Trump ve svém projevu na konferenci CPAC slíbil porážku kritické rasové teorie a marxismu
Sdílet článek:

Bývalý americký prezident Donald Trump vystoupil v neděli na největší konferenci konzervativců v zemi CPAC (Conservative Political Action Conference), která se tentokrát konala v Texasu. Kromě jiného na konferenci slíbil „porážku“ kritické rasové teorie.

„S pomocí každého z vás, kdo tady dnes jste, porazíme radikální levici, socialisty, marxisty a zastánce kritické rasové teorie,“ řekl Trump publiku. „Zabezpečíme naše hranice, zastavíme levičáckou kulturu rušení, znovu nastolíme svobodu projevu a svobodné volby a znovu uděláme Ameriku skvělou.“

Kritická rasová teorie je momentálně jedním z nejpalčivějších témat americké „kulturní války“. Rodiče po celé zemi vedou pře s učiteli, školními radami a učitelskými uniemi o tom, zda by tato teorie měla být na veřejných školách vyučována. Teorie je silně spjata s „antirasistickým“ hnutím, „kulturou rušení“ (tzv. cancel culture) a školeními zaměstnanců ohledně „rozdílnosti, rovnosti a inkluze“.

Podle stránky Criticalrace.org nadace Legal Insurrection Foundation a dalších kritiků ideologie je kritická rasová teorie odnoží původní kritické teorie evropské marxistické školy, která vznikla počátkem 20. století. Několik guvernérů v uplynulých týdnech uvedlo v platnost výnosy, které zakazují učení kritické rasové teorie či obdobného obsahu na veřejných školách v jejich státech. Minulý týden podepsal arizonský guvernér Ducey obdobný zákon týkající se zákazu tohoto učení i pro státní zaměstnance či zaměstnance lokálních vlád.

„Nikdy nezapomínejte na to, že radikální levice nemá v naší zemi většinu,“ řekl Trump. „My jsme většina a [počtem] se nám nemohou ani přiblížit.“

Exprezident dále prohlásil, že tato „bitva je mnohem závažnější“ než návrhy zákonů či rozhodnutí Nejvyššího soudu, a řekl, že „radikální levice“ se infiltrovala do „centralizovaných institucí“, jako jsou advokátní komory, univerzity, školy, Hollywood, internetoví giganti a velké banky, či tyto instituce kontroluje. Dodal také, že některé nátlakové kampaně vedené demokraty pocházejí „přímo z komunistických zemí po celém světě“.

Během proslovu Trump také srovnával imigrační politiku své administrativy s tou současnou a obvinil prezidenta Bidena a demokraty ze špatného zvládání pohraniční bezpečnosti.

„Vyhostili jsme tisíce cizinců kriminálníků… a vystavěli jsme téměř 500 mil [cca 800 km] pohraniční zdi,“ poznamenal exprezident. „Nyní Bidenova administrativa proměnila zeď v největší katastrofu v americké historii.“

Zmínil se také o hromadných žalobách vůči šéfům TwitteruFacebooku a Googlu s obviněním ze zapojování se do cenzury konzervativců. Internetoví giganti téměř současně zrušili Trumpovy účty na sociálních sítích v lednu s odůvodněním, že podnítil násilí svými projevy o volebních podvodech. Trump tato obvinění odmítl.

„Zasahování Big Tech do voleb 2020 bylo ostudným útokem na naši republiku a americké voliče,“ řekl Trump publiku. Zmínil také, jak Twitter a Facebook cenzurovaly zprávy o Hunteru Bidenovi a jeho zahraničních obchodních stycích, o nichž média psala těsně před volbami.

Trump opět adresoval slova kritiky i vůči některým kolegům z řad „RINO“, kteří se dle něj „vzdali demokratům“. Zkratkou RINO se označují „Republicans In Name Only“, tj. republikáni, kteří se za republikány pouze označují [ale konají jinak].

Zatím není jasné, zda bude Donald Trump kandidovat na prezidenta v roce 2024.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*