Nejnovější pětikoaliční „dárky“ … žádné pěkné čtení
Sdílet článek:
IVO STREJČEK
Ministr Dvořák jmenoval zmocněnce pro vstup do Evropského mechanismu směnných kurzů II (tedy zmocněnce pro vstup ČR do eura). Bude jím Petr Zahradník, člověk bruselský, člověk Brusel v naší zemi soustavně propagující a člověk v Evropské unii vidící jen to nejlepší.

„Jde o snahu podpořit společenskou debatu o výhodách a rizicích přijetí eura“, komentoval Dvořák své rozhodnutí, kterým arogantně staví českou veřejnost před hotovou věc: myslete si o euru, co chcete, bude to tak, jak chci já. A drtivá většina občanů, kteří euro dlouhodobě (a na základě různých průzkumů i prokazatelně) nechtějí, kteří Dvořákovi a jeho podivnému „dozimetrovskému“ uskupení STAN k podnikání „kroků do eura“ mandát nedali, jsou ministrovou povýšeností odsouzeni jen do role diváků.

Nejedná však Dvořák i proti vládě, ve které sedí? Česká vláda už odsouhlasila cestu k euru? Nebo jsme vládní debatu s nejširší českou veřejností o euru „nějak“ zmeškali? Nevšimli jsme si jí? Anebo dokonce za zavřenými dveřmi vlády již proběhla, jen se o jejích výsledcích „nemluví“? Pokud se vláda již pro euro rozhodla, na základě jakého mandátu? A proč o tom občané neví? Pokud si Dvořák počíná svévolně v otázce tak klíčové, jako je opuštění české koruny, neměl by Fiala tohoto ministra z vlády vyhodit? Ale protože Dvořák ví, že pětikoaliční vláda je na hlasech STANu závislá, počíná si suverénně a dělá si, co chce. Fiala je odsouzen do pozice statisty, který pouze přihlíží, jak to kluci mezi sebou „hrají“ a jeho k tomu vůbec nepotřebují. Sice se snaží situaci „uklidňovat“, měl by ale raději už začít vládnout.

Ostatně fakt, že Petr Fiala vládu moc neřídí a jednotliví členové se chovají, jako by snad ani své návrhy nemuseli vládě ke schvalování předkládat, dokládá i neuvěřitelný návrh piráta Bartoše – zřízení centrálního registru hostů českých hotelů, penzionů a ostatních ubytovacích zařízení.

Jednoduše řečeno, Bartoš chystá zavedení „špiclovacího“ systému kdo, kde, kdy a s kým byl ubytován a hodlá do takového registru nechat nahlížet nejrůznější úřady, kterým to ani nemá příslušet. Papírové knihy, do kterých v případě jakéhokoli podezření může například nahlížet policie, budou „digitalizovány“ a všechna data budou shromažďována na jednom místě spravovaným státem.

Proč to stát potřebuje? Systém všudypřítomných kamer již nedostačuje? Cožpak tento způsob „šmírování“ Fialovi, který o sobě tak rád říká, že je člověkem konzervativním, nevadí? Piráti se sice hájí, že „data budou vznikat na anonymní bázi“, ale poskytovatel ubytování „má za povinnost do centrálního registru zapisovat i jména ubytovaných osob“. Vážně je legalizace dalšího „fízlování“ občanů premiéru Fialovi úplně jedno, nebo se jenom zase bojí vládnout?

Připomeňme ještě několik dalších „drobností“ jen za posledních pár dní:

– Čepro, firma patřící ministerstvu financí, potvrdila, že soukromou síť čerpacích stanic Robin Oil odkoupila ze „strategických a bezpečnostních důvodů“ za 4,5 miliardy korun. Jaké jsou ty „bezpečnostní“ důvody nikdo z vlády nevysvětlil. Když už tedy Fiala se Stanjurou zvedli všechny daně a poplatky, snad by se mohli „obtěžovat“ nám říci, co jejich vláda útratou 4,5 miliardy korun za nákup soukromých čerpacích stanic sleduje, ne?

– Ministr Dvořák chce vtáhnout naši zemi do eurozóny, abychom v „tvrdém jádru mohli konečně rozhodovat“. Raději by si měl Dvořák promluvit se stranickým kolegou Síkelou, aby ten v Bruselu vetoval nesmysl, podle kterého si lidé do pěti let nebudou moci pořídit nový plynový nebo elektrický kotel. Bude-li si totiž Brusel počínat ve vztahu k obyčejným lidem stále tak povýšeně a arogantně, bude muset Dvořák „nějak“ vyměnit voliče. Cesta k oné výměně však už byla otevřena: korespondenční volba protlačená sněmovnou pětikoalicí „za každou cenu“.

– Člen Národní ekonomické rady vlády Dominik Stroukal tvrdí, že „zavedení zaměstnaneckých akcií je nezbytné proto, aby se část zisku firmy dostala i zaměstnancům“. V 90. letech jsme si mysleli, že tento „socialismus s kapitalistickou tváří“ byl poražen. Nebyl, jak se zdá, a zodpovědnost plně nese Fialova vláda, která si z lidí podobně uvažujících sestavila NERV. Před třiceti lety jsme si přáli plnokrevný kapitalismus, ve kterém jsou – mimo jiné – jasně dané vlastnické vztahy. Tento principiální požadavek zaměstnanecké akcie ruší. Takové návrhy si nedovolily přednést ani socialistické vlády!

 

IVO STREJČEK

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (32 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Nemluvilo se před 30 lety o socializmu s lidskou tváří?Pokud vím,po mafiánským kapitalizmu študáci ani vožralej havel se svou tlupou zfetovaných chartistů ani nehlesli!!Ten tady nechtěl nikdo

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*