Německo: Konec stability?
Sdílet článek:

Stabilita a kompromis – to jsou slova asi nejvíc spojená s 16letou vládou odcházející Angely Merkelové. Pro nás Čechy to byla éra příjemného sousedství. Tak přívětivé Německo jsme v moderní době neměli. Přispívala k tomu sama kancléřka, která pocházela z „východu“ a měla pro zájmy Středoevropanů pochopení. Nikdy se neprocházela v pohorkách po hřbetě ani Čechům, ani Polákům či Maďarům. Snad si ještě najdeme příležitost ji za to poděkovat.

 

Říkám to navzdory tomu, že s jejím vládnutím jsou spojeny tři chyby. 1) Odchod od jádra, který rozbil energetický trh ve střední Evropě. 2) „Pozvání“ miliónu ilegálních migrantů z Blízkého východu, které zhoršilo bezpečnostní situaci. 3) Výstavba plynovodu Nord Stream, který zvýší závislost na Rusku. Ty tři chyby nerozbily stabilitu teď a tedy, ale budou mít následky v budoucnosti. Dědictví Merkelové bude horší, než bylo její vládnutí.
.
Prvním příkladem rozporného dědictví jsou včerejší volby. Nejen historická porážka její CDU, ale daleko rozdrobenější scéna. Poprvé – kromě varianty velké koalice – už nestačí k vládě dvě strany. Jsou potřeba tři. Její pochod zprava do středu dal vzniknout AfD. Tohle by Helmut Kohl nikdy nedovolil. Její „zelenání“ nezadrželo vzestup opozičních Zelených.
.
Naopak – přispělo k jejich legitimizaci. Lidé dávají přednost originálu před kopií. Levicoví Zelení dobili většinu velkých měst (od Kolína a Hamburku po Mnichov a Stuttgart). V ultralevicovém Berlíně v kooperaci s radikální Die Linke prosazují vyvlastňování bytů (viz referendum tuto neděli). Zeleně-sociální komunismus ťuká na dveře!
.
Pokud to nakonec neskončí velkou koalicí, budou mít Zelení i zásadní vliv na vládu. To je ona varianta „semafor“. V ideologickém boji za klima se ještě přitvrdí. Dotkne se to všech. Nejen nás – třeba v zápase o jádro a cenách energií. Dotkne se to i Němců a jejich životní úrovně. Ti nejbohatší ve velkoměstech, kteří volí Zelené, mají rezervy. Ti chudší, kteří volí Die Linke, SPD a na venkově CDU a AfD, už ne a je jich většina. Na velkou stabilitu bych proto nesázel. Mohou nás čekat velké otřesy a kocovina. Viz trefná obálka z The Economist („Bordel po Angele“). I to je dědictví Angely.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 2,71 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. “Její pochod zprava do středu dal vzniknout AfD” – a to je špatně? Už jenom chybí označení “krajně pravicová”. Pane Vondro, fuj!

  2. Někdy mám pocit, že naši tzv. občanskofóristé jsou čím dál tím víc schizofrenější. Článek je na 50/50; protože pan Vondra si to přece nemůže rozházet s pražskou kavárnou a mainstreamem….

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*