Vidlák: Humánnější je svrhnout vládu než řešit vraždící kamiony
Sdílet článek:
PZ/VIDLÁK
.
SVĚTLÝ DEN ČESKÉ JUSTICE, MRAČNA NAD STRAKOVKOU A KALOUSEK. Naučte se vyhazovat prokremelské aktivisty právem. Bývalý ministr financí a někdejší předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se navezl do státních úřadů poté, co bývalý diplomat a vysokoškolský profesor Petr Drulák vyhrál prvoinstanční soud proti Ústavu mezinárodních vztahů. Ten mu dal v lednu výpověď pro jeho názory v rámci geopolitických témat. Soud však nyní rozhodl, že profesor Drulák dostal výpověď neprávem, a tudíž ji shledal neplatnou. „To, že pan profesor Petr Drulák vyhrál, že byl vyhozen neprávem, není ani tak jeho vítězství, jako obžaloba neschopnosti Ministerstva zahraničních věcí. Naučte se rychle, milé státní úřady, vyhazovat prokremelské aktivisty právem. Jinak prohrajeme,“ napsal na sociální síti X Kalousek.

.
„Ano, a jako v 50. letech vyházet nezávislé soudce, a jako kdysi soudruzi zorganizovat právnickou dvouletku, změnit zákony a obsadit soudy, aby rozhodovaly tak, jak si politikové přejí, a likvidovat nepohodlné lidi. Ten výrok považuji s ohledem na dlouholetou diplomatickou kariéru Petra Druláka za skandální,“ napsala ke Kalouskově výroku senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, která profesora Druláka u soudu obhajuje. 
.
Co soudíte o výroku pana Kalouska? Skoro to vypadá jako další snaha vrcholných politiků nasměrovat soudní proces „dle zadání“ mocipánů…
.
Ale to přece vidíme už dlouho, ne? Minimálně od doby kdy ten úplně nejvrchnější soudce ze všech soudců, Rychetský, pomohl ohnout volební zákon, aby více vyhovoval rodící se SPOLUkoalici a PIRSTAN. Na vrchol justičního žebříčku se dostal člověk, který nechce být spravedlností, ale prostě si vybral stranu. Bez ohledu na to, jak to okecáme. My tady můžeme zatím přemýšlet, jestli je justice součástí problému nebo součástí řešení.
.
Kontrolky svítily už v době, kdy Nečasovu metresu sebralo policejní komando, padla kvůli tomu vláda, ale nakonec šlo o velké nic. V církvích také můžete slyšet podobně “skandální” výroky. Tam už také Hospodin není nad všemi lidskými spory, ale už si také vybral tu správnou liberální stranu.
.
Kalouska bych do toho vlastně ani netahal. On jen nahlas řekl to, co všichni eurohodnotní činitelé běžně dělají a upozornil své libtardí kolegy, že to ještě nemají vyhrané a musejí se trochu krotit, jinak by to národ mohl prokouknout.
.
Petru Drulákovi a Janě Hamplové blahopřeji, ale nečekal bych od jejich vítězství nic víc, než jen to, co Kalousek doporučil. Příště budou jiné Druláky vyhazovat sofistikovaněji, aby se ničeho nedomohli.
.
Blížíme se skutečně k době 50. let, jak k tomu poznamenala senátorka Hamplová?
.
Víte, nás vlastně zachraňuje ten úpadek školství a všeobecné vzdělanosti. Zachraňuje nás lenost a pohodlnost dnešních elit. Zachraňuje nás jejich neschopnost a tupost. To je také to, co nás od 50. let odlišuje. Tehdejší soudruzi měli za sebou zpravidla koncentráky nebo tisícikilometrové mašírování pod palbou nepřítele, válka je protříbila, takže zůstali jen ti nejodolnější, kteří se nějaké mrtvoly nelekli. Ti svojí pracovní dobu neprolelkovali a neměnili svět ku svému obrazu pro peníze. Ti nešňupali kokain a neužívali si rauty. Ti prostě makali.
.
Myšlenkově je to dneska stejné jak tenkrát, ale chopili se toho naštěstí neschopní amatéři, které ve škole nikdo nenaučil plnému nasazení a kázni. Hedonismus totiž žádné revoluci nesvědčí. Ani té zelené a evropsky hodnotné.
.
Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5 zahájilo trestní řízení starosty Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) za jeho nenávistné výroky vůči českému národu. Potvrzují to dokumenty Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ). Dokument zveřejnil jako první advokát Jindřich Rajchl, předseda strany PRO. Ten k tomu na sociální síti napsal: „Rozhodně ještě není ani zdaleka vyhráno, avšak znovu se potvrdilo, že pokud jste trpěliví, odhodlaní a nenecháte se nikým a ničím odradit, tak se výsledky nakonec vždy dostaví!“ Vnímáte to jako náznak toho, že by se onen současný „vládní dvojí metr“ začal skutečně lámat?
.
Víte, já bych si spíš přál, aby nešli sedět ani Čermák s Tušlem. Já nechci, aby existovaly verbální trestné činy.  Já chci, aby lidi mohli mluvit ve svobodě a aby mohli ve svobodě říkat i blbosti. A ano, pro takový svět jsem ochoten strpět i Novotného a prostě si o něm myslet, že je vůl.
.
Ale když už toho Tušla zašili, tak by měli zašít i Novotného. Spravedlnost nemusí být laskavá, ale musí měřit stejným metrem. Jsem rád, že se do toho Jindra Rajchl pustil a přeju mu, aby to dotáhl do vítězného konce. Ale stejně tak doufám, že po volbách tuhle zrůdnost verbálních trestních činu co nejdřív někdo zruší. Svoboda je v tom, že mohu říkat věci, které druzí nechtějí slyšet, ne v tom, že všichni budeme mluvit, jako když másla ukrajuje a prokurátoři na to dohlédnou.
.
Vaše cesta je také lemována řadou „nekonečných“ překážek. Jak důležitá je ta trpělivost, odhodlání a vůle to nikdy nevzdat?
.
To zní jako z nějakého hrdinského románu… Já o tom takhle nikdy nepřemýšlel. Člověk prostě dělá, co dělat může a na co mu stačí síly. Je normální, že to někdo prostě vzdá, protože už nemůže. Nikdo nemůže být vinen tím, že mu prostě došly síly. Ale je důležité to alespoň zkusit. Vždycky říkám, že chci jednou houpat vnoučata na klíně, vyprávět jim o této vzrušené době a říkat jim, že jsem udělal všechno, co jsem podle mého rozumu udělat mohl. Nemusí se to podařit. Nemáme žádné svaté právo zvítězit. Ale když prohrajeme, bude se mi to lépe snášet, když budu moci sám sobě říci, že jsem se na to nevykašlal. Kdo už dopředu z gauče ví, že se nic dělat nedá, ten s ničím nepohne.
.
Nedávno jsme byli svědky „zemětřesení“ v prestižní nemocnici IKEM. Nyní však případ obvinění dvou vysokých manažerů prestižní pražské kliniky dostal nečekané souvislosti. Objevily se totiž informace o možném protizákonném podnikání dvou dalších významných lékařů. Jedním z nich je světově uznávaný kardiolog Jan Pirk a druhým jeho kolega Ivan Netuka, současný poradce premiéra Petra Fialy. Dokumenty naznačují, že oba zmínění lékaři vlastnili přes offshorové společnosti se sídlem v Lichtenštejnsku firmy, které zařizovaly významné dodávky do českých nemocnic, a především do samotného IKEM. Pokud by se tyto informace potvrdily, znamenalo by to konflikt se zákonem, který by měli kriminalisté prověřit minimálně kvůli možným daňovým únikům a obcházení pravidel pro veřejné zakázky.
.
Na tyto zveřejněné informace reagoval např. šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl, který se vyjádřil v tom smyslu, že pokud měl premiérův poradce v Lichtenštejnsku firmu na nemocniční zakázky a před policií ho chrání premiér, „tak Fiala s Rakušanem a Blažkem nemůžou skončit jinak než Nečas“. 
 .
Toto vážně zavání velkým průšvihem. Myslíte si, že by to mohla být tak tzv. poslední kapka, při které pohár nespokojenosti a frustrace lidí přeteče, nebo je to zatím stále jen sílící bouře nad Strakovkou?
.
Jsme v jiné situaci než za Nečase…  Tenkrát byla celá naše politická scéna víceméně proevropská a nějaké řeči o tom, že bychom měli tu skvělou a úžasnou EU opustit, o tom se ještě prakticky vůbec nemluvilo. Také se nemluvilo o tom, že bychom měli odstřihnout Rusko jako dodavatele energií. Naopak… stavěly se Nordstrýmy. Nebyla válka na Ukrajině, se kterou prakticky všechny vlády na Západě spojily svůj osud.
