Několik vět 2022
Sdílet článek:
První měsíce roku 2022 znovu a jasně ukázaly, že i když se současné české vedení velmi často zaklíná slovy svoboda a demokracie, ve skutečnosti se dost zoufale vzpírá všemu, co demokracii vytváří nebo ji alespoň vzdáleně připomíná. Petice a iniciativy občanů, které samo nezorganizovalo, odmítá jako nátlakové akce, pokojná lidová shromáždění zpochybňuje a někdy i rozhání, do přípravy nových zákonů nedovoluje veřejnosti mluvit.

Tytéž měsíce však zároveň ukázaly, že občanská veřejnost se už vymaňuje z letargie a že stále víc lidí má odvahu veřejně projevit svou touhu po společenských změnách. Pohyb ve společnosti se tak začíná stále povážlivěji srážet s nehybností moci, roste společenské napětí a začíná hrozit nebezpečí otevřené krize. Takovou krizi si nikdo z nás nepřeje. Proto vyzýváme vedení naší země, aby pochopilo, že nadešel čas ke skutečným a důkladným systémovým změnám a že tyto změny jsou svobodná a demokratická diskuse. Prvním krokem k jakýmkoli smysluplným změnám musí tedy být změna společenského klimatu v naší zemi, do kterého se musí vrátit duch svobody, důvěry, tolerance a plurality. Podle našeho názoru je k tomu třeba:

1) Aby nebyli vytvářeni noví političtí vězni.

2) Aby přestala být omezována či problematizována svoboda shromažďovací.

3) Aby přestaly být kriminalizovány a pronásledovány různé nezávislé iniciativy a začaly být konečně chápány i vládou jako to, čím v očích veřejnosti už dávno jsou, totiž jako přirozená součást veřejného života a legitimní výraz jeho různotvárnosti.

4) Aby byly sdělovací prostředky i veškerá kulturní činnost zbaveny všech forem politické manipulace a předběžné i následné skryté cenzury a otevřeny svobodné výměně názorů a aby nebyly ostrakizovány a cenzurovány sdělovací prostředky, působící nezávisle na oficiálních strukturách.

5) Aby byli respektováni věřící občané.

6) Aby byly všechny chystané a uskutečňované projekty, které mají natrvalo změnit životní prostředí v naší zemi a předurčit tak život budoucích generací, kupříkladu Green Deal, neodkladně předloženy k všestrannému posouzení odborníkům a veřejnosti.

7) Aby byla zahájena svobodná diskuse o všech aspektech a tématech našeho společenského a politického života. Je smutné, že v případě některých témat se široká diskuse už zase nepřipouští, a to jen proto, aby nemuseli být hnáni k odpovědnosti ti lidé z politického a státního vedení, kteří za jejich úpadek nesou odpovědnost.

Každý, kdo s tímto stanoviskem souhlasí, je může jakoukoli formou podpořit, tzn. kopírovat, sdílet, šířit, lajkovat, tweetovat, posílat atd.

Vládu vyzýváme, aby s ním nenaložila tak, jak je dosud zvyklá s nepohodlnými názory nakládat. Zasadila by tím osudovou ránu nadějím, jimiž jsme vedeni, totiž nadějím na skutečný společenský dialog jako jediné možné východisko ze slepé uličky, v níž se dnes Česká republika nalézá.

(Podobnost s peticí Několik vět z roku 1989 není čistě náhodná.)

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

10 Comments

 1. K bodu 5) “Aby byli respektováni věřící občané” bych doplnila:
  “… i sekulární společnost založená na antických a biblických kulturních základech jako celek.”

 2. Zkopíroval jsem to do Wordu, včetně doplňku Radky J., a uložil. Nevíme dne ani hodiny, kdy nejvyšší forma demokracie zcenzuruje další weby…

  • To je dobře, že do Wordu. Zjevně užíváním jeho (a předpokládám, že na platformě Windows) přispíváte na živobytíčko jednomu z největších gaunerů světa. Tak Vám přeju příjemný zážitek z Vašeho svatého zápalu pro věc!

   • Zbožňuju lidi, co si na všem dokážou najít mušku nebo aspoň puntík.
    Jasně že používám Woknows, alespoň tedy na pracovním počítači, protože taková je IT politika mého zaměstnavatele. Taky používám příliš chytrý telefon s Androidem (fuj, gůgl…), protože je to relativně dobrý pomocník a, na rozdíl od počítače, kde si umín nainstalovat v podstatě kteroukoliv z hlavních linuxových distribucí, k němu není příliš mnoho dalších alternativ. Uznávám, že si zasloužím být zatracen.

    • Ale to přeci vůbec není o Vašem zatracování. Je to o paradoxu dnešní doby, kdy i lidé, kteří stojí v dobré víře proti zlu, stádně používají nástroje, které jim podstrkuje Satan. Jinak mi věřte, že se dá najít živitel (obchodní partneři), kteří Vás do jehovistických obrázků tlačit nebudou (ale budou je zajímat reálné výsledky Vaší práce) a dá se žít i s telefonem, který pro Vás telefonuje bez toho, že by zároveň zastával funkci osobního estébáka.

 3. Jako člověku prostému,věkem opotřebovanému,ruzumu mdlého,zdělání
  nevalného by mě plně postačilo ,aby školy,media a politikusové
  začli konečně psát a mluvit pravdu a nazývat věci a události podle
  vlastního ruzumu a názoru,nikoliv doporučeně povinného manuálu progresívního demoGrata.

  • … nestačilo by pouze napsat jen ten konec sebehodnocení?
   Tedy “rozumu mdlého, vzdělání nevalného”. I když o tom vzdělání byste se rovněž nemusel rozepisovat, ono to vyplývá ze slohu vašich “komentářů” …

 4. Radostné vyhlídky

  Být lidu dobrým politikem
  jsou pro blaho zvednutá stavidla,
  ale toto není jejich zvykem,
  co nová vládla nabídla:
  U bolševiků buď jak buď
  najdeme řadu návodů,
  jak na život vás přejde chuť,
  až pohřbíme vám svobodu.

 5. Sympatický pokus, až na ty žvásty o “demokracii”. Demokracie je jednou z technologií moci, se svobodou, spravedlností, morálkou atd. nemá nic společného.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*