunul ke slovu NEPŘÍTEL. Z hlediska obsahu je to silný kalibr. To se zdálo jasnější, protože o nepříteli dnes mluví prakticky každý. A proto, že o tom mluví kdekdo a tváří se, že tomu rozumí, musím na to přece přijít.

Tak tedy, kdo je nepřítel? To je jasné. Třeba soused, který se chová hnusně, agresivně, prostě nepřátelsky. Ale ouha. Můj druhý soused je mým přítelem, jenže současně je taky přítelem prvního souseda, tedy mého nepřítele. Takže je to můj přítel, když se přátelí se mnou, nebo nepřítel, když se přátelí s nepřítelem? A co třetí soused, který je nepřítelem mého prvního souseda, tedy nepřítele, ale je také mým nepřítelem, protože je pošuk? Je jasné, že nepřítel mého nepřítele je můj přítel, takže můj třetí soused, protože je nepřítel prvního souseda, je můj přítel, i když je můj nepřítel? Nebo to znamená, že první soused nepřítel je můj přítel, protože je nepřítel třetího souseda, mého nepřítele? Nebo je to tak, že protože jsou vzájemní nepřátelé, tak jsou oba mí nepřátelé vlastně mí přátelé? To by ale pak znamenalo, že můj druhý soused přítel, protože je přítel mých nepřátel prvního a třetího souseda, je vlastně můj nepřítel? Nebo jsou všichni mí nepřátelé, včetně toho přítele? Či jsou to všechno přátelé, včetně těch nepřátel? A co když oni jsou ve skutečnosti přátelé, ale jen já jsem jejich nepřítel? Nebo jsou to nepřátelé a já jsem ve skutečnosti jejich přítel? Nebo jsme přátelé i nepřátelé všech? A já jsem přítel i nepřítel všech?

Nakonec jsem z toho usnul. A zdálo se mi, že mě navštívil Sokratés a pravil: „S přátelstvím je to jako s pravdou. Na první pohled vypadá jasně, ale na druhý se může jevit úplně jinak. Na třetí zase docela opačně a jakmile ty pohledy střídáš a měníš, mění se jako strom v ročních obdobích. Záleží jen na tom, co vidíš a jak to popisuješ sám za sebe právě teď. Protože jiný člověk se na ten strom může dívat úplně jindy a z úplně jiného úhlu pohledu. Kdo z vás má pravdu a kdo ji nemá?“

Probudil jsem se a přehrál si ten legendární proslov pana ministra vnitra znovu a konečně mi došlo, jaké je z toho vlastně ponaučení: „Člověk nemůže být nikdy dost opatrný ve volbě svých nepřátel.“ To ovšem řekl Oscar Wilde, nikoli pan ministr, ten to neví. Kdyby to věděl, byl by opatrnější.

S tímto pochopením celé situace se s vámi přátelsky, v době nepřátelství, loučí Michal Gulyáš!

MICHAL GULYÁŠ

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. Ano národu kolaboranti nemusejí vysvětlovat ( teda těm se selským rozumem ) kdo je a kdo není nepřítel, to je přece známá věc. Kdo nesmýšlí jak kolaboranti v práglu tak je nepřítel “lidu” toho nahoře, neb zbytek je přec póóóvl, že raku ušane, pjóóótre fialenkoviči.

  2. Paradoxně, součásná pětikoaliční vládní garnitura je tím největším “proruským švábem” a tou největší “pátou ruskou kolonou”, když svou extremistiky proukrajinskou politikou tuto zemi ekonomicky devastuje a z pauperizovaých občanů tím vytváří nové a nové příznivce Ruska :-))

  3. Mate to trochu popletene.Rika se kdo chce kam je treba mu to umoznit.To je prave ta demokracie.Z RF utikaji nekteri ven,Vy zas muzete dovnitr a na svete bude klid a vsichni spokojeni.

    • My jsme doma TADY! A vláda se má starat o své občany. Stará se? Ne! Jinak by neprodávala energie přes burzu a nakupovala tam, kde je zboží levné. Ať je to přítel nebo nepřítel, to není důležité. A řekněte mně prosím, jak to, že ta Vaše úžasná ukrajina klidně nakupuje ropu a plyn u svého nepřítele? Nějak vám to nepasuje co? Jste fakt špatný člověk, soudím dle toho jak se vyjadřujete.

  4. Pane pokud jste doma tady,tak se podle toho chovejte.Stat Vas vychoval a ted potrebuje v nouzi podporit.Byl covid,ted valka,zmatek nad zmatek.A vy chcete jen plny břuch a teplo u tv.a nic jineho Vas nezajima.Za sociku jste hulakal at zije svoboda,ted zas zpatecku.A kdyz Vam clovek rekne,ze tam muzete jit kde se Vam libi,kdyz nechcete svou vlast podporit,tak chcete ten bordel mit tady pro vsechny.Volby obcanu byly jasne,tak se podle toho chovejte nebo si zalozte svoji politickou stranu pane vlastence pouze pro dobre casy.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*