.
Tenkrát bylo úplně jedno, že Nečas skončí. Bylo jasné, že bude nahrazen jiným Nečasem. Ale dneska hrozí, že by Fiala mohl skončit a mohl by být nahrazen nějakým českým Orbánem. Nebo českým Ficem. To je úplně jiná situace. To se nějaké úplatečky, průšvihečky a podobné “drobnosti” zahladí, protože politický otřes po Fialovi bude tak jako tak mnohem větší, než otřes po Nečasovi.
.
Možná bych jen tak mimoděk dodal, že Nečas v podstatě “vytvořil” Babiše. Kohopak asi stejným způsobem vytvoří Fiala?
.
Minule jsme se dotkli palestinsko-izraelského konfliktu, který se rozhořel na Blízkém východě. Jak se ale zdá, plameny se začínají objevovat i po celé západní Evropě.  Početné muslimské komunity ve městech jako je Londýn, Berlín či Paříž už dávají tamním lidem ochutnat svůj “hněv”. Je na to Evropa připravena, nebo bychom se měli vážně obávat, že se situace vymkne kontrole a ukáže se, že i na zamýšlenou deportaci radikalizovaných migrantů už je příliš pozdě?
.
Myslím, že je příliš pozdě na jakékoliv humánní a bezbolestné řešení. Tedy… tam na Západě. Stotisícová propalestinská demonstrace v Londýně už to ukázala zcela jasně a v Berlíně také nešlo o pokojné vyjádření názoru. O Paříži nikdo raději nemluvil, ta hoří v poslední době pořád. Teď na Západě dojde naplnění výrok Mutti Merkel, že to zvládnou. Budeme se na to dívat v přímém přenosu.
.
U nás zatím humánní a takřka bezbolestní řešení existuje. Nepustit si je sem i kdyby Rakušan stokrát mlel o kulturním obohacení. U nás by zatím stačilo svrhnout vládu… to je mnohem humánnější, než pak řešit no-go zóny a vraždící kamiony na vánočních trzích.
.
A ano…na Západě se situace vymkne kontrole. Již brzy ve vašich kinech.
.
Izraelci věří, že navzdory masakru, kterého se Hamás dopustil, nakonec zvítězí. Pomoct by jim chtěl i americký prezident Joe Biden, jenže u svých občanů tvrdě narazil. Většina Američanů má totiž podle průzkumu celonárodní americké televize CBS News dojem, že Izraeli není nutno víc pomáhat a nesouhlasí s Bidenovým řešením konfliktu.  A do toho chce německá ministryně zahraničí Annalena Berbock navýšit finanční pomoc Palestincům. Co nám to o možném vývoji konfliktu vypovídá, a co lze podle Vás vyčíst mezi řádky? 
.
Myslím, že Izraelci o svém vítězství nejsou ani zdaleka tak přesvědčeni, jak prezentují v médiích. Od hamásovského masakru uplynulo už víc než čtrnáct dní a pozemní operace ještě nezačala… naopak, Izraelci evakuují své lidi z blízkosti hranic s Libanonem. Gazu zatím “jen” bombardují z výšky a vyrábějí si nové adepty na teroristy, protože to je to jediné, co může udělat muž, kterému trosky jeho domu pohřbily ženu a děti.
.
Všem je jasné, že pokud Izrael do Gazy vpadne, aby skutečně zničil Hamás jakožto vojenskou a politickou sílu, válka nezůstane jen v Gaze a stane se ihned konfliktem muslimského světa proti Západu. Rusku by to vyhovovalo, Číně by to vyhovovalo… Když někomu vyhovuje foukat do válečného ohně, tak do něj zpravidla fouká…
.
Peníze z EU na to nebudou mít žádný vliv, jen budou tím posledním stéblem, aby nám katarský šejk nepřestával dodávat LNG.
.
Prvnizpravy.cz
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. “Minimálně od doby kdy ten úplně nejvrchnější soudce ze všech soudců, Rychetský, pomohl ohnout volební zákon…”

    Daleko větším zločinem Rychetského ÚS byl nález z r.2009, že Lisabonská smlouva neznamená ztrátu suverenity ČR.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*