Německý sociolog ostře kritizuje EU: Brusel chce změnu režimu v Polsku a Maďarsku
Sdílet článek:

Kolínský sociolog Wolfgang Streeck kritizoval kroky Evropské unie (EU) proti Polsku a Maďarsku. „Brusel se v současné době snaží dosáhnout změny režimu v Polsku a Maďarsku odebráním nebo snížením grantů EU,“ napsal ve vydání německého deníku Spiegel bývalý ředitel Institutu Maxe Plancka pro studium společností. „Problém je v tom, že tyto vlády byly demokraticky zvolené.“

Vyvstává otázka, zda je úkolem mezinárodního společenství řešit například vnitřní konflikty v Maďarsku. Streeck, který kdysi radil červeno-zelené vládě za kancléře Gerharda Schrödera, vidí pozitivní rysy v nové alianci konzervativních stran v Evropě.

„V zásadě by to neublížilo EU, kdyby o strategických otázkách jejího dalšího rozvoje bylo nakonec diskutováno v jejím parlamentu,“ říká Streeck. „Jsem toho názoru, že EU je již příliš unifikovaná, a kvůli tomu selže.“

Sociolog požaduje, aby byl evropský státní systém silněji založen na národních státech. „Národní stát je jedinou institucí, která dokáže prolomit složitost globální společnosti a učinit z ní demokraticky vládnoucí společnost,“ píše kolínský sociolog ve Spiegelu.

Streeck také uvádí, že nechápe, proč tito samozvaní Evropané vždy zalapají po dechu, když to slyší. „Bez velké naděje se samozřejmě zasazuji spíše o družstevně kooperativní než imperiálně hierarchický řád evropského státního systému,“ vysvětlil Streeck svůj postoj.

původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Takže když přestane platit Brusel , což jim také přestat platit? Se zlodějem se má zacházet jako se zlodějem a s volem jako s volem.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*