Neutralita nezbytná
Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Dlouhé roky byl vynikající španělský historik a novinář Pio Moa velmi přítomným politickým a historickým komentátorem španělského pravicového média Gaceta, před časem převzala noviny finanční skupina blízká vedení strany VOX, list se přejmenoval na Gaceta de la Iberosfera a články Pio Moa lze najít jen v novinovém archívu s úvodní větou, že jde o názor z období před transformací novin. Píše se, že z Gacety se stala laboratoř idejí strany Vox, laboratoř sice plodí velmi čtivé články, ale žádný politický efekt straně nepřinesly, naopak v posledních období jde ve volebních výsledcích VOX dolů. Straně VOX se jevil Pio Moa nestravitelně pravicovým a ke všemu kritizuje strategii lídra strany Abascala.

V článku v El Manifiesto Pio Moa analyzuje nebezpečí nebo chyby, kterých se vedení VOXu dopouští. Jeho analýza je velmi adekvátní i v širším evropském kontextu, VOX, a je to problém všech evropských stran národní orientace, se prezentuje jako korekce hlavní středové pravice, ve Španělsku je to lidová strana. Z projevů vůdce strany Abascala není jasně rozpoznatelný rozdíl k lidové straně. Abascalova politika vyvolává dojem, že VOX je lepší verzí lidové strany, což pro voliče není až tak přitažlivé a nakonec dají přednost originálu i když má chyby. Lidová strana, ať hlásá cokoliv, je jednou stranou mainstreamové mince, druhou jsou socialisté. Pro mainstreamové strany je důležitějším pojmem než národ a jeho jednota Evropská unie a její politika. VOX vadně interpretuje politiku socialistického ministerského předsedy Sáncheze, jeho osobní aspirace sice hrají roli, ale Sánchez se opírá o silný projekt socialistů, který odsouhlasili už na sjezdu roku 1918 a tento projekt je pořád platný – koncepce Španělska jako multinacionálního státu s právem na sebeurčení. Pro socialisty národ znamená velmi málo, chápou ho jako dobovou fikci.

O další velké slabosti VOXu píše Pio Moa už delší dobu – VOX se v názoru na ukrajinskou válku zařadil mezi mainstreamové strany. Podle historika to není pouze taktická záležitost, ale fundamentální, která může vést k velkým problémům strany. Implicitně tato pozice znamená satelizaci španělské politiky vůči NATO a EU a vyvlastnění španělské armády. To je politika VOXU – Španělsko v Evropě, která připravuje totální válku. VOX musí být alternativou, a tou je španělská neutralita, která se musí vysvětlovat přesvědčivými argumenty a stát se konstantou mimo každodenní konflikty běžné politiky. Pio Moa v televizi El TORO sumarizoval argumenty, které mluví pro španělskou neutralitu, video má nezvykle mnoho zhlédnutí a téměř všechny komentáře souhlasné. Lídři VOXu mají strach, že se octnou v politické izolaci a snaží se za každou cenu přiblížit lidovcům, ovšem i tak je evropský mainstream prezentuje jako extrémní pravicovou stranu.

Neutralita je pro Španělsko jedinou vhodnou a nezbytnou cestou, obzvlášť když se připravuje velká válka. Pio Moa: “Nemáme konflikt s Ruskem, ale s NATO. Španělsko musí vystoupit z NATO, jehož ideje nejsou španělskými, ale proti španělskými a musí tlačit EU proti válce, stejně jako Maďarsko. VOX, pokud je opravdovou alternativou, musí každodenně vysvětlovat situaci a její nebezpečí, zapomenout na směšné obavy z brutální propagandy NATO a vládnoucích v EU. Pokud k tomu VOXu chybí odvaha, nevyhnutelně se stává spoluviníkem.”

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*