Obrovské protiválečné shromáždění v Budapešti: Musíme zabránit Evropě v sebezničení!
Sdílet článek:

IVAN DAVID

Maďaři nechtějí „prolévat krev“ za Ukrajinu, řekl premiér Viktor Orbán velkému davu v Budapešti.

Podle informací z více médií se se v sobotu v maďarském hlavním městě Budapešti statisíce lidí zúčastnily mírového pochodu, který odsuzoval politiku EU zaměřenou na eskalaci napětí s Ruskem. Akce vyvrcholila projevem premiéra Viktora Orbána, který obvinil Brusel z přibližování Evropy globálnímu konfliktu.

Demonstranti pochodovali od ikonického Řetězového mostu na Markétin ostrov na řece Dunaj.

Mnozí nesli vlajky, skandovali mírová hesla a drželi nápisy „Žádná válka“ a „Daruj nám pokoj, Pane“.

“Nikdy předtím se neshromáždilo tolik lidí za mír.” Jsme největší mírový sbor, největší mírová síla v Evropě,“ řekl premiér, citovaný agenturou Reuters.

„ Je třeba zabránit Evropě, aby se vrhla do války, do své vlastní destrukce.

Orbán řekl, že jeho země se musí poučit z devastace, kterou prošla nejtemnějšími časy 20. století. “Ve dvou světových válkách Maďaři ztratili 1,5 milionu životů a s nimi i jejich budoucí děti a vnoučata,” řekl davu.

„Říkám to pomalu, aby Brusel pochopil: nepůjdeme do války. Potřetí nepůjdeme na východ, nepůjdeme znovu na ruskou frontu.

Orbán vyzval všechny, aby ve volbách do Evropského parlamentu příští týden podpořili agendu „pro mír a suverenitu“ vládnoucí strany Fidesz.

„Chceme prolévat maďarskou krev za Ukrajinu? Ne, nechceme,“ řekl.

Proválečné síly překročily zdravý rozum tím, že chtějí porazit Rusko, jak se o to snažily během první světové války a druhé světové války.

“Myslí si, že tuto válku vyhrají. Ale opojení z války je jako droga: ti, kdo jsou na ní závislí, se nikomu nezodpovídají. Nikoho neposlouchají, šlapou po vás. Necítí žádné výčitky svědomí. Nejsme pro ně důležití, ani vy, ani váš život, ani vaše budoucnost, pro kterou každý den pracujete,“ řekl Orbán.

Od začátku ruské vojenské operace na Ukrajině v únoru 2022 Orbán opakovaně obviňuje vedení EU v Bruselu z nebezpečného hraničního chování s Moskvou a varuje, že unie se nesmí nechat zatáhnout do plně rozvinuté války.

Budapešť odmítla poskytnout Ukrajině jakoukoli vojenskou pomoc a pohrozila, že bude vetovat finanční pomoc Kyjevu. Orbán ostře kritizoval ekonomické sankce uvalené na Moskvu ze strany EU a tvrdil, že blok se „sám střelil do plic“ podkopáním obchodu a dodávek energie.

 

fb

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